Xterra Triathlon

Individual Age Group

Age Group Results

June 02, 2019


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Top

Female Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      29  Eden Slater             259    29    1       27:02        3:08    1     1:50:27        1:28    1       39:41     3:01:47    
     2      66  Amy Webb                314    38    2       31:04        2:43    2     2:13:05        2:01    3       55:33     3:44:27    
     3      67  Katie O’Donnell         290    34    3       32:20        3:46    3     2:19:44        2:12    2       46:48     3:44:52    
Top

Male Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Caleb Baity             292    26    2       17:56        0:44    1     1:23:03        0:36    2       35:01     2:17:23    
     2       2  Marcus Barton           316    49    1       17:32        0:40    2     1:23:32        0:30    3       38:41     2:20:57    
     3       3  Adam Weeks              308    38    3       19:27        0:40    3     1:28:38        0:36    1       34:36     2:24:00    
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      51  Alexander Newton        226    17    1       23:35        2:51    1     1:59:17        3:17    1       57:23     3:26:25    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      76  Justin Tiemeyer         241    22    2       26:53        7:07    1     2:23:33        4:43    1     1:29:18     4:31:36    
   DNF     DNF  Jordan Keelty           210    22    1       23:05        7:52                                                              
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      18  Simon Vogel             264    27    1       20:42        2:19    1     1:43:14        1:11    2       42:35     2:50:03    
     2      26  William Ferrell         260    25    2       22:18        1:18    3     1:52:34        1:33    1       40:57     2:58:41    
     3      44  Jared Raats             263    28    4       24:30        2:53    2     1:52:05        1:37    4       57:28     3:18:35    
     4      47  Joseph Daws             235    28    6       27:53        3:11    4     1:58:03        2:08    3       52:25     3:23:42    
     5      77  Nathan Carty            253    29    7       30:25        1:30    5     3:06:36        2:00    5     1:17:35     4:58:09    
   DNF     DNF  Alexander Keelty        209    29    3       22:34        5:40                                                              
   DNF     DNF  Corey Keelty            312    26    5       25:07        5:56                                                              
   DNF     DNF  Ethan Beddingfield      294    26    8       41:07        2:49                                                              
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      75  Rebecca Parshall        238    31    1       17:03        1:23    1     3:06:03        1:20    1     1:05:42     4:31:33    
   DNF     DNF  Chelsea Moore           239    32    2       28:52        4:17                                                              
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Ryan Treadway           234    34    4       20:58        1:17    1     1:47:05        1:04    2       46:44     2:57:10    
     2      32  Jordan Bryant           232    32    3       20:19        1:46    2     1:51:25        1:06    3       49:04     3:03:42    
     3      36  Eugene Dumitrescu       285    32    2       20:17        2:28    8     2:15:34        1:30    1       30:53     3:10:43    
     4      41  James Harnois           302    31    5       23:51        0:47    3     1:53:22        1:06    7       56:16     3:15:23    
     5      43  Elliot Sweat            283    33    1       19:07        1:12    4     1:57:15        0:48    8       59:17     3:17:41    
     6      45  Nathan Smith            291    32    7       25:01        3:11    5     1:59:11        2:05    4       50:26     3:19:57    
     7      48  Eric Larochelle         233    33    6       24:20        1:10    6     2:01:40        1:14    6       55:30     3:23:57    
     8      57  Jacob Filer             274    32    8       25:34        3:31    7     2:08:24        0:50    5       52:30     3:30:52    
     9      71  Irving Basanez          277    30    9       27:48        5:05    9     2:19:57        5:04    9     1:01:49     3:59:45    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
   DNF     DNF  Laura Azara             287    36    1       30:49        2:34    1     2:25:43                                             
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Derek Tingle            266    36    1       17:45        1:14    1     1:30:33        0:44    3       44:18     2:34:36    
     2      12  Michael Greenlee        279    36    2       17:55        1:27    6     1:42:31        0:38    1       40:07     2:42:39    
     3      15  Chris Kimble            205    38    5       21:33        1:37    2     1:32:08        1:03    6       49:38     2:46:01    
     4      19  Danny Azara             286    36    4       20:55        2:09    3     1:37:03        1:05    5       49:14     2:50:29    
     5      21  Nathan Mize             282    35    3       20:46        0:43    7     1:51:35        0:45    2       40:17     2:54:08    
     6      22  Dewayne Oliver          280    38   10       27:11        2:36    4     1:37:11        1:25    4       45:43     2:54:08    
     7      30  Ryan Spurgeon           216    39    9       24:57        1:44    5     1:41:06        1:24    8       53:31     3:02:44    
     8      40  William (Pete) Morriso  307    39    8       23:45        1:42    9     1:54:04        1:15    7       53:06     3:13:54    
     9      49  Colin Colverson         255    39   12       29:58        4:32    8     1:52:20        3:06    9       54:59     3:24:56    
    10      63  Jeremy Bartlett         305    38   11       27:15        3:28   11     2:00:23        1:46   10     1:02:04     3:34:57    
    11      64  Sam Graves              254    39    6       23:01        3:09   10     2:00:17        1:55   12     1:08:47     3:37:12    
    12      68  Clint Palmer            222    38    7       23:42        3:37   12     2:13:36        2:42   11     1:07:00     3:50:40    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      72  Dianna Bridges          300    41    1       31:39        2:11    1     2:22:47        1:18    1     1:14:52     4:12:49    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Chris Caamano           276    40    4       19:33        1:09    1     1:31:00        0:39    1       38:48     2:31:10    
     2       6  Ross Germani            261    43    1       16:09        0:59    4     1:34:11        0:47    2       40:21     2:32:27    
     3       9  Mike Gommel             272    44    2       18:43        1:08    2     1:31:50        0:35    4       44:46     2:37:05    
     4      13  Mark Chubb              271    40    5       20:34        1:02    3     1:32:33        1:13    6       47:53     2:43:16    
     5      14  Douglas Clark           281    43    7       21:08        1:40    5     1:37:39        0:45    3       42:35     2:43:48    
     6      20  Roger Hebert            296    44    8       21:37        2:20    6     1:39:33        0:53    5       47:45     2:52:10    
     7      33  PATRICK FLORIT          275    42    6       21:00        3:06    8     1:50:53        2:34    8       48:50     3:06:25    
     8      34  Jeff Webb               313    41    3       19:28        2:28    7     1:41:12        2:08   11     1:02:02     3:07:20    
     9      42  Sam Whisman             246    41   10       23:38        1:51    9     1:54:40        1:22    9       54:31     3:16:03    
    10      59  Kari Salomaa            262    42    9       21:39        2:05   11     2:18:51        0:13    7       48:29     3:31:20    
    11      62  Tim Krueger             211    41   11       27:39        1:37   10     2:06:41        1:58   10       56:32     3:34:29    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      69  Renee McGeehen          309    46    1       26:11        1:43    1     2:16:13        2:12    1     1:05:20     3:51:41    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Joe Pawlish             315    47    1       18:53        0:45    1     1:29:06        0:44    1       39:44     2:29:14    
     2       8  Darrel McHugh           273    48    2       19:10        0:30    2     1:31:55        0:39    2       43:03     2:35:19    
     3      10  Anthony Integlia        278    46    3       19:22        0:41    3     1:35:41        0:43    4       43:22     2:39:50    
     4      16  Tony Miksa              265    49    8       22:29        2:44    4     1:36:45        1:11    3       43:07     2:46:18    
     5      24  Warren Downs            227    49    4       20:36        3:12    7     1:43:48        1:38    5       48:52     2:58:08    
     6      28  Michael McWaters        223    49    6       20:59        2:19    6     1:41:51        3:39    6       52:55     3:01:44    
     7      35  Alan Ventress           202    47    7       21:02        1:30    8     1:50:05        1:15    8       54:05     3:07:58    
     8      39  Michael Bowling         242    49   14       37:15        1:41    5     1:38:54        1:34    7       53:03     3:12:28    
     9      50  David Primm             228    48    9       24:56        1:55   11     1:55:07        1:22   11     1:02:38     3:26:00    
    10      54  Brian Kniegge           204    46   10       25:19        3:31    9     1:51:50        2:24   13     1:05:27     3:28:33    
    11      55  Brian Newton            225    45   11       26:51        3:24   12     1:58:16        2:13    9       58:06     3:28:53    
    12      61  John Stacy              303    47   12       29:24        4:14   10     1:54:22        1:11   12     1:04:06     3:33:19    
    13      65  Patrick Bohanon         243    49   13       29:25        4:49   13     2:01:43        2:27   10     1:00:05     3:38:31    
    14      74  James Dailey            267    49   15       38:57        4:20   14     2:26:42        3:37   14     1:17:31     4:31:09    
   DNF     DNF  Will Bowman             244    47    5       20:51        1:12                                                              
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      78  Cindy Hewett            295    53    2       27:31        2:33    2     3:06:09        2:59    1     1:30:41     5:09:54    
   DNF     DNF  Joyce Englander         213    52    1       27:08        3:14    1     2:49:35        3:13                                 
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      25  DAVID WADDELL           248    52    4       22:57        1:31    1     1:40:51        1:32    1       51:25     2:58:18    
     2      38  Todd Sears              224    51    2       22:13        1:47    2     1:49:40        1:30    3       56:23     3:11:35    
     3      52  Kent Garner             218    54    7       32:02        4:40    3     1:52:29        2:05    2       55:46     3:27:05    
     4      58  James Flanagan          212    52    6       25:47        2:06    5     2:03:21        1:02    4       58:52     3:31:11    
     5      60  Douglas Brede           203    50    1       19:57        1:24    4     2:02:19        1:57    5     1:07:00     3:32:39    
     6      70  Douglas Fowler          219    54    3       22:51        2:41    6     2:05:36        4:10    6     1:21:23     3:56:43    
   DNF     DNF  Jim Dandro              252    51    5       24:11        0:37                                                              
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      73  Grace Daniel/           206    58    1       28:22        3:18    1     2:49:00        1:48    1     1:05:34     4:28:05    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Bob Pair                257    58    1       18:58        0:46    1     1:36:43        0:50    1       43:00     2:40:18    
     2      17  Bill Marut              236    55    2       21:19        0:30    2     1:38:29        1:00    2       47:22     2:48:42    
     3      56  Roger Godsey            207    57    3       25:36        2:34    3     2:03:21        2:24    3       55:19     3:29:16    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      27  Rob McCoy               284    62    3       20:41        2:12    1     1:44:55        1:52    1       49:50     2:59:31    
     2      31  steve cole              268    63    1       19:36        0:59    2     1:44:58        1:01    4       56:44     3:03:21    
     3      46  JOhn Grantz             298    60    2       19:37        1:39    4     2:04:00        1:55    3       56:04     3:23:17    
     4      53  Larry Wright            230    62    4       27:33        2:57    3     2:02:14        1:09    2       54:21     3:28:16    
Top

Male 65 and Over

         Overall                                   ---- Swim ----       T 1     ---- Bike ----       T 2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      37  Bill Schmitt            251    66    1       19:52        1:35    1     1:45:26        2:16    1     1:02:04     3:11:15