Fins & Feet Aquathlon

Age Group Results

August 30, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


5 - 8 Year Olds Men: 5- 8
5 - 8 Year Olds Women: 5- 8
9 - 11 Year Olds Men: 9-11
9 - 11 Year Olds Women: 9-11
12 - 14 Year Olds Men: 12-14
12 - 14 Year Olds Women: 12-14

5 - 8 Year Olds

Top

Male 5 to 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Coleman Calmus 1309 8 1 1:01.5 2 0:32.6 1 3:41.8 7:22/M 5:16.0
2 2 Adam Jaser 1337 8 2 1:12.3 7 0:56.3 2 3:49.1 7:38/M 5:57.7
3 3 Noah Rile 1377 7 10 1:56.2 1 0:28.6 3 4:01.6 8:02/M 6:26.4
4 4 Sam Wells 1394 8 3 1:12.3 3 0:34.5 8 4:49.1 9:38/M 6:35.9
5 5 Colton Karkau 1342 7 5 1:27.9 5 0:50.4 5 4:27.1 8:54/M 6:45.5
6 8 Amir Rahman 1369 8 8 1:54.1 6 0:53.0 4 4:10.4 8:20/M 6:57.5
7 9 Dane Hathcock 1327 8 6 1:32.6 4 0:38.2 7 4:48.8 9:36/M 6:59.6
8 10 Graham Stanley 1388 7 7 1:35.2 9 1:02.9 6 4:31.6 9:02/M 7:09.7
9 14 Nathan Lumsdaine 1350 8 4 1:13.9 10 1:15.8 9 4:52.2 9:44/M 7:22.0
10 24 Philip LoVerde 1348 7 11 2:03.7 11 1:18.7 10 5:00.5 10:00/M 8:23.0
11 27 Ryan Layfield 1347 8 9 1:55.4 12 1:19.6 12 5:38.4 11:16/M 8:53.5
12 28 Aditya Pawar 1366 6 13 2:25.5 13 1:54.0 11 5:15.7 10:30/M 9:35.3
13 32 Evan Courtney 1398 6 12 2:08.1 8 0:59.0 14 7:27.0 14:54/M 10:34.2
14 33 Ananmay Wasnik 1393 6 14 2:55.3 14 3:14.3 13 6:27.7 12:54/M 12:37.3
 
Top

Female 5 to 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Amanda Feril 1322 8 1 1:06.5 12 1:08.9 1 4:35.7 9:10/M 6:51.1
2 7 Siena Rustici 1378 8 3 1:10.8 8 0:59.5 2 4:46.5 9:32/M 6:56.8
3 11 Scarlett Nelson 1364 8 6 1:23.1 6 0:55.4 5 4:54.0 9:48/M 7:12.6
4 12 Miranda Mueller 1360 8 2 1:09.4 4 0:53.6 11 5:13.5 10:26/M 7:16.5
5 13 Marin Pullen 1368 7 5 1:12.9 5 0:54.9 9 5:09.6 10:18/M 7:17.5
6 15 Katie Fei 1321 7 10 1:26.4 13 1:11.7 3 4:50.5 9:40/M 7:28.7
7 16 Callie Karkau 1343 5 12 1:39.7 1 0:44.0 10 5:10.6 10:20/M 7:34.4
8 17 Rachel Cox 1316 8 11 1:38.1 11 1:04.8 6 4:54.1 9:48/M 7:37.0
9 18 Judah Mangrum 1355 8 13 1:39.9 3 0:47.1 13 5:20.3 10:40/M 7:47.4
10 19 Lila Solimine 1386 7 4 1:12.1 18 1:44.3 7 4:56.5 9:52/M 7:53.0
11 20 Aubrey Brackett 1304 8 14 1:40.4 16 1:28.9 4 4:50.8 9:40/M 8:00.1
12 21 Anabel Tocco 1391 8 9 1:25.9 17 1:35.6 8 5:07.0 10:14/M 8:08.6
13 22 Emma Shoemaker 1384 6 8 1:24.1 14 1:15.9 15 5:30.1 11:00/M 8:10.2
14 23 Mary Kate Kelley 1345 5 16 2:00.8 10 1:01.9 12 5:15.6 10:30/M 8:18.3
15 25 Maya Conrad 1313 5 15 1:49.2 7 0:59.0 16 5:39.4 11:18/M 8:27.7
16 26 Marissa Bratsch 1305 7 7 1:23.7 9 1:00.1 18 6:07.1 12:14/M 8:31.0
17 29 Kingsley Smith 1385 6 18 2:29.4 15 1:22.7 17 5:49.6 11:38/M 9:41.7
18 30 Emilee Butler 1399 6 19 3:47.1 2 0:45.2 14 5:29.8 10:58/M 10:02.2
19 31 Wren Conrad 1314 5 17 2:03.1 19 1:47.4 19 6:30.7 13:00/M 10:21.3
 

9 - 11 Year Olds

Top

Male 9 to 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Casen Calmus 1310 11 2 3:01.7 1 0:33.0 2 6:35.7 6:35/M 10:10.5
2 3 Camden Reuthe 1374 9 4 3:17.9 3 0:41.0 1 6:18.9 6:18/M 10:17.9
3 4 Cade Hickson 1332 10 1 2:52.5 2 0:33.9 3 7:06.6 7:06/M 10:33.0
4 5 Miles Butler 1400 10 6 3:38.9 4 0:43.0 4 7:15.5 7:15/M 11:37.4
5 7 Carter Miller 1358 9 5 3:20.1 9 0:46.8 6 7:39.1 7:39/M 11:46.1
6 9 Gabe Luepke 1349 10 3 3:07.0 5 0:43.6 16 8:37.2 8:37/M 12:27.8
7 10 Collin France 1323 10 9 4:14.4 13 0:51.7 5 7:26.3 7:26/M 12:32.5
8 12 Griffin Hathcock 1328 11 10 4:22.1 6 0:44.8 7 7:39.4 7:39/M 12:46.4
9 13 Max Kelley 1344 9 14 4:36.9 11 0:50.9 9 7:44.3 7:44/M 13:12.2
10 15 Griffin Herbert 1331 9 13 4:35.2 15 1:03.3 8 7:43.9 7:43/M 13:22.5
11 16 Dwight Britton 1306 10 12 4:35.1 10 0:50.8 10 8:07.1 8:07/M 13:33.1
12 17 Noah Wells 1395 9 7 4:05.3 7 0:45.5 17 8:43.9 8:43/M 13:34.8
13 18 Nathan Cox 1315 11 8 4:13.5 17 1:12.9 13 8:20.8 8:20/M 13:47.2
14 19 Corbin Andrews 1302 10 18 5:18.4 12 0:51.2 11 8:10.7 8:10/M 14:20.4
15 20 Camden Andrews 1301 9 16 5:09.5 8 0:46.5 14 8:26.5 8:26/M 14:22.5
16 22 Soanang Poonia 1367 9 11 4:33.5 19 1:30.5 15 8:31.2 8:31/M 14:35.2
17 23 Thatcher Green 1325 11 19 5:19.2 16 1:04.5 12 8:14.0 8:14/M 14:37.8
18 26 Abhinav Reddy 1370 11 15 5:07.9 18 1:15.4 18 9:57.4 9:57/M 16:20.8
19 31 Joshit Seetharaman 1383 9 17 5:14.2 14 0:59.0 19 13:25.4 13:25/M 19:38.6
 
Top

Female 9 to 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Nicole Caruso 1312 11 2 2:58.7 1 0:33.5 1 6:35.4 6:35/M 10:07.6
2 6 Remington Schimmel 1382 10 7 3:41.5 2 0:47.1 2 7:09.2 7:09/M 11:37.9
3 8 Olivia Solimine 1387 10 4 3:21.6 4 1:10.8 3 7:36.0 7:36/M 12:08.4
4 11 Zoe Summar 1390 11 1 2:58.6 3 0:58.9 4 8:46.0 8:46/M 12:43.6
5 14 Lindsey Lumsdaine 1351 11 3 3:17.7 5 1:11.0 5 8:52.3 8:52/M 13:21.0
6 21 Lindy Hunter 1335 10 6 3:35.0 7 1:30.4 6 9:25.3 9:25/M 14:30.7
7 24 Amelia Rustici 1381 9 11 4:49.4 6 1:23.7 7 9:34.9 9:34/M 15:48.0
8 25 Camille Mueller 1361 11 5 3:23.9 8 1:39.4 10 11:16.2 11:16/M 16:19.5
9 27 Sheerea Yu 1396 10 8 4:02.0 10 1:46.0 8 10:33.9 10:33/M 16:21.9
10 28 Sallie Stanley 1389 10 10 4:32.9 11 1:46.4 12 11:45.3 11:45/M 18:04.7
11 29 Gracie Helou 1330 9 12 4:51.7 9 1:43.5 11 11:33.2 11:33/M 18:08.4
12 30 Jacquelin Jones 1341 11 13 4:52.7 12 2:18.2 9 11:04.9 11:04/M 18:15.8
13 32 Tanishka Jadhav 1336 9 9 4:10.4 13 2:29.1 13 13:08.0 13:08/M 19:47.5
 

12 - 14 Year Olds

Top

Male 12 to 14

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Matthew Botha 1303 14 2 5:05.6 1 0:38.0 1 9:02.8 6:27/M 14:46.4
2 2 Patrick France 1324 12 1 4:30.3 3 1:28.6 2 10:12.9 7:17/M 16:11.9
3 8 Matt Helou 1329 12 4 6:27.0 4 1:36.7 3 11:07.7 7:56/M 19:11.4
4 9 Spencer Jones 1338 13 3 6:06.6 2 1:23.9 4 11:52.9 8:29/M 19:23.5
 
Top

Female 12 to 14

  Overall   ------- Swim ------- ------- Trans ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Lauren McKnight 1356 12 5 6:18.1 4 1:08.9 1 9:40.5 6:54/M 17:07.6
2 4 Sheeline Yu 1397 12 3 5:21.7 5 1:16.3 2 10:37.6 7:35/M 17:15.6
3 5 Marissa Maheu 1352 12 1 4:24.2 2 0:54.5 5 12:26.6 8:53/M 17:45.4
4 6 Hannah Edwards 1320 12 4 6:12.9 1 0:51.2 3 11:09.2 7:58/M 18:13.3
5 7 Emma Meyer 1357 12 2 5:18.2 6 1:30.1 4 11:52.0 8:29/M 18:40.4
6 10 Calista Mueller 1362 14 6 6:58.6 3 1:03.1 6 15:27.6 11:02/M 23:29.4