Barberitos Sprint and Olympic Triathlon

Age Group Results

September 07, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Sprint Triathlon - Individual Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Triathlon - Individual Women: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99
Sprint Triathlon - Relay 0-99

Sprint Triathlon - Individual

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Adam Chapman 105 31 1 8:15 0:38 1 26:06 17.2MPH 0:32 1 20:28 6:36/M 56:01
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Rebecca Allgeier 125 55 1 8:20 1:19 1 28:55 15.6MPH 1:05 1 27:48 8:58/M 1:07:28
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Steve Anstoetter 119 58 1 10:25 2:14 1 26:15 17.1MPH 1:05 1 26:16 8:28/M 1:06:16
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Raylene Morrow 91 52 1 10:14 1:13 1 32:10 14.0MPH 0:59 1 29:04 9:23/M 1:13:43
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Mark Timbs 117 51 1 11:41 1:30 1 29:29 15.3MPH 2:25 1 24:23 7:52/M 1:09:31
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Mary Ellen Miller 92 56 1 8:23 2:01 1 42:21 10.6MPH 0:51 1 32:19 10:25/M 1:25:58
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Bryce Anstoetter 95 14 1 11:00 1:00 2 32:06 14.0MPH 1:00 2 29:21 9:28/M 1:14:29
2 17 Joseph Frye 94 13 2 11:35 1:18 1 31:40 14.2MPH 0:45 1 29:09 9:24/M 1:14:29
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 Luke Collins 96 18 1 10:39 1:24 1 35:47 12.6MPH 0:34 1 25:28 8:13/M 1:13:53
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Nathan Meeuwenberg 99 23 2 10:38 1:24 1 32:51 13.7MPH 0:47 1 23:47 7:40/M 1:09:28
2 24 Anthony Zappardo 98 23 1 9:07 2:05 2 33:20 13.5MPH 1:21 2 31:12 10:04/M 1:17:07
3 41 David Hirsh 97 20 3 10:58 3:03 3 38:52 11.6MPH 1:33 3 35:52 11:34/M 1:30:20
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Viktor Kimmel 103 28 1 6:47 0:30 1 27:00 16.7MPH 0:48 1 21:16 6:52/M 56:24
2 3 Chris Gerard 101 28 3 10:03 0:54 2 27:42 16.2MPH 0:42 2 23:19 7:31/M 1:02:42
3 10 Stephen Hopkins 100 25 4 11:02 0:55 4 30:44 14.6MPH 0:49 3 26:12 8:27/M 1:09:45
4 13 Wesley Frost 133 25 5 11:18 0:29 5 30:45 14.6MPH 1:04 4 27:36 8:54/M 1:11:14
5 22 Michael Chafin 130 28 2 8:26 2:05 6 35:58 12.5MPH 0:58 5 29:24 9:29/M 1:16:52
6 44 Scott Bailey 102 28 6 17:11 3:07 3 28:27 15.8MPH 0:51 6 42:37 13:45/M 1:32:16
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 John Williams 107 33 3 9:46 1:31 1 28:33 15.8MPH 0:56 1 24:19 7:51/M 1:05:06
2 9 Jamie Jackson 104 30 1 8:36 2:10 2 31:34 14.3MPH 0:39 2 26:33 8:34/M 1:09:34
3 25 Matthew Rice 108 33 2 9:19 2:10 3 35:57 12.5MPH 0:42 4 29:40 9:34/M 1:17:49
4 31 Jackson Duncan 139 31 5 11:15 2:45 4 36:52 12.2MPH 0:34 6 31:32 10:10/M 1:22:59
5 33 Chris Harrington 106 33 4 11:09 2:47 5 40:58 11.0MPH 0:44 3 29:15 9:26/M 1:24:54
6 37 Jeff Martin 134 31 6 11:17 2:19 6 41:35 10.8MPH 1:12 5 31:07 10:02/M 1:27:32
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Jennifer Norris 85 33 1 9:44 1:54 1 38:46 11.6MPH 1:36 1 28:22 9:09/M 1:20:25
2 47 Candice Bright 132 31 2 11:38 2:52 2 43:48 10.3MPH 0:47 2 36:42 11:50/M 1:35:49
3 51 Jennifer Lyle 136 30 3 15:43 5:53 3 47:08 9.55MPH 0:43 3 43:25 14:00/M 1:52:55
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 Caroline neal 86 39 2 10:29 1:09 2 36:50 12.2MPH 0:47 1 26:50 8:39/M 1:16:07
2 28 Kimberly Dismukes 87 39 1 9:15 1:29 1 34:18 13.1MPH 0:31 2 33:03 10:40/M 1:18:38
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Tim Crockett 112 43 4 10:57 2:20 1 30:48 14.6MPH 1:30 1 24:49 8:00/M 1:10:25
2 20 Jeremy Davidson 110 41 1 8:54 2:09 3 35:20 12.7MPH 0:50 3 29:20 9:28/M 1:16:34
3 21 Daniel Ownby 111 43 3 9:43 1:16 4 36:02 12.5MPH 1:12 2 28:28 9:11/M 1:16:43
4 26 Colin Johnson 137 42 2 9:13 2:24 2 32:26 13.9MPH 2:11 4 31:39 10:13/M 1:17:55
5 42 Andy Osbolt 128 42 6 11:48 2:57 7 40:19 11.2MPH 1:16 6 34:58 11:17/M 1:31:19
6 45 Daniel Dotten 123 44 7 15:13 3:33 5 37:04 12.1MPH 2:50 5 33:35 10:50/M 1:32:18
7 46 Andrew Darlington 109 41 5 11:15 3:26 6 37:59 11.8MPH 1:13 7 38:35 12:27/M 1:32:30
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 40 Megan Schmidt 88 43 1 9:40 1:35 1 39:22 11.4MPH 0:58 1 37:31 12:06/M 1:29:07
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Scott Davis 129 48 2 10:02 1:22 1 31:32 14.3MPH 1:27 1 31:15 10:05/M 1:15:40
2 32 Mark Collins 113 45 1 9:05 2:43 2 38:14 11.8MPH 1:07 2 32:35 10:31/M 1:23:46
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 36 Jami Dotten 124 45 1 10:46 3:04 1 36:58 12.2MPH 2:51 1 33:35 10:50/M 1:27:16
2 43 Sherry Harden 89 47 2 14:23 3:43 2 38:02 11.8MPH 1:49 2 33:53 10:56/M 1:31:52
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Greg West 114 51 1 9:35 1:31 1 33:04 13.6MPH 0:52 1 25:49 8:20/M 1:10:52
2 23 Mike Reed 115 51 2 11:31 2:29 2 33:51 13.3MPH 0:39 2 28:27 9:11/M 1:17:00
3 27 Mike Couper 138 51 3 12:10 1:05 3 35:04 12.8MPH 0:53 3 29:03 9:22/M 1:18:17
4 53 Burtley Bright 131 51 4 36:20 5:29 4 1:04:34 6.97MPH 1:15 4 34:30 11:08/M 2:22:10
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 52 Jacque Price 90 50 1 16:23 3:27 1 51:40 8.71MPH 1:05 1 50:57 16:26/M 2:03:34
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 34 Ken Crapps 118 55 1 14:16 3:25 1 35:42 12.6MPH 1:00 1 30:55 9:58/M 1:25:21
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 48 Patty Turpin 122 59 1 13:00 2:45 2 54:06 8.32MPH 0:52 1 31:49 10:16/M 1:42:35
2 49 Susan Schnell 127 55 2 13:40 0:47 1 46:24 9.70MPH 1:45 2 40:40 13:07/M 1:43:18
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Clyde Kidd 121 63 2 14:14 2:05 1 36:11 12.4MPH 0:44 1 26:36 8:35/M 1:19:52
2 39 Richard Hirsh 120 63 1 12:30 2:22 2 38:49 11.6MPH 0:46 2 34:24 11:06/M 1:28:52
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Otto Kausch 126 65 1 9:26 1:29 1 32:41 13.8MPH 1:42 1 42:36 13:45/M 1:27:56
 
Top

Female 70 and Over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 50 Barbara Bogart 93 73 1 17:01 2:25 1 44:54 10.0MPH 1:48 1 45:36 14:43/M 1:51:45
 

Sprint Triathlon - Relay

Top

Mixed 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 In It To Win It 135 31 1 1:55 0:25 1 25:36 17.6MPH 0:22 1 21:07 6:49/M 49:28