Fins, Gears, & Feet Kids Triathlon

Age Group Results

June 02, 2019


Results By Race Day Events


Five to Six Year Olds Men: 0-99
Five to Six Year Olds Women: 0-99
Seven to Eight Year Olds Men: 0-99
Seven to Eight Year Olds Women: 0-99
Nine to Ten Year Olds Men: 0-99
Nine to Ten Year Olds Women: 0-99
Eleven to Fourteen Year Olds Men: 0-99
Eleven to Fourteen Year Olds Women: 0-99

Five to Six Year Olds

Top

Girls

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Psalm Rickstrew 12 6 2 1:57.4 3:55HM 2:50.5 1 7:13.8 7:14/M 0:29.4 3 4:58.9 9:58/M 17:30.1
2 2 Sophia Wilson 5 6 1 1:42.4 3:25HM 3:42.2 4 11:02.4 11:02/M 0:24.7 4 5:10.2 10:21/M 22:02.0
3 3 Annabelle Tharp 52 6 4 2:37.1 5:14HM 4:09.8 3 10:53.5 10:54/M 0:25.4 1 4:50.8 9:42/M 22:56.7
4 4 Landon Davis 1 6 6 3:50.0 7:40HM 4:10.3 2 9:31.9 9:32/M 0:47.4 5 5:38.9 11:18/M 23:58.6
5 5 Currey Stewart 73 6 3 2:12.5 4:25HM 3:34.1 6 14:05.9 14:06/M 0:41.0 6 6:14.6 12:29/M 26:48.1
6 6 Chloe Morefield 9 10 5 3:29.4 6:59HM 5:57.6 5 13:14.3 13:14/M 0:27.3 2 4:53.9 9:48/M 28:02.6
7 7 Shea Locke 79 14     8:18.7 7 23:06.1 23:06/M 3:41.9 7 16:38.2 33:16/M 51:44.9
 
Top

Boys

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Connor Hoey 2 6 4 2:13.6 4:27HM 3:11.1 1 7:16.2 7:16/M 0:38.6 2 4:13.8 8:28/M 17:33.4
2 2 William Birdwell 3 6 2 1:56.8 3:54HM 3:19.9 3 9:10.3 9:10/M 0:43.7 1 3:36.2 7:12/M 18:46.9
3 3 Lincoln Kollar 29 7 3 2:01.0 4:02HM 3:22.8 5 9:53.4 9:53/M 0:27.9 4 4:57.7 9:55/M 20:42.8
4 4 Rowan Stevens 6 6 5 2:33.2 5:07HM 3:45.7 4 9:26.0 9:26/M 0:30.8 3 4:45.3 9:31/M 21:01.1
5 5 Chatum Hanlotxomphou 54 5 6 2:34.9 5:10HM 3:57.8 2 9:09.8 9:10/M 0:30.5 6 5:58.2 11:56/M 22:11.3
6 6 Craig Tureau 53 0 7 2:44.0 5:28HM 3:52.5 8 13:27.2 13:27/M 0:37.6 5 5:16.9 10:34/M 25:58.2
7 7 Carlton Dagnan 10 10 9 3:39.0 7:18HM 6:40.1 6 10:49.9 10:50/M 0:46.5 9 8:11.3 16:23/M 30:06.9
8 8 Wilson Israel 8 13 8 3:37.9 7:16HM 6:39.7 7 10:52.7 10:53/M 0:49.5 10 8:13.2 16:27/M 30:13.2
9 9 Teddy Newman 55 5 10 4:51.2 9:42HM 8:12.3 10 14:40.8 14:41/M 1:13.8 7 7:01.8 14:04/M 35:59.9
10 10 Asa Israel 7 10 11 4:56.3 9:53HM 8:13.7 9 14:38.7 14:39/M 1:13.5 8 7:04.6 14:09/M 36:06.9
11 11 Rahm Prakash 11 5 1 1:30.5 3:01HM 7:14.0 11 19:31.8 19:32/M 0:55.8 11 8:31.3 17:03/M 37:43.4
 

Seven to Eight Year Olds

Top

Girls

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Margaret Swafford 13 7 6 4:56.7 4:57HM 3:57.5 2 12:31.8 6:16/M 0:37.5 3 11:38.2 11:38/M 33:41.7
2 2 Savannah Klauss 18 8 4 4:03.6 4:04HM 4:29.1 3 12:40.2 6:20/M 0:45.1 4 12:05.0 12:05/M 34:03.1
3 3 Wren Conrad 25 8 1 2:57.3 2:57HM 3:01.1 1 10:38.2 5:19/M 0:34.9 8 17:07.2 17:07/M 34:18.8
4 4 Emerson Bednar 19 8 8 5:32.1 5:32HM 3:58.3 5 14:39.5 7:20/M 0:24.9 1 10:43.8 10:44/M 35:18.6
5 5 Cecilia (CJ) Koslin 21 8 3 3:53.2 3:53HM 4:03.9 8 17:00.2 8:30/M 0:32.2 2 11:13.4 11:13/M 36:43.1
6 6 Ananya Tiyyagura 31 8 5 4:20.8 4:21HM 4:43.8 6 15:02.0 7:31/M 0:37.9 7 16:12.6 16:13/M 40:57.2
7 7 Avery Peck 23 8 9 5:50.1 5:50HM 5:35.7 7 15:34.9 7:47/M 0:52.3 6 13:54.1 13:54/M 41:47.1
8 8 Risha Brindavanam 32 8 7 5:21.2 5:21HM 3:42.3 4 14:34.5 7:17/M 0:48.4 10 17:45.0 17:45/M 42:11.6
9 9 Emmy Downs 17 7 10 6:54.5 6:55HM 4:05.8 10 22:42.0 11:21/M 0:24.4 5 12:47.0 12:47/M 46:53.9
10 10 Maisy Stewart 30 8 2 3:45.1 3:45HM 3:29.7 9 22:04.5 11:02/M 0:39.1 9 17:32.4 17:32/M 47:31.0
 
Top

Boys

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Silas Rickstrew 26 8 1 2:52.7 2:53HM 2:11.5 1 9:49.3 4:55/M 0:25.8 1 9:00.2 9:00/M 24:19.5
2 2 Peter Shoemaker 28 7 3 3:21.0 3:21HM 2:18.5 2 9:59.6 5:00/M 0:31.8 4 9:32.9 9:33/M 25:43.9
3 3 Griffin Miles 15 8 7 4:08.4 4:08HM 3:06.2 3 11:04.2 5:32/M 0:30.2 5 9:43.5 9:44/M 28:32.6
4 4 MJ McCarter 14 7 6 4:07.9 4:08HM 2:50.0 4 11:55.5 5:58/M 0:32.4 3 9:26.9 9:27/M 28:52.8
5 5 Louis Koslin 22 8 2 3:04.9 3:05HM 4:00.2 5 12:40.6 6:20/M 0:41.4 2 9:12.6 9:13/M 29:39.8
6 6 Jackson Krayer 16 8 5 3:57.7 3:58HM 2:48.3 8 13:21.1 6:41/M 0:20.0 6 9:51.4 9:51/M 30:18.7
7 7 Hayes Ottolini 78 8 4 3:41.3 3:41HM 2:49.2 6 12:48.2 6:24/M 0:26.1 10 12:39.7 12:40/M 32:24.6
8 8 Evan Espiritu 20 7 8 4:41.6 4:42HM 3:17.0 7 13:02.4 6:31/M 0:23.6 9 11:46.5 11:47/M 33:11.3
9 9 Anhad Garimella 24 7 10 4:59.5 5:00HM 3:20.7 9 14:18.5 7:09/M 0:54.8 8 11:41.3 11:41/M 35:14.8
10 10 Benjamin Summitt 27 7 9 4:49.8 4:50HM 4:26.1 10 15:11.1 7:36/M 0:26.7 7 11:40.4 11:40/M 36:34.1
 

Nine to Ten Year Olds

Top

Girls

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Macy Simmons 46 9 4 5:53.8 2:57HM 2:45.0 1 13:47.6 4:36/M 0:21.1 1 8:23.8 8:24/M 31:11.4
2 2 Lilly Wilson 36 9 1 4:23.0 2:12HM 2:48.5 4 17:09.0 5:43/M 0:44.0 2 10:27.5 10:28/M 35:32.0
3 3 Lauren Klauss 38 10 7 6:37.4 3:19HM 4:13.2 2 16:04.3 5:21/M 0:41.9 4 11:44.3 11:44/M 39:21.2
4 4 Maddie Dagnan 47 9 5 6:04.6 3:02HM 3:10.1 6 19:51.1 6:37/M 0:35.8 3 10:42.2 10:42/M 40:23.9
5 5 Lillias Tureau 50 10 3 4:37.7 2:19HM 2:55.7 5 18:06.2 6:02/M 0:22.7 7 14:31.1 14:31/M 40:33.5
6 6 Johanna Snyder 44 9 6 6:19.6 3:10HM 3:44.2 3 16:41.3 5:34/M 0:36.3 6 13:25.1 13:25/M 40:46.6
7 7 Annabella White 42 9 2 4:33.6 2:17HM 2:50.4 7 21:16.8 7:06/M 0:26.9 5 11:47.8 11:48/M 40:55.6
 
Top

Boys

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Abram Rickstrew 49 10 1 3:57.0 1:59HM 1:47.1 1 12:17.0 4:06/M 0:22.7 4 9:19.7 9:20/M 27:43.6
2 2 Reuben Espiritu 40 10 2 5:25.3 2:43HM 3:17.4 6 16:20.1 5:27/M 0:22.1 1 7:49.9 7:50/M 33:14.9
3 3 Makund Garimella 45 9 10 6:47.2 3:24HM 2:40.6 2 13:41.0 4:34/M 0:38.8 7 10:39.4 10:39/M 34:27.1
4 4 Sharvil Kolhatkar 75 9 4 6:04.4 3:02HM 2:46.4 5 16:10.9 5:24/M 0:20.4 5 9:41.2 9:41/M 35:03.4
5 5 Micah Espiritu 39 9 7 6:17.7 3:09HM 2:56.7 4 15:33.7 5:11/M 0:29.2 6 10:17.6 10:18/M 35:35.0
6 6 Bennett Stevens 37 9 6 6:15.5 3:08HM 3:02.0 7 17:10.0 5:43/M 0:28.7 8 10:39.8 10:40/M 37:36.2
7 7 Chase Ottolini 77 10 8 6:30.0 3:15HM 2:50.9 10 18:52.6 6:18/M 0:36.7 2 9:02.5 9:03/M 37:52.8
8 8 Emmett Langelier 41 9 11 7:10.9 3:35HM 2:43.9 11 19:27.2 6:29/M 0:46.3 3 9:15.5 9:16/M 39:24.0
9 9 Matthew McCarter 35 10 9 6:46.8 3:23HM 3:36.5 8 17:17.0 5:46/M 0:36.6 9 11:36.6 11:37/M 39:53.7
10 10 Brody Peck 43 10 3 5:53.7 2:57HM 3:28.4 3 15:21.2 5:07/M 0:23.4 11 14:53.6 14:54/M 40:00.4
11 11 Tiago Beuerlein 48 10 5 6:06.9 3:03HM 4:13.3 9 18:33.5 6:11/M 0:47.7 10 13:26.0 13:26/M 43:07.5
12 12 Gary Swafford 34 9 12 13:35.5 6:48HM 7:11.1 12 41:12.4 13:44/M 0:25.3 12 17:22.9 17:23/M 1:19:47.2
 

Eleven to Fourteen Year Olds

Top

Girls

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Amelia White 64 14 1 4:49.7 1:37HM 2:45.0 4 22:00.5 5:30/M 0:17.1 1 13:29.8 8:26/M 43:22.2
2 2 Mae Sheehan 70 11 3 8:23.7 2:48HM 3:40.7 3 20:34.5 5:09/M 0:26.5 2 15:18.3 9:34/M 48:23.8
3 3 Amanda Denny 76 14 2 4:52.2 1:37HM 2:46.0 2 19:44.4 4:56/M 0:26.4 4 22:35.8 14:07/M 50:24.8
4 4 Claire Locke 74 12 4 8:36.3 2:52HM 3:56.9 1 17:19.3 4:20/M 0:55.1 3 19:40.5 12:18/M 50:28.1
 
Top

Boys

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Riley Rickstrew 65 13 1 4:27.8 1:29HM 1:32.0 1 13:35.7 3:24/M 0:16.6 1 11:52.5 7:25/M 31:44.7
2 2 Adam Jaser 62 12 6 7:06.2 2:22HM 2:17.1 2 16:02.0 4:01/M 0:26.5 4 12:38.0 7:54/M 38:29.9
3 3 Slayden Hosford 67 11 5 6:35.5 2:12HM 2:30.9 3 16:36.6 4:09/M 0:25.8 3 12:25.1 7:46/M 38:34.0
4 4 Alexander White 63 12 2 4:55.7 1:39HM 2:41.1 5 18:10.0 4:33/M 0:24.1 7 14:47.4 9:15/M 40:58.4
5 5 Jacob Lampert 58 14 4 6:27.1 2:09HM 2:49.1 7 19:52.9 4:58/M 1:15.8 5 13:36.3 8:30/M 44:01.3
6 6 Trey Gamble 56 11 10 10:48.9 3:36HM 3:22.0 6 19:11.8 4:48/M 0:50.7 2 12:13.5 7:38/M 46:27.0
7 7 Ryan Layfield 69 12 7 7:42.6 2:34HM 2:24.5 4 18:07.9 4:32/M 0:26.9 9 18:19.2 11:27/M 47:01.2
8 8 Chase Bednar 61 11 11 10:55.2 3:38HM 2:46.1 10 22:53.9 5:43/M 0:31.0 6 13:47.9 8:37/M 50:54.3
9 9 Gavin Hanlotxomphou 68 12 8 8:08.7 2:43HM 3:35.0 9 21:19.0 5:20/M 0:38.1 8 17:29.2 10:56/M 51:10.1
10 10 Campbell Downs 59 12 3 6:22.4 2:07HM 4:41.6 8 19:57.6 4:59/M 0:44.2 10 20:27.6 12:47/M 52:13.5
11 11 Jason Wang 71 11 9 8:44.9 2:55HM 3:09.1 11 23:24.1 5:51/M 0:36.1 11 22:31.4 14:05/M 58:25.6
*Overall place within gender.