Foothills Super Sprint

Age Group Results

May 27, 2019


RaceDayEvents


Sprint Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Sprint Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Sprint Relay 0-99
Sprint Clydesdale/Athena Men: 0-99
Sprint Clydesdale/Athena Women: 0-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Elizabeth Moore Knoxville TN 114 19 1 3:25.9 1:22HM 0:49.5 1 19:21.6 2:43/M 0:24.3 1 17:57.4 3:45/M 41:58.8
2 2 Marsha Morton La Follette TN 20 53 2 5:08.8 2:03HM 1:21.7 3 21:03.3 3:10/M 0:44.4 2 18:12.4 4:09/M 46:30.7
3 3 Renee Black Knoxville TN 8 41 3 5:45.1 2:18HM 1:38.2 2 19:47.5 3:07/M 0:42.8 3 19:25.0 4:13/M 47:18.7
 
Top

Male Open Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 William Gates Maryville TN 1 30 1 4:02.9 1:37HM 0:49.4 2 17:00.5 2:31/M 0:15.5 2 15:11.5 3:20/M 37:19.8
2 2 Alix Freeman Knoxville TN 5 29 3 4:04.4 1:38HM 0:50.5 1 16:39.0 2:29/M 0:24.4 3 15:24.1 3:20/M 37:22.5
3 3 John Runyan Knoxville TN 14 30 2 4:04.2 1:38HM 1:08.7 3 19:48.0 2:52/M 0:36.9 1 14:28.2 3:35/M 40:06.2
 
Top

Female Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Sofia Bell Knoxville TN 11 46 1 5:50.9 2:20HM 1:29.3 1 20:02.0 3:08/M 1:23.3 1 20:08.9 4:22/M 48:54.5
 
Top

Male Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Douglas Clark Seymour TN 7 43 1 4:20.6 1:44HM 1:10.1 1 17:36.2 2:39/M 0:40.7 1 16:40.7 3:37/M 40:28.4
 
Top

Female Grandmasters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Hilary Hunter Gatlinburg TN 100 65 1 5:12.4 2:05HM 1:47.6 1 22:34.1 3:24/M 0:42.2 1 23:05.2 4:46/M 53:21.7
 
Top

Male Grandmasters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 Michael Yates Knoxville TN 4 55 1 3:37.1 1:27HM 1:17.3 1 19:04.1 2:45/M 0:45.2 1 17:00.8 3:44/M 41:44.6
 
Top

Female 14 and Under

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Elizabeth Westrip 124 10 1 6:33.7 2:37HM 2:20.8 1 25:54.7 4:00/M 0:49.3 1 23:39.8 5:18/M 59:18.4
 
Top

Male 14 and Under

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 44 Charlie Westrip 123 9 1 6:59.3 2:48HM 2:21.2 1 25:30.1 4:00/M 1:22.8 1 19:55.3 5:01/M 56:08.7
 
Top

Female 15 to 19

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 19 Layla Woods Maryville TN 126 15 1 4:46.7 1:54HM 1:40.8 1 23:53.4 3:29/M 0:39.5 1 27:51.2 5:15/M 58:51.6
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 41 Caleb Shumate Knoxville TN 30 16 1 6:09.0 2:28HM 2:54.4 1 27:34.0 4:12/M 0:39.2 1 17:48.6 4:55/M 55:05.4
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 Rachael Baggett Kingston TN 73 21 2 5:37.6 2:15HM 2:17.7 2 25:39.5 3:51/M 0:33.3 1 17:47.9 4:38/M 51:56.0
2 20 Trisha Clay Seymour TN 27 20 1 4:08.2 1:39HM 1:42.5 1 26:36.1 3:43/M 1:01.1 2 25:47.3 5:17/M 59:15.2
3 22 Laura Harris Knoxville TN 112 23 4 7:02.7 2:49HM 2:49.3 4 26:05.4 4:08/M 1:20.1 3 23:45.0 5:27/M 1:01:02.6
4 23 Haylee Walker Powell TN 70 24 3 6:42.1 2:41HM 2:39.5 3 26:28.9 4:07/M 0:36.6 4 24:42.0 5:28/M 1:01:09.2
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 46 Steven Halcomb Lenoir City TN 87 24 1 5:12.6 2:05HM 2:31.0 1 30:32.5 4:23/M 0:25.7 1 18:28.2 5:06/M 57:10.0
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Kelsey Wyrosdick Birmingham AL 116 25 1 4:20.3 1:44HM 2:19.0 1 23:24.0 3:27/M 1:14.3 1 20:49.1 4:39/M 52:06.7
2 28 Mindy Volk Dandridge TN 103 29 2 6:43.3 2:41HM 5:17.8 3 32:06.2 5:04/M 0:49.8 2 25:49.1 6:19/M 1:10:46.2
3 30 Dalis Barajas Marietta GA 86 27 3 8:09.7 3:16HM 0:43.0 2 33:28.8 4:52/M 1:06.2 3 30:22.4 6:36/M 1:13:50.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 37 Ryan Cooper Maryville TN 40 27 2 5:07.2 2:03HM 1:30.8 2 22:00.4 3:17/M 1:31.5 1 22:10.4 4:40/M 52:20.4
2 45 Tanner Walker Powell TN 21 26 4 5:27.1 2:11HM 1:29.1 1 21:39.5 3:17/M 1:23.8 2 27:08.2 5:06/M 57:07.8
3 47 Austin Bow Knoxville TN 51 27 1 3:59.8 1:36HM 3:26.3 3 26:40.1 3:55/M 1:15.1 3 22:14.8 5:09/M 57:36.1
4 58 Caleb Johnson Knoxville TN 109 29 3 5:26.3 2:10HM 3:18.8 4 26:59.4 4:06/M 1:45.3 4 24:29.2 5:32/M 1:01:59.1
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Katie Dotson Knoxville TN 6 33 2 4:35.4 1:50HM 1:33.3 1 21:40.5 3:12/M 1:06.0 1 18:25.9 4:14/M 47:21.2
2 5 Carissa Chambers Johnson City TN 9 31 3 4:45.8 1:54HM 1:36.0 2 21:36.6 3:13/M 0:49.5 2 18:38.3 4:14/M 47:26.4
3 15 Kayla Garrett Maryville TN 78 31 1 4:31.3 1:48HM 2:53.9 3 27:07.9 3:58/M 0:41.5 3 21:39.4 5:05/M 56:54.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 17 Mike Dotson Knoxville TN 3 34 1 3:45.9 1:30HM 1:29.3 1 19:59.4 2:54/M 0:29.9 1 18:54.8 3:59/M 44:39.4
2 32 Justin Kirby Seymour TN 79 30 2 4:35.3 1:50HM 1:39.9 2 22:42.7 3:19/M 0:39.6 2 20:34.8 4:29/M 50:12.4
3 50 Chris Pereda Maryville TN 101 30 4 6:47.5 2:43HM 2:30.2 4 27:17.6 4:12/M 0:35.2 3 21:20.2 5:13/M 58:30.7
4 53 Jeremy Cox Heiskell TN 25 33 3 4:53.9 1:57HM 2:13.8 3 22:47.6 3:26/M 2:11.4 4 27:53.0 5:21/M 59:59.8
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Jennifer Gerard Knoxville TN 28 35 1 4:38.0 1:51HM 1:20.9 1 21:02.5 3:06/M 0:42.4 1 20:43.4 4:20/M 48:27.3
2 14 Morgan Diggs Sevierville TN 24 37 2 4:54.6 1:58HM 2:04.9 3 26:50.2 3:53/M 0:48.0 2 18:53.5 4:47/M 53:31.2
3 17 Amanda Tingle Knoxville TN 43 38 3 5:39.1 2:16HM 1:37.9 2 22:16.2 3:23/M 1:06.0 3 26:26.7 5:06/M 57:06.1
4 25 Kate Wentworth Knoxville TN 44 38 4 6:59.0 2:48HM 3:50.1 4 26:00.6 4:14/M 1:08.2 4 27:27.2 5:50/M 1:05:25.2
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 26 Johnathan Smith Bridgeport AL 119 37 4 5:36.0 2:14HM 2:31.0 2 20:25.5 3:16/M 1:06.0 1 17:34.2 4:13/M 47:12.9
2 29 Elton Evans Jefferson City TN 37 39 2 5:17.5 2:07HM 2:05.9 1 18:46.4 3:00/M 0:51.3 2 21:08.0 4:18/M 48:09.1
3 35 Kevin Alexander Clinton TN 17 39 1 5:12.1 2:05HM 1:11.3 3 23:00.5 3:22/M 0:36.5 3 21:38.9 4:37/M 51:39.3
4 57 John Rausin Loudon TN 95 36 3 5:23.1 2:09HM 2:07.4 4 25:01.3 3:44/M 1:39.2 4 27:05.1 5:28/M 1:01:16.3
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Shameka Pollard Knoxville TN 46 42 2 5:50.6 2:20HM 1:40.7 1 21:03.5 3:17/M 0:47.9 1 21:34.9 4:33/M 50:57.8
2 12 Lindy Clapp Knoxville TN 47 43 3 7:05.3 2:50HM 2:02.3 2 23:00.3 3:41/M 1:28.1 2 18:46.1 4:41/M 52:22.1
3 16 Rachael Neisner Maryville TN 32 44 1 5:31.2 2:12HM 3:53.0 3 24:00.0 3:50/M 0:40.0 3 22:59.5 5:06/M 57:03.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Kevin McDonnell Knoxville TN 13 42 2 3:51.6 1:32HM 1:14.4 2 18:24.2 2:42/M 0:41.0 1 16:33.8 3:38/M 40:45.0
2 6 Leland Smith Knoxville TN 23 42 4 4:11.4 1:40HM 1:11.1 3 18:33.2 2:45/M 0:35.1 2 16:22.3 3:39/M 40:53.3
3 8 John Smith Oak Ridge TN 2 42 1 3:18.6 1:19HM 1:15.4 1 18:43.2 2:40/M 0:33.4 3 17:44.1 3:43/M 41:34.8
4 13 Horacio Blanco Knoxville TN 18 43 3 4:07.5 1:39HM 1:26.6 4 18:52.2 2:48/M 0:45.2 4 18:17.2 3:53/M 43:28.7
5 14 Scott Lykens Knoxville TN 120 44 5 4:52.4 1:57HM 1:07.1 5 19:18.5 2:54/M 0:55.5 5 17:33.2 3:54/M 43:46.7
6 23 Sam Whisman Knoxville TN 33 41 6 5:04.5 2:02HM 1:22.7 6 20:12.2 3:04/M 0:37.9 6 19:27.7 4:10/M 46:45.0
7 25 Matthew Bailey Maryville TN 16 40 7 5:19.2 2:08HM 1:10.1 7 21:20.8 3:12/M 0:43.9 7 18:30.6 4:12/M 47:04.8
8 56 Charles Westrip 122 44 8 8:12.8 3:17HM 2:22.9 8 24:04.4 3:59/M 1:19.0 8 25:09.9 5:28/M 1:01:09.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Joy Hopkins Seymour TN 75 45 1 6:02.3 2:25HM 1:26.5 1 22:01.1 3:23/M 0:46.4 1 19:41.0 4:28/M 49:57.5
2 33 Katherine Wyrosdick Knoxville TN 117 49 2 7:49.8 3:08HM 3:09.2 2 28:51.6 4:34/M 0:58.9 2 35:19.8 6:48/M 1:16:09.4
3 34 Elizabeth Harrison Maryville TN 96 47 3 9:05.5 3:38HM 3:48.9 3 37:30.8 5:47/M 0:37.0 3 29:44.4 7:13/M 1:20:46.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Bert Hull Cumberland Gap TN 22 46 4 4:41.7 1:52HM 1:25.4 2 18:02.5 2:46/M 0:37.5 1 16:47.0 3:43/M 41:34.2
2 9 Paul Horton Maryville TN 10 48 9 5:09.2 2:04HM 1:32.8 5 18:40.9 2:55/M 0:59.9 2 15:21.4 3:44/M 41:44.3
3 11 Todd Caldwell 121 47 11 5:29.7 2:12HM 1:20.5 3 18:08.7 2:52/M 0:51.9 3 15:56.4 3:44/M 41:47.3
4 15 Max Lemons Knoxville TN 34 49 3 4:34.0 1:50HM 1:26.7 6 20:42.6 3:04/M 1:00.0 4 16:09.7 3:55/M 43:53.1
5 18 Michael Wyrosdick Knoxville TN 118 49 1 4:25.6 1:46HM 2:00.5 1 17:26.2 2:44/M 0:48.6 5 20:02.7 4:00/M 44:43.6
6 19 Lloyd Jones Lenoir City TN 59 47 8 5:08.2 2:03HM 1:12.4 4 18:42.2 2:52/M 0:34.6 6 19:53.2 4:04/M 45:30.7
7 21 Christopher Wells Knoxville TN 55 49 10 5:25.1 2:10HM 1:59.3 8 19:23.0 3:04/M 1:08.9 7 17:56.3 4:06/M 45:52.7
8 24 Ken Lennox Maryville TN 71 46 6 4:56.0 1:58HM 1:37.3 7 20:10.7 3:04/M 0:57.9 8 19:13.5 4:11/M 46:55.4
9 27 Ethan Turner Kingston TN 29 47 5 4:54.2 1:58HM 1:24.5 9 21:27.1 3:11/M 0:46.3 9 18:48.5 4:14/M 47:20.7
10 34 Stephen Owens Powell TN 50 49 12 5:30.4 2:12HM 1:57.0 10 21:11.0 3:17/M 1:00.1 10 21:34.2 4:34/M 51:12.8
11 36 Sean White Knoxville TN 19 49 2 4:26.3 1:46HM 2:22.0 11 22:44.7 3:23/M 0:48.2 11 21:37.1 4:38/M 51:58.4
12 49 Jeff Cortez Lenoir City TN 92 47 7 5:02.0 2:01HM 3:08.6 12 27:59.1 4:09/M 0:28.7 12 21:28.0 5:11/M 58:06.5
13 64 Danny Shumate Knoxville TN 72 46 13 7:37.8 3:03HM 2:53.5 13 29:26.1 4:35/M 1:24.9 13 28:09.1 6:12/M 1:09:31.5
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 Sherry Harris Knoxville TN 111 53 1 6:36.0 2:38HM 2:27.5 1 27:09.0 4:09/M 2:13.6 1 26:23.6 5:47/M 1:04:49.8
2 27 Amy Davis Maryville TN 83 50 2 7:02.0 2:49HM 3:13.2 2 31:27.8 4:47/M 1:13.3 2 26:49.2 6:14/M 1:09:45.5
3 31 Sharon Chestnut Marietta GA 85 53 3 7:25.4 2:58HM 3:27.3 3 31:57.1 4:55/M 1:20.9 3 29:57.9 6:37/M 1:14:08.8
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Ronald Manis Knoxville TN 99 54 1 4:44.3 1:54HM 1:00.0 1 19:55.9 2:57/M 0:39.4 1 16:10.5 3:48/M 42:30.2
2 22 Robert Lewis Chattanooga TN 66 53 2 4:54.8 1:58HM 2:06.5 2 20:23.3 3:09/M 1:22.4 2 17:21.2 4:07/M 46:08.4
3 39 Ben Johnson Knoxville TN 36 51 3 5:32.8 2:13HM 1:54.8 3 23:02.4 3:30/M 1:07.5 3 22:03.0 4:48/M 53:40.6
4 59 Robert Eason Kingston TN 82 54 4 5:57.2 2:23HM 2:58.2 4 26:36.4 4:05/M 0:43.9 4 26:33.6 5:37/M 1:02:49.3
5 63 Marty McCarter Greenback TN 26 53 5 8:38.2 3:27HM 6:01.5 5 25:27.9 4:36/M 2:51.1 5 24:21.5 6:01/M 1:07:20.3
 
Top

Female 55 to 59

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 26 Annabel Henley Knoxville TN 31 57 1 6:14.3 2:30HM 3:14.3 1 25:36.8 4:02/M 0:54.2 1 33:13.2 6:11/M 1:09:12.9
2 32 Mary Bow Dandridge TN 106 58 2 8:37.9 3:27HM 4:04.0 2 30:17.1 4:56/M 1:05.8 2 30:36.7 6:40/M 1:14:41.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 28 Mark D'Alessandro Greenback TN 60 57 7 7:11.2 2:52HM 1:06.7 3 20:46.7 3:20/M 0:19.7 1 18:04.1 4:14/M 47:28.5
2 30 Erik Olafson Seymour TN 104 56 3 5:45.2 2:18HM 1:30.3 4 22:20.7 3:24/M 0:59.0 2 18:48.7 4:25/M 49:24.1
3 31 Michael Berry Knoxville TN 58 59 1 4:48.2 1:55HM 1:49.1 2 20:27.2 3:06/M 0:38.5 3 22:19.2 4:28/M 50:02.3
4 33 Fred Burke Athens TN 12 56 2 4:50.1 1:56HM 1:30.3 1 20:21.7 3:04/M 1:10.1 4 23:20.0 4:34/M 51:12.3
5 51 John Harris Knoxville TN 110 58 6 6:40.8 2:40HM 2:25.6 5 22:47.2 3:40/M 1:42.7 5 25:29.8 5:17/M 59:06.2
6 52 Ronnie Baggett Kingston TN 74 58 5 6:16.1 2:30HM 2:17.1 6 23:52.5 3:43/M 0:57.8 6 25:57.0 5:18/M 59:20.6
7 54 Fred Schultheis Knoxville TN 48 55 4 5:58.4 2:23HM 3:16.6 7 23:49.2 3:48/M 2:05.0 7 25:02.3 5:22/M 1:00:11.6
8 61 Steven Shelton Knoxville TN 98 59 8 9:14.9 3:42HM 2:15.6 8 28:55.5 4:38/M 0:36.7 8 24:32.8 5:51/M 1:05:35.6
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 Kathryn Scourby Richmond VA 68 61 1 6:07.6 2:27HM 1:53.1 1 22:42.3 3:32/M 1:08.2 1 25:54.0 5:09/M 57:45.3
2 29 Sally Goade Oak Ridge TN 81 61 3 7:21.3 2:56HM 4:10.1 2 27:25.7 4:28/M 2:01.0 2 32:00.0 6:31/M 1:12:58.2
3 35 Jean Miller Powell TN 115 61 2 6:12.5 2:29HM 4:12.3 3 33:32.5 5:03/M 0:57.2 3 38:36.5 7:27/M 1:23:31.0
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 Clay Griffin Knoxville TN 38 61 1 5:17.8 2:07HM 1:02.4 1 19:41.5 2:59/M 0:39.6 1 17:36.8 3:57/M 44:18.2
2 42 Dave Ratliff Maryville TN 61 61 3 6:40.8 2:40HM 1:36.0 3 23:43.4 3:40/M 0:24.4 2 22:52.5 4:56/M 55:17.1
3 60 Dale Less Sevierville TN 65 60 2 5:35.1 2:14HM 1:58.2 2 24:11.8 3:39/M 1:19.2 3 29:48.5 5:37/M 1:02:52.9
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 20 Norman Cole Tellico Plains TN 15 67 1 5:16.2 2:06HM 1:23.0 1 19:43.5 3:02/M 0:45.8 1 18:27.5 4:04/M 45:36.0
2 38 John Snelling Pigeon Forge TN 67 67 3 6:05.7 2:26HM 1:28.4 2 21:15.2 3:18/M 1:19.3 2 22:33.6 4:42/M 52:42.3
3 43 Victor Hugo Agreda Knoxville TN 93 66 4 6:20.9 2:32HM 2:50.2 4 25:00.2 3:55/M 0:33.0 3 20:55.4 4:58/M 55:39.8
4 48 Mark Rodgers Cosby TN 45 65 2 5:52.0 2:21HM 1:48.4 3 23:39.6 3:36/M 1:21.2 4 25:04.1 5:09/M 57:45.4
 
Top

Male 70 to 74

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 40 Ernest Cadotte Knoxville TN 88 73 1 5:51.4 2:20HM 2:24.2 1 22:53.8 3:34/M 0:26.1 1 22:49.6 4:52/M 54:25.2
2 62 Al Leitch Seymour TN 91 70 2 8:04.0 3:14HM 2:06.9 2 27:39.8 4:21/M 0:32.4 2 28:22.6 5:58/M 1:06:45.9
 
Top

Male 75 to 79

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 55 George Price Vonore TN 53 76 1 6:46.4 2:42HM 3:34.5 1 23:42.1 3:54/M 1:49.7 1 24:47.3 5:25/M 1:00:40.2
 

Sprint Relay

Top

Mixed 0-99

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Holy Os Seymour TN 150 22 3 7:07.9 2:51HM 1:34.9 3 41:33.8 5:46/M 0:45.3 2 28:51.7 7:08/M 1:19:53.7
 
Top

Mixed 0-99

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Steen Family Louisville TN 149 45 1 4:37.1 1:51HM 1:47.9 1 19:55.2 3:01/M 0:22.9 1 23:47.4 4:31/M 50:30.5
2 2 Team Octos 148 80 2 5:13.5 2:05HM 1:26.6 2 26:23.8 3:48/M 0:49.7 3 47:02.7 7:14/M 1:20:56.4
 

Sprint Clydesdale/Athena

Top

Female 99 and Under

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Kelley Harrell Knoxville TN 56 31 2 6:07.0 2:27HM 2:25.4 1 24:03.9 3:44/M 0:50.0 1 24:33.2 5:11/M 57:59.5
2 2 Leslie Jackson Knoxville TN 76 31 3 6:51.3 2:44HM 2:27.5 2 29:31.5 4:27/M 2:49.9 2 30:18.0 6:26/M 1:11:58.3
3 3 Rachel Powell Knoxville TN 42 44 1 6:05.4 2:26HM 4:26.2 5 37:11.4 5:29/M 0:45.6 3 24:08.8 6:29/M 1:12:37.5
4 4 Michelle Davison Knoxville TN 105 37 5 8:17.0 3:19HM 2:18.0 3 30:10.2 4:41/M 0:50.4 4 36:35.6 6:59/M 1:18:11.3
5 5 Valerie Evans Jefferson City TN 102 41 6 8:44.7 3:30HM 3:43.7 4 32:10.5 5:07/M 1:15.5 5 38:38.0 7:33/M 1:24:32.5
6 6 Jennifer Dooley Chattanooga TN 108 40 7 10:28.3 4:11HM 3:07.6 6 36:26.0 5:45/M 0:40.2 6 35:39.4 7:43/M 1:26:21.6
7 7 Melanie King Alcoa TN 64 39 4 7:26.8 2:58HM 4:03.0 7 43:11.4 6:17/M 1:22.0 7 45:28.2 9:04/M 1:41:31.5
 
Top

Male 99 and Under

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Manuel Doud Sevierville TN 49 38 2 5:14.8 2:06HM 2:24.5 2 21:42.9 3:22/M 0:57.1 1 20:59.9 4:35/M 51:19.4
2 2 Turk Green Nashville TN 52 45 1 4:54.5 1:58HM 2:02.4 1 20:59.2 3:12/M 1:00.4 2 29:20.4 5:12/M 58:17.0
3 3 Don Goins Oliver Springs TN 97 49 7 8:18.7 3:19HM 2:47.1 4 24:07.6 4:02/M 0:50.9 3 23:12.6 5:18/M 59:17.0
4 4 Steve Tompkins 125 58 3 5:47.6 2:19HM 1:50.7 3 24:37.9 3:42/M 1:41.0 4 26:53.6 5:26/M 1:00:50.9
5 5 Adam Reeves Maryville TN 84 33 5 6:23.9 2:33HM 2:42.6 6 32:34.0 4:47/M 0:47.3 5 24:32.4 5:59/M 1:07:00.3
6 6 Matthew Oliver Kodak TN 77 39 4 6:14.3 2:30HM 2:23.6 5 26:59.0 4:05/M 5:27.9 6 30:17.9 6:22/M 1:11:22.9
7 7 Bobby Powell Knoxville TN 80 11 6 6:38.0 2:39HM 3:35.8 7 37:15.6 5:27/M 0:40.6 7 24:10.9 6:28/M 1:12:21.1
*Overall place within gender.