Barberitos Sprint and Olympic Triathlon

Overall Results

September 07, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/
 

Sprint Triathlon - Individual

  ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Adam Chapman 105 31 M 1 M Top Fin 2 8:15 0:38 1 26:06 17.2MPH 0:32 1 20:28 6:36/M 56:01
2 Viktor Kimmel 103 28 M 1 25-29 1 6:47 0:30 3 27:00 16.7MPH 0:48 2 21:16 6:52/M 56:24
3 Chris Gerard 101 28 M 2 25-29 20 10:03 0:54 4 27:42 16.2MPH 0:42 3 23:19 7:31/M 1:02:42
4 John Williams 107 33 M 1 30-34 18 9:46 1:31 6 28:33 15.8MPH 0:56 5 24:19 7:51/M 1:05:06
5 Steve Anstoetter 119 58 M 1 M Top Fin 22 10:25 2:14 2 26:15 17.1MPH 1:05 11 26:16 8:28/M 1:06:16
6 Rebecca Allgeier 125 55 F 1 F Top Fin 3 8:20 1:19 7 28:55 15.6MPH 1:05 16 27:48 8:58/M 1:07:28
7 Nathan Meeuwenberg 99 23 M 1 20-24 24 10:38 1:24 19 32:51 13.7MPH 0:47 4 23:47 7:40/M 1:09:28
8 Mark Timbs 117 51 M 1 M Top Fin 39 11:41 1:30 8 29:29 15.3MPH 2:25 6 24:23 7:52/M 1:09:31
9 Jamie Jackson 104 30 M 2 30-34 6 8:36 2:10 13 31:34 14.3MPH 0:39 12 26:33 8:34/M 1:09:34
10 Stephen Hopkins 100 25 M 3 25-29 30 11:02 0:55 9 30:44 14.6MPH 0:49 10 26:12 8:27/M 1:09:45
11 Tim Crockett 112 43 M 1 40-44 27 10:57 2:20 11 30:48 14.6MPH 1:30 7 24:49 8:00/M 1:10:25
12 Greg West 114 51 M 1 50-54 14 9:35 1:31 20 33:04 13.6MPH 0:52 9 25:49 8:20/M 1:10:52
13 Wesley Frost 133 25 M 4 25-29 35 11:18 0:29 10 30:45 14.6MPH 1:04 15 27:36 8:54/M 1:11:14
14 Raylene Morrow 91 52 F 1 F Top Fin 21 10:14 1:13 16 32:10 14.0MPH 0:59 21 29:04 9:23/M 1:13:43
15 Luke Collins 96 18 M 1 15-19 25 10:39 1:24 27 35:47 12.6MPH 0:34 8 25:28 8:13/M 1:13:53
16 Bryce Anstoetter 95 14 M 2 1-14 29 11:00 1:00 15 32:06 14.0MPH 1:00 25 29:21 9:28/M 1:14:29
17 Joseph Frye 94 13 M 1 1-14 37 11:35 1:18 14 31:40 14.2MPH 0:45 22 29:09 9:24/M 1:14:29
18 Scott Davis 129 48 M 1 45-49 19 10:02 1:22 12 31:32 14.3MPH 1:27 31 31:15 10:05/M 1:15:40
19 Caroline neal 86 39 F 1 35-39 23 10:29 1:09 32 36:50 12.2MPH 0:47 14 26:50 8:39/M 1:16:07
20 Jeremy Davidson 110 41 M 2 40-44 7 8:54 2:09 25 35:20 12.7MPH 0:50 24 29:20 9:28/M 1:16:34
21 Daniel Ownby 111 43 M 3 40-44 16 9:43 1:16 30 36:02 12.5MPH 1:12 19 28:28 9:11/M 1:16:43
22 Michael Chafin 130 28 M 5 25-29 5 8:26 2:05 29 35:58 12.5MPH 0:58 26 29:24 9:29/M 1:16:52
23 Mike Reed 115 51 M 2 50-54 36 11:31 2:29 22 33:51 13.3MPH 0:39 18 28:27 9:11/M 1:17:00
24 Anthony Zappardo 98 23 M 2 20-24 9 9:07 2:05 21 33:20 13.5MPH 1:21 30 31:12 10:04/M 1:17:07
25 Matthew Rice 108 33 M 3 30-34 12 9:19 2:10 28 35:57 12.5MPH 0:42 27 29:40 9:34/M 1:17:49
  ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Colin Johnson 137 42 M 4 40-44 10 9:13 2:24 17 32:26 13.9MPH 2:11 33 31:39 10:13/M 1:17:55
27 Mike Couper 138 51 M 3 50-54 41 12:10 1:05 24 35:04 12.8MPH 0:53 20 29:03 9:22/M 1:18:17
28 Kimberly Dismukes 87 39 F 2 35-39 11 9:15 1:29 23 34:18 13.1MPH 0:31 37 33:03 10:40/M 1:18:38
29 Clyde Kidd 121 63 M 1 60-64 45 14:14 2:05 31 36:11 12.4MPH 0:44 13 26:36 8:35/M 1:19:52
30 Jennifer Norris 85 33 F 1 30-34 17 9:44 1:54 39 38:46 11.6MPH 1:36 17 28:22 9:09/M 1:20:25
31 Jackson Duncan 139 31 M 4 30-34 32 11:15 2:45 33 36:52 12.2MPH 0:34 32 31:32 10:10/M 1:22:59
32 Mark Collins 113 45 M 2 45-49 8 9:05 2:43 38 38:14 11.8MPH 1:07 36 32:35 10:31/M 1:23:46
33 Chris Harrington 106 33 M 5 30-34 31 11:09 2:47 44 40:58 11.0MPH 0:44 23 29:15 9:26/M 1:24:54
34 Ken Crapps 118 55 M 1 55-59 46 14:16 3:25 26 35:42 12.6MPH 1:00 28 30:55 9:58/M 1:25:21
35 Mary Ellen Miller 92 56 F 1 F Top Fin 4 8:23 2:01 46 42:21 10.6MPH 0:51 35 32:19 10:25/M 1:25:58
36 Jami Dotten 124 45 F 1 45-49 26 10:46 3:04 34 36:58 12.2MPH 2:51 39 33:35 10:50/M 1:27:16
37 Jeff Martin 134 31 M 6 30-34 34 11:17 2:19 45 41:35 10.8MPH 1:12 29 31:07 10:02/M 1:27:32
38 Otto Kausch 126 65 M 1 65-69 13 9:26 1:29 18 32:41 13.8MPH 1:42 49 42:36 13:45/M 1:27:56
39 Richard Hirsh 120 63 M 2 60-64 42 12:30 2:22 40 38:49 11.6MPH 0:46 41 34:24 11:06/M 1:28:52
40 Megan Schmidt 88 43 F 1 40-44 15 9:40 1:35 42 39:22 11.4MPH 0:58 46 37:31 12:06/M 1:29:07
41 David Hirsh 97 20 M 3 20-24 28 10:58 3:03 41 38:52 11.6MPH 1:33 44 35:52 11:34/M 1:30:20
42 Andy Osbolt 128 42 M 5 40-44 40 11:48 2:57 43 40:19 11.2MPH 1:16 43 34:58 11:17/M 1:31:19
43 Sherry Harden 89 47 F 2 45-49 47 14:23 3:43 37 38:02 11.8MPH 1:49 40 33:53 10:56/M 1:31:52
44 Scott Bailey 102 28 M 6 25-29 52 17:11 3:07 5 28:27 15.8MPH 0:51 50 42:37 13:45/M 1:32:16
45 Daniel Dotten 123 44 M 6 40-44 48 15:13 3:33 35 37:04 12.1MPH 2:50 38 33:35 10:50/M 1:32:18
46 Andrew Darlington 109 41 M 7 40-44 33 11:15 3:26 36 37:59 11.8MPH 1:13 47 38:35 12:27/M 1:32:30
47 Candice Bright 132 31 F 2 30-34 38 11:38 2:52 47 43:48 10.3MPH 0:47 45 36:42 11:50/M 1:35:49
48 Patty Turpin 122 59 F 1 55-59 43 13:00 2:45 52 54:06 8.32MPH 0:52 34 31:49 10:16/M 1:42:35
49 Susan Schnell 127 55 F 2 55-59 44 13:40 0:47 49 46:24 9.70MPH 1:45 48 40:40 13:07/M 1:43:18
50 Barbara Bogart 93 73 F 1 70-99 51 17:01 2:25 48 44:54 10.0MPH 1:48 52 45:36 14:43/M 1:51:45
  ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Jennifer Lyle 136 30 F 3 30-34 49 15:43 5:53 50 47:08 9.55MPH 0:43 51 43:25 14:00/M 1:52:55
52 Jacque Price 90 50 F 1 50-54 50 16:23 3:27 51 51:40 8.71MPH 1:05 53 50:57 16:26/M 2:03:34
53 Burtley Bright 131 51 M 4 50-54 53 36:20 5:29 53 1:04:34 6.97MPH 1:15 42 34:30 11:08/M 2:22:10
 

Sprint Triathlon - Relay

  ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 In It To Win It 135 31 M 1 Mixed 0-99 1 1:55 0:25 1 25:36 17.6MPH 0:22 1 21:07 6:49/M 49:28