3 Legged Goat Triathlon

Age Group Results

October 10, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Individual Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 60-64
Individual Women: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54
Mixed Relay 0-99

Individual

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Bruce Bonner 105 53 1 3:50.9 0:48.5 1 43:05.3 20.9MPH 0:39.9 1 19:52.0 6:25/M 1:08:16.7
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 stephanie robinette 110 46 1 3:51.3 2:03.3 1 48:18.0 18.6MPH 1:26.1 1 24:37.9 7:56/M 1:20:16.7
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Jamie Barnett 109 42 1 3:55.5 1:06.9 1 46:12.2 19.5MPH 0:33.0 1 18:41.0 6:02/M 1:10:28.6
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Laurie Lokey 134 56 1 3:54.4 1:32.8 1 54:04.3 16.6MPH 0:44.3 1 26:01.9 8:24/M 1:26:17.8
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 cody west 106 29 1 3:57.2 1:03.4 1 45:51.7 19.6MPH 0:52.9 1 23:01.5 7:25/M 1:14:46.8
2 13 Carlos Troche 146 26 2 5:11.4 1:11.0 2 55:05.0 16.3MPH 1:01.9 2 23:30.9 7:35/M 1:26:00.2
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 HECTOR XAVIER GONZALEZ TORRES 144 31 3 4:34.8 0:59.2 1 47:07.4 19.1MPH 0:36.6 1 22:19.5 7:12/M 1:15:37.6
2 7 Tony Kinslow 112 31 2 4:16.6 1:15.7 2 50:44.6 17.7MPH 0:27.3 2 23:08.3 7:28/M 1:19:52.5
3 10 Sean Wilbur 102 34 4 4:51.5 0:46.4 3 51:27.2 17.5MPH 0:53.2 4 23:22.8 7:32/M 1:21:21.3
4 11 Keenan Taylor 111 33 1 3:44.3 1:47.1 4 55:00.3 16.4MPH 1:33.3 3 23:18.6 7:31/M 1:25:23.7
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Channel Lemon 114 34 1 4:11.7 1:00.8 2 56:09.5 16.0MPH 1:05.5 2 23:13.8 7:29/M 1:25:41.5
2 18 Loren LaPointe 121 30 2 4:42.8 4:02.6 1 54:11.0 16.6MPH 1:53.0 3 25:09.9 8:07/M 1:29:59.5
3 19 Randianne Sears 139 34 3 5:16.3 1:36.3 3 56:51.7 15.8MPH 0:36.8 4 28:13.1 9:06/M 1:32:34.3
4 28 Naketa Edney 133 34 6 9:19.3 2:35.0 4 1:08:45.6 13.1MPH 0:32.4 1 22:23.4 7:13/M 1:43:35.8
5 33 Danielle Komula 145 30 5 8:44.5 1:52.6 5 1:09:24.5 13.0MPH 1:12.6 5 33:33.7 10:49/M 1:54:48.0
6 36 Kari Harold 138 34 4 6:57.8 1:31.2 6 1:16:58.9 11.7MPH 1:55.7 6 42:56.7 13:51/M 2:10:20.4
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 27 David Kirscht 125 39 1 4:42.4 4:24.2 1 1:03:48.1 14.1MPH 1:05.8 1 28:54.5 9:19/M 1:42:55.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Cindy Davis 108 37 1 3:49.9 1:32.1 1 50:04.1 18.0MPH 0:48.1 2 24:14.1 7:49/M 1:20:28.4
2 15 Meredith Qualls 113 35 2 4:21.5 2:01.7 2 54:03.0 16.7MPH 0:54.4 3 25:10.2 8:07/M 1:26:30.9
3 16 Lynn McAuley 119 37 4 5:27.3 1:33.7 3 57:02.5 15.8MPH 0:34.3 1 23:54.3 7:43/M 1:28:32.2
4 26 Amy Lindholm 130 39 3 5:18.4 3:43.3 4 1:00:50.2 14.8MPH 2:45.3 4 28:11.8 9:05/M 1:40:49.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Bryan King 149 42 1 3:52.1 1:20.4 1 46:12.4 19.5MPH 0:47.5 1 21:09.4 6:49/M 1:13:21.9
2 24 Bradley McAuley 120 44 2 5:13.3 1:55.0 2 1:00:44.9 14.8MPH 1:04.4 2 25:35.1 8:15/M 1:34:32.9
3 30 Will Spivy 135 40 3 5:55.3 2:13.1 3 1:12:05.4 12.5MPH 0:36.3 3 27:00.3 8:43/M 1:47:50.4
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Martina Garner 137 41 1 4:43.7 3:15.5 1 1:04:48.1 13.9MPH 2:37.2 1 29:07.6 9:24/M 1:44:32.2
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Miki Peek 124 47 3 4:18.0 1:56.9 2 56:16.7 16.0MPH 1:04.8 1 26:05.7 8:25/M 1:29:42.2
2 22 Jennifer Donnelly 116 45 2 4:12.6 2:56.4 1 52:43.9 17.1MPH 2:08.5 5 32:15.9 10:24/M 1:34:17.4
3 23 Stephanie Knight 117 49 4 4:37.5 1:59.3 3 57:51.4 15.6MPH 1:14.6 3 28:42.0 9:15/M 1:34:24.9
4 25 Pauline Chaney 136 46 5 4:47.4 1:51.9 4 1:02:32.9 14.4MPH 1:11.0 2 27:37.0 8:55/M 1:38:00.3
5 31 Tracy Cross 143 45 6 7:27.2 2:19.5 5 1:07:28.0 13.3MPH 1:49.0 4 29:51.5 9:38/M 1:48:55.4
6 35 Sally Watson 115 47 1 4:11.5 2:24.6 6 1:12:04.1 12.5MPH 1:32.7 6 41:38.9 13:26/M 2:01:52.0
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Duane Leach 148 54 1 3:33.9 1:02.7 1 44:02.2 20.4MPH 0:29.2 1 21:23.0 6:54/M 1:10:31.2
2 32 Shelton Clark 141 54 3 4:55.6 2:57.3 2 1:11:16.1 12.6MPH 1:33.0 3 33:54.9 10:56/M 1:54:37.0
DQ DQ JAMES CROSS 126 54 2 4:34.5 2:00.8 DQ 29:07.2 30.9MPH 2:29.6 2 23:08.0 7:28/M 1:01:20.2
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Sue Skeens 147 53 1 6:11.1 2:11.6 1 57:20.0 15.7MPH 0:36.0 1 27:28.2 8:52/M 1:33:46.9
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 20 Bill Lokey 127 60 1 4:58.9 2:46.8 1 59:25.4 15.1MPH 1:20.8 1 24:56.0 8:03/M 1:33:28.0
2 34 Bill Evans 131 61 2 7:34.5 2:35.9 2 1:11:37.4 12.6MPH 1:52.3 2 34:08.7 11:01/M 1:57:48.8
 

Mixed Relay

Top

Mixed Relay

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 The Rusty Lizard 132 52 5 4:53.8 0:41.0 2 50:34.4 17.8MPH 0:14.6 2 24:34.3 7:55/M 1:20:58.2
2 2 Whitacre Family 142 34 4 3:56.5 0:40.5 1 46:26.9 19.4MPH 0:20.9 5 30:04.3 9:42/M 1:21:29.3
3 3 Team Get Your Goat 118 69 3 3:54.6 0:47.9 3 55:59.7 16.1MPH 0:16.7 3 24:34.6 7:55/M 1:25:33.5
4 4 Wonder Twin Powers Activate 107 13 2 3:53.0 0:46.9 4 1:00:28.5 14.9MPH 0:27.3 1 22:01.5 7:06/M 1:27:37.2
5 5 2 Buoys and a Gull 103 34 1 3:32.0 0:36.6 5 1:09:15.3 13.0MPH 0:18.1 4 24:50.8 8:01/M 1:38:32.9