3 Legged Goat Triathlon

Age Group Results

October 12, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


Individual Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Individual Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Clydesdale Men: 0-39 40-99
Athena Women: 0-39 40-99
Male Relay Men:
Female Relay Women: 0-99
Bandit Men:
Bandit Women:

Individual

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Cody Nash Chapel Hill TN 31 24 1 2:43.2 1:23.8 1 44:38.2   1 20:57.4 1:09:42.8
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Searcy Mooney Nolensville TN 40 13     3:35.4       1 1:19:07.6 1:22:43.0
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Tommy Nettleton Lebanon TN 33 58     4:30.8       1 1:05:21.8 1:09:52.6
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Jodie Gleason Nashville TN 79 52 1 4:02.3 3:35.5 1 54:50.6   1 26:37.7 1:29:06.3
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 54 John Murray Harvest AL 51 14     6:56.5 1 1:28:19.5   1 31:47.7 2:07:03.7
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 35 Colton Hall Spring Hill TN 56 15 1 5:11.0 2:46.7 1 1:08:15.5   1 27:28.3 1:43:41.6
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 64 Kaylie Hall Spring Hill TN 55 18 1 5:55.1 4:12.2 1 1:34:10.9   1 39:25.3 2:23:43.6
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Lucas Bromenschenkel Hermitage TN 9 23     5:33.7       2 1:14:57.6 1:20:31.4
2 53 Cody Piatt Franklin TN 50 24     8:07.1 1 1:28:39.2   1 30:15.8 2:07:02.1
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 59 Christine Monchecourt Murfreesboro TN 59 22 1 5:43.9 3:17.7 1 1:27:24.7   1 37:04.3 2:13:30.8
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Giacomo Sgarbi Nashville TN 20 27 1 3:53.4 2:30.5       2 1:17:20.5 1:23:44.5
2 25 Nick Desalvatore Brentwood TN 48 27 2 4:31.2 3:00.8 1 1:05:12.2   1 22:44.8 1:35:29.1
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 18 Allison Karst Nashville TN 38 27 2 4:07.6 3:22.3 1 57:23.3   1 25:03.3 1:29:56.6
2 34 Stephanie Long Murfreesboro TN 62 26 1 3:17.7 3:32.7 2 1:01:33.7   4 35:13.6 1:43:37.8
3 41 Kathryn Holley Pulaski TN 85 29     6:31.4 3 1:16:13.1   2 26:51.3 1:49:35.8
4 50 Claire Zetak Franklin TN 25 27 3 4:28.8 3:36.4 4 1:21:26.3   3 31:13.5 2:00:45.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Adam Feldbruegge Petersburg TN 43 31     5:59.8       2 1:13:00.2 1:19:00.0
2 12 Christopher Thomas Nashville TN 34 31     6:07.2       4 1:19:45.5 1:25:52.7
3 14 Bryan Rice Birmingham AL 4 30     6:47.9       3 1:19:33.9 1:26:21.8
4 17 Andrew Zinn Thompson's Station TN 78 33 1 2:37.8 2:26.3       5 1:24:02.8 1:29:07.0
5 29 Chase Kilgore Hixson TN 45 30 2 4:51.1 3:29.9 1 1:01:38.5   1 28:57.7 1:38:57.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 32 Kim Beard Columbia TN 70 30 1 5:20.2 3:40.1 1 1:02:39.3   1 29:13.6 1:40:53.3
2 42 Hatley Kilgore Hixson TN 46 30 2 5:37.5 3:43.9 2 1:10:49.8   3 32:43.7 1:52:55.0
3 49 Molly Duncan Hillsboro TN 72 32 3 5:52.5 2:50.8 3 1:18:11.2   2 31:28.0 1:58:22.6
4 60 Jazmine Leblanc Chattanooga TN 52 32     13:26.0 4 1:21:16.8   4 40:28.0 2:15:10.8
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Joseph Lee Nashville TN 19 35     4:57.5       3 1:07:21.0 1:12:18.5
2 19 Andrew Tingle Toney AL 21 38 1 4:01.6 2:41.7 1 59:33.2   1 26:17.3 1:32:33.9
3 30 Ryan Murray Spring Hill TN 15 36     7:49.8 2 1:03:10.4   2 28:10.3 1:39:10.6
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Meredith Qualls Centerville TN 81 39 4 5:02.9 1:14.4       5 1:19:43.3 1:26:00.6
2 27 Carole Addona Huntsville AL 57 35 3 4:31.1 2:29.7 1 1:01:49.6   1 27:06.3 1:35:56.8
3 38 Charlotte Caldwell Chattanooga TN 53 36 2 4:13.7 4:15.8 2 1:08:01.3   3 31:30.7 1:48:01.6
4 44 Regina Lewis Thompsons Station TN 32 37 1 4:00.6 3:51.9 3 1:12:00.0   4 35:27.8 1:55:20.3
5 55 Lauren Beihoffer Kingston Springs TN 58 38 5 7:41.0 4:09.3 4 1:27:41.6   2 29:10.2 2:08:42.3
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Jose Garcia Spring Hill TN 74 40 1 4:06.6 3:37.6 1 58:44.0   1 28:09.3 1:34:37.6
2 33 Todd Hausberger Hendersonville TN 83 42     6:40.7 2 1:00:54.4   2 35:22.1 1:42:57.3
3 65 Ryan Hall Spring Hill TN 54 42 2 6:02.9 4:15.7 3 1:33:55.3   3 39:33.6 2:23:47.6
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Emily Plotkin Franklin TN 73 43     7:39.3 1 1:02:43.7   1 27:37.8 1:38:00.8
2 43 Tangela Blum Lawrenceburg TN 11 44 4 6:25.6 3:53.1 3 1:09:58.5   3 33:21.8 1:53:39.0
3 45 Rachel Harwood Kingston Springs TN 42 42 1 5:42.7 4:11.7 2 1:09:33.1   4 37:39.2 1:57:06.8
4 52 Michelle Wald Smyrna TN 80 41 2 5:42.7 4:35.6 5 1:18:17.5   2 32:51.4 2:01:27.3
5 61 Amanda Deweese Kingston Springs TN 82 40 3 6:01.3 5:28.3 4 1:17:46.1   5 46:10.6 2:15:26.4
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Shawn Jyawook Franklin TN 68 45     4:31.9       3 1:07:07.6 1:11:39.5
2 5 Brian King Williamsport TN 90 46     5:14.4       4 1:07:48.5 1:13:02.9
3 15 Ross Bradley Brentwood TN 75 48 1 4:04.5 2:32.3 1 54:16.3   1 27:05.3 1:27:58.5
4 21 Gregory Musso Huntsville AL 89 48     5:27.7 2 56:06.4   2 31:24.9 1:32:59.0
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 46 Hope Patterson Kingston Springs TN 61 48     10:15.1 1 1:12:04.2   2 35:31.7 1:57:51.0
2 57 Lorrainne Stewart Goodlettsville TN 2 48     9:34.6 2 1:30:27.3   1 31:49.8 2:11:51.8
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Mike Waugh Columbia TN 67 50     4:18.3       3 1:11:29.0 1:15:47.3
2 22 David Wood Columbia TN 47 54 1 5:01.6 3:50.8 1 52:50.7   1 32:47.0 1:34:30.3
3 36 Craig Zimberg Brentwood TN 76 50     7:29.2 2 59:17.9   2 37:13.1 1:44:00.2
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Michelle Jones Birmingham AL 39 50     9:19.5 1 1:03:39.9   1 27:52.6 1:40:52.1
2 58 Kathy Jones Lawrenceburg TN 49 51 1 7:58.8 5:09.5 2 1:28:08.9   2 32:10.7 2:13:27.9
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Duane Leach Columbia TN 66 58     5:02.9       6 1:11:45.9 1:16:48.8
2 26 Jeff Whitehorn Brentwood TN 88 57     8:46.9 1 55:54.3   2 30:56.5 1:35:37.7
3 47 Lorenzo White Philadelphia PA 5 56 2 5:27.1 4:43.5 4 1:18:59.0   1 29:02.7 1:58:12.4
4 48 David Fagan Cornersville TN 1 56     11:30.6 2 1:10:07.1   3 36:39.9 1:58:17.7
5 56 Greg Moore Murfreesboro TN 16 55     10:10.6 3 1:17:25.1   4 43:34.7 2:11:10.5
6 63 Bill Rutchow Thompsons Station TN 69 56 1 4:40.5 4:07.1 5 1:23:42.0   5 47:39.5 2:20:09.2
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 62 Jackie Hartman Lawrenceburg TN 8 59 1 5:55.9 7:09.6 1 1:28:51.5   1 37:17.0 2:19:14.0
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Andrew Smith Maryville TN 29 62 3 7:22.0 1:23.9 2 57:12.2   1 26:50.0 1:32:48.2
2 24 Mark Hunter Knoxville TN 44 60 1 4:01.7 4:58.1 1 55:59.1   2 30:13.8 1:35:12.8
3 40 James Edwards Savannah TN 35 64 2 6:45.7 3:44.6 3 1:06:06.0   3 32:34.1 1:49:10.5
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 39 Cathy Campbell Currier Toledo IA 18 60 1 6:06.4 2:37.0 1 1:04:26.5   1 35:52.9 1:49:02.9
2 51 Margaret Smith Maryville TN 12 60 2 6:12.8 4:25.0 2 1:11:11.5   2 39:24.9 2:01:14.3
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Danny Coley Prospect TN 24 65 1 5:51.6 2:11.7 1 1:00:31.4   1 35:45.5 1:44:20.2
 

Clydesdale

Top

Clydesdale

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Keith Long Murfreesboro TN 63 26 2 6:14.9 3:12.8 1 1:03:49.0   1 32:58.2 1:46:14.9
2 2 Brian Jenkins Murfreesboro TN 13 36 1 5:02.5 5:36.6 2 1:21:40.8   2 44:47.1 2:17:07.1
 
Top

Masters Clydesdale

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Tl Stewart Goodlettsville TN 3 49 1 7:06.5 4:43.2 1 1:45:29.9   1 43:44.1 2:41:03.8
 

Athena

Top

Athena

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Kate Zinn Thompsons Station TN 77 32     8:06.6 1 1:02:57.1   3 37:25.6 1:48:29.4
2 3 Hayley Banks Manchester TN 86 23 1 4:06.8 2:52.1 2 1:10:42.8   2 32:41.4 1:50:23.1
3 5 Daniela Peterson Chattanooga TN 60 33 3 7:46.8 4:39.4 3 1:17:26.9   1 32:19.1 2:02:12.3
4 8 Alexandra Thompson Memphis TN 22 25 2 4:55.8 2:18.1 4 1:41:29.7   4 40:51.5 2:29:35.2
 
Top

Masters Athena

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Marilyn McCormick Lawrenceburg TN 7 49 2 5:21.7 3:15.9 1 1:01:11.5   1 31:21.0 1:41:10.3
2 4 Valerie Diden Moore Nashville TN 30 40 3 5:37.1 4:48.4 2 1:06:25.1   2 37:41.5 1:54:32.1
3 6 Malika Clinkscales Nashville TN 87 45 1 5:18.6 5:48.7 3 1:18:31.8   4 47:27.8 2:17:06.9
4 7 Rachel Bly Grinnell IA 17 48 4 6:26.8 4:14.1 4 1:25:37.6   3 43:01.5 2:19:20.1
 

Female Relay

Top

Female Relay

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Team Peek Columbia TN 84 14 1 4:33.2 0:52.0 1 59:14.6   1 31:24.6 1:36:04.4