Storm the Fort

Age Group Results

August 20, 2016


Results By Race Day Events Http://RaceDayEvents.net/


Half Triathlon Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Half Triathlon Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 45-49
Half Clydesdale Men: 0-99
Half Athena Women:
Half Relays 0-99

Half Triathlon

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Alan Horton Knoxville TN 1 36 3 33:14.2 1:43HM 1:26.5 1 2:24:30.6 23.3MPH 1:17.7 1 1:22:14.0 6:17/M 4:22:43.0  
2 2 Chris Arnold Louisville KY 13 33 2 32:22.7 1:41HM 2:11.8 2 2:26:10.1 23.0MPH 1:21.4 2 1:34:29.8 7:13/M 4:36:35.9  
3 3 Lawrence Brede Lenoir City TN 3 50 1 31:22.7 1:37HM 1:27.3 3 2:28:03.2 22.7MPH 0:37.9 3 1:36:18.2 7:21/M 4:37:49.5  
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 17 Jessica Hulgan Albertville AL 53 35 2 43:50.2 2:16HM 1:36.7 1 2:50:47.9 19.7MPH 0:46.1 1 1:58:16.9 9:02/M 5:35:17.8  
2 20 Nicole Dieckow Anniston AL 30 39 1 40:17.0 2:05HM 1:50.4 2 2:54:01.2 19.3MPH 1:06.9 3 2:03:16.7 9:25/M 5:40:32.2  
3 26 KELLIE ARRANT ARRINGTON TN 14 45 3 44:47.7 2:19HM 1:58.0 3 3:02:03.2 18.5MPH 1:04.6 2 2:02:23.1 9:21/M 5:52:16.7  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 John Pemberton Knoxville TN 6 51 1 36:23.9 1:53HM 1:36.4 1 2:29:06.9 22.5MPH 1:05.6 1 1:34:11.6 7:11/M 4:42:24.6  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 32 Connie Petty Chattanooga TN 72 50 1 52:59.6 2:45HM 2:40.2 1 2:59:39.1 18.7MPH 2:44.3 1 2:04:02.9 9:28/M 6:02:06.3  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Michael Dalsey Roanoke VA 28 54 1 37:38.8 1:57HM 2:32.2 1 2:55:43.9 19.1MPH 1:03.4 1 1:57:04.1 8:56/M 5:34:02.4  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 42 Jeremiah Mesker Little Rock AR 62 19 1 35:35.9 1:51HM 4:59.7 1 3:26:35.4 16.3MPH 2:14.1 1 2:10:48.6 9:59/M 6:20:13.7  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 13 Donald Dunagan martinez GA 32 22 1 39:58.6 2:04HM 1:49.9 1 2:55:49.3 19.1MPH 1:41.8 1 1:39:38.0 7:36/M 5:18:57.8  
2 53 Nathan Hodges Hixson TN 49 22 2 1:06:17.2 3:26HM 3:49.0 2 2:56:29.6 19.0MPH 2:14.2 2 2:26:21.5 11:10/M 6:35:11.6  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 16 Joseph Vanderburgh Nashville TN 94 27 1 39:55.2 2:04HM 2:12.8 1 2:58:40.7 18.8MPH 1:50.2 1 1:51:43.0 8:32/M 5:34:22.1  
2 31 Bennie Zelinskas Cincinnati OH 102 29 3 44:50.8 2:19HM 2:17.6 2 3:09:56.4 17.7MPH 1:05.1 2 2:03:51.7 9:27/M 6:02:01.7  
3 57 Michael Buckley Atlanta GA 20 29 4 46:20.1 2:24HM 2:33.7 3 3:18:20.3 16.9MPH 2:24.6 3 2:29:58.5 11:27/M 6:39:37.3  
DNF DNF Aaron Robert ( Hight Corinth MS 45 26 2 40:44.9 2:07HM 1:20.0              
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 63 Mary Alice Cusentino Knoxville TN 27 27 2 44:01.3 2:17HM 4:00.8 1 3:15:02.2 17.2MPH 4:22.1 2 2:42:03.9 12:22/M 6:49:30.4  
2 65 Liz Norred Oak Ridge TN 66 28 1 42:43.8 2:13HM 3:13.0 2 3:48:30.6 14.7MPH 1:58.6 1 2:15:14.8 10:19/M 6:51:40.9  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Andy Jones Knoxville TN 5 34 2 37:16.2 1:56HM 1:27.8 2 2:31:26.9 22.2MPH 0:54.2 1 1:27:49.7 6:42/M 4:38:54.9  
2 7 Scott Koch Knoxville TN 56 31 5 42:01.8 2:11HM 1:33.7 1 2:25:32.0 23.1MPH 1:26.9 2 1:41:11.2 7:43/M 4:51:45.7  
3 14 Jason Schwartz Germantown TN 82 34 1 37:12.3 1:56HM 1:52.6 4 2:49:00.3 19.9MPH 0:51.4 3 1:52:11.4 8:34/M 5:21:08.2  
4 21 Abraham Cohen Lansing MI 24 34 6 42:30.3 2:12HM 1:34.7 5 2:49:38.6 19.8MPH 2:27.3 5 2:06:43.8 9:40/M 5:42:54.9  
5 22 Nathan Mize Seymour TN 64 32 7 42:40.9 2:13HM 1:46.7 3 2:46:58.6 20.1MPH 0:52.4 7 2:11:36.6 10:03/M 5:43:55.3  
6 30 Jared Hight Corinth MS 46 31 9 43:59.4 2:17HM 1:35.9 6 2:49:56.9 19.8MPH 0:46.1 8 2:23:21.6 10:57/M 5:59:39.9  
7 36 Brett Beckham Jackson TN 15 34 11 50:17.2 2:36HM 3:20.3 8 3:00:36.5 18.6MPH 2:20.7 6 2:09:46.3 9:54/M 6:06:21.1  
8 44 Louis Wonning Seymour IN 101 33             11 6:20:52.6 29:04/M 6:20:52.6  
9 46 Jontai Mcqueen London KY 109 34 10 48:39.9 2:31HM 3:09.7 10 3:25:24.8 16.4MPH 4:10.2 4 2:00:44.6 9:13/M 6:22:09.4  
10 62 Daniel Stekman Cumberland City TN 86 34 8 43:06.0 2:14HM 4:13.2 9 3:24:19.6 16.4MPH 2:23.8 9 2:33:50.0 11:45/M 6:47:52.7  
11 68 Jacob Olson Columbus OH 58 32 3 40:36.9 2:06HM 3:47.8 11 3:35:12.4 15.6MPH 4:48.0 10 2:40:27.9 12:15/M 7:04:53.2  
DNF DNF Alex Ohman Knoxville TN 7 30 4 40:43.0 2:07HM 0:51.4 7 2:50:13.9 19.7MPH 0:38.7        
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 38 Ashley Bigler Brentwood TN 17 34 1 41:27.3 2:09HM 3:30.3 1 2:57:33.6 18.9MPH 3:06.6 1 2:13:51.7 10:13/M 6:11:29.7 12:00
2 48 Jennifer Horvath Atlanta GA 51 33 2 42:05.7 2:11HM 2:27.6 2 3:07:42.1 17.9MPH 2:27.9 3 2:30:48.0 11:31/M 6:25:31.4  
3 60 Jennifer Gerard Knoxville TN 38 32 3 49:54.6 2:35HM 2:24.5 3 3:22:51.9 16.6MPH 3:50.1 2 2:25:17.8 11:05/M 6:44:18.9  
DNF DNF Alisa Olson Columbus OH 67 33 4 1:03:34.6 3:18HM 4:34.5              
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Brett Hulgan Albertville AL 52 35 3 35:55.8 1:52HM 1:39.5 1 2:31:01.2 22.2MPH 0:59.6 1 1:42:32.3 7:50/M 4:52:08.5  
2 12 Stephen Sprinkle Mount Pleasant SC 85 35 1 34:36.8 1:48HM 1:02.0 2 2:35:27.8 21.6MPH 1:19.0 3 2:01:12.4 9:15/M 5:13:38.1  
3 18 Joshua Rogers Signal Mountain TN 77 36 6 46:17.7 2:24HM 3:16.9 5 3:02:01.5 18.5MPH 1:25.6 2 1:44:54.5 8:00/M 5:37:56.2  
4 24 Wesley Hipps Columbia SC 47 35 2 35:15.1 1:50HM 3:02.7 3 2:52:23.8 19.5MPH 1:26.7 5 2:15:36.2 10:21/M 5:47:44.6  
5 39 Eric Campbell Clarksvile TN 22 36 7 48:10.6 2:30HM 5:23.8 6 3:07:16.5 17.9MPH 2:16.5 4 2:10:10.5 9:56/M 6:13:18.0  
6 47 Travis Smith Greenville SC 84 36 5 46:11.6 2:24HM 8:25.7 4 2:53:46.6 19.3MPH 6:01.2 6 2:30:24.8 11:29/M 6:24:50.0  
7 70 John Eskew Clarksville TN 34 36 8 49:14.2 2:33HM 4:11.6 7 3:29:30.8 16.0MPH 4:28.1 7 2:56:11.4 13:27/M 7:23:36.1  
8 73 Patrick Willi Pensacola FL 98 36 4 44:45.7 2:19HM 5:03.8 8 4:17:11.7 13.1MPH 2:04.7 8 3:15:12.3 14:54/M 8:24:18.4  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 55 Allison Rogerson 73 35 2 45:28.2 2:21HM 2:13.5 2 3:36:57.8 15.5MPH 1:16.5 1 2:12:41.2 10:08/M 6:38:37.3  
2 69 Andrea Hipps Columbia SC 48 35 3 45:40.3 2:22HM 3:30.7 1 3:25:21.4 16.4MPH 2:41.1 2 2:49:53.6 12:58/M 7:07:07.3  
3 72 Teresa Hess Pensacola FL 44 35 1 37:02.0 1:55HM 2:13.5 3 3:52:00.9 14.5MPH 1:41.2 3 3:07:06.2 14:17/M 7:40:03.9  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Bill Beecher Knoxville TN 2 41 1 27:37.8 1:26HM 1:23.2 2 2:38:14.7 21.2MPH 1:06.3 1 1:39:50.0 7:37/M 4:48:12.0  
2 9 Jim Hall Knoxville TN 4 40 4 40:55.7 2:07HM 1:21.6 1 2:30:20.7 22.4MPH 0:30.3 2 1:42:37.8 7:50/M 4:55:46.2  
3 11 Justin Schroeder Dyersburg TN 81 41 5 42:31.0 2:12HM 1:30.0 3 2:42:08.1 20.7MPH 1:01.5 3 1:45:58.6 8:05/M 5:13:09.2  
4 25 Greg Fox Knoxville TN 35 43 6 46:21.1 2:24HM 3:39.6 5 2:47:39.4 20.0MPH 2:08.8 5 2:09:29.5 9:53/M 5:49:18.5  
5 28 Joe Sheehan Brentwood TN 83 43 3 40:12.2 2:05HM 4:22.2 8 3:14:07.8 17.3MPH 3:46.7 4 1:50:52.1 8:28/M 5:53:21.0  
6 49 Steven Dickens Hendersonville TN 29 44 8 51:31.1 2:40HM 3:01.7 7 3:11:53.8 17.5MPH 1:36.5 6 2:19:12.6 10:38/M 6:27:15.9  
7 61 Jerry Cook Spring City TN 104 40 7 47:53.7 2:29HM 3:12.5 6 3:06:26.3 18.0MPH 2:01.7 8 2:48:03.9 12:50/M 6:47:38.2  
8 67 Jason McSpadden Madisonville TN 61 40 9 56:59.4 2:57HM 2:01.7 9 3:16:46.0 17.1MPH 2:26.7 7 2:40:27.8 12:15/M 6:58:41.7  
DNF DNF Jonathan Haggerty Virginia Beach VA 42 41 2 29:16.1 1:31HM 2:21.2 4 2:44:36.8 20.4MPH 2:20.7        
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 10 Jason Ladd Newbern TN 57 46 1 38:18.5 1:59HM 1:58.4 1 2:44:34.4 20.4MPH 0:38.9 1 1:47:37.9 8:13/M 5:13:08.2  
2 23 Bart Busch Murfreesboro TN 21 46 4 46:40.1 2:25HM 2:27.3 2 2:48:15.8 20.0MPH 1:37.2 3 2:05:27.1 9:35/M 5:44:27.7  
3 29 Stephen Perkins Knoxville TN 69 47 2 44:32.5 2:18HM 4:36.0 6 3:08:22.5 17.8MPH 2:41.8 2 1:53:56.1 8:42/M 5:54:09.0  
4 34 John Schnars Jasper GA 80 46 3 46:02.2 2:23HM 3:35.7 4 3:06:19.2 18.0MPH 3:03.5 4 2:06:43.4 9:40/M 6:05:44.1  
5 51 Steve Jones Murfreesboro TN 54 47 6 54:43.5 2:50HM 2:19.7 5 3:07:27.2 17.9MPH 2:02.1 5 2:22:00.9 10:50/M 6:28:33.5  
6 59 Franklin Williams Old Hickory TN 99 48 5 48:03.7 2:29HM 2:06.2 3 3:03:56.8 18.3MPH 2:45.6 6 2:47:10.1 12:46/M 6:44:02.5  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 71 Marla Hood Chattanooga TN 50 48 2 55:37.9 2:53HM 3:44.2 1 3:36:38.0 15.5MPH 3:25.9 1 2:48:44.6 12:53/M 7:28:10.6  
DNF DNF Jami Price Cape Coral FL 75 48 1 43:00.9 2:14HM                
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 33 James Harrison 103 51 3 47:45.4 2:28HM 2:20.7 3 3:08:45.1 17.8MPH 2:26.3 2 2:02:11.1 9:20/M 6:03:28.8  
2 35 Mitch Doktycz Knoxville TN 31 52 1 42:06.7 2:11HM 3:42.7 4 3:11:01.4 17.6MPH 3:16.3 3 2:05:58.4 9:37/M 6:06:05.6  
3 37 Elmer Pinzon Knoxville TN 74 54 6 50:26.5 2:37HM 3:25.2 8 3:22:37.6 16.6MPH 1:57.9 1 1:50:16.3 8:25/M 6:08:43.6  
4 40 Brett Greenhalgh Florence KY 41 53 2 47:35.7 2:28HM 2:53.6 1 2:52:36.1 19.5MPH 4:00.5 6 2:28:59.0 11:22/M 6:16:05.0  
5 43 Randall Pickenpaugh 105 52 4 48:03.0 2:29HM 2:05.1 2 2:58:51.0 18.8MPH 1:23.1 7 2:30:26.5 11:29/M 6:20:48.8  
6 50 Allan Winebarger Brentwood TN 100 53 5 49:21.6 2:33HM 5:26.1 7 3:19:46.0 16.8MPH 5:33.3 4 2:07:23.6 9:43/M 6:27:30.8  
7 52 Hong Gao Alpharetta GA 36 52 7 50:32.6 2:37HM 3:21.0 5 3:14:49.8 17.2MPH 1:59.8 5 2:23:00.8 10:55/M 6:33:44.2  
8 66 Troy Layne Pelham TN 107 54 8 56:43.3 2:56HM 2:51.7 6 3:18:25.4 16.9MPH 1:17.3 8 2:32:47.0 11:40/M 6:52:04.8  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 19 Rex Morgan Simpsonville SC 65 57 1 49:09.9 2:33HM 1:33.6 2 2:48:09.5 20.0MPH 1:41.1 1 1:58:34.6 9:03/M 5:39:08.8  
2 41 Joe Tennant Elgin IL 90 59 2 53:25.4 2:46HM 2:15.9 1 2:47:51.5 20.0MPH 1:33.9 4 2:34:16.0 11:47/M 6:19:22.8  
3 45 Dwight Bond Smyrna TN 19 57 3 53:31.0 2:46HM 3:48.9 3 2:56:11.1 19.1MPH 2:10.9 3 2:26:06.4 11:09/M 6:21:48.3  
4 54 Larry Epps Cookeville TN 33 56 4 1:01:45.9 3:12HM 2:21.0 4 3:09:46.6 17.7MPH 1:45.7 2 2:20:09.8 10:42/M 6:35:49.1  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 27 James Van Den Bergh Chattanooga TN 93 61 1 41:08.2 2:08HM 1:53.4 1 2:55:23.9 19.2MPH 1:48.5 1 2:12:40.8 10:08/M 5:52:54.9  
2 56 John Snelling 108 64 3 51:03.2 2:39HM 6:12.3 3 3:16:26.8 17.1MPH 3:26.1 2 2:22:09.0 10:51/M 6:39:17.6  
3 58 Michael Blaine Blue Ridge GA 18 60 4 52:32.8 2:43HM 3:17.7 2 3:11:27.4 17.6MPH 2:03.5 3 2:32:17.7 11:37/M 6:41:39.2  
4 64 Michael Whetstone Lexington SC 96 62 2 49:45.8 2:35HM 4:20.9 4 3:21:51.5 16.6MPH 1:38.5 4 2:33:18.9 11:42/M 6:50:55.8  
 

Half Clydesdale

Top

Clydesdale

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Theodore Ansink Knoxville TN 12 35 2 51:38.2 2:40HM 2:10.3 1 3:10:32.8 17.6MPH 1:25.1 1 2:31:31.4 11:34/M 6:37:18.0  
2 2 Josh McGinnis Chattanooga TN 60 39 1 43:20.0 2:15HM 3:49.8 2 3:24:38.6 16.4MPH 1:41.4 3 3:08:13.0 14:22/M 7:21:42.9  
3 3 Hannum Taylor Peebles OH 88 46 3 57:51.4 3:00HM 5:35.3       4 6:38:19.2 30:24/M 7:41:45.9  
4 4 Willie Taylor Rockwood TN 89 45 4 58:29.0 3:02HM 7:25.8 3 3:42:06.1 15.1MPH 3:17.2 2 2:59:26.3 13:42/M 7:50:44.5  
 

Half Relays

Top

Relays

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 2 fast guys + Tanner Maryville TN 148 15 2 31:37.1 1:38HM 0:52.3 4 2:47:05.2 20.1MPH 0:13.1 1 1:30:07.1 6:53/M 4:49:54.9  
2 2 Two Dudes and a Diva Maryville TN 150 16 1 29:44.1 1:32HM 1:00.0 1 2:42:49.2 20.6MPH 0:20.3 3 1:42:03.9 7:47/M 4:55:57.5  
3 3 Mid-Life Crisis Knoxville TN 147 47 4 40:45.9 2:07HM 0:59.3 2 2:45:20.9 20.3MPH 0:23.3 2 1:37:26.6 7:26/M 5:04:56.2  
4 4 ARMS, LEGS, & HAPPY FEET Oak Ridge TN 149 29 3 40:12.2 2:05HM 0:56.1 3 2:46:43.9 20.2MPH 0:16.9 4 1:50:13.7 8:25/M 5:18:22.9