Dixie Triathlon

Age Group Results

September 14, 2019


Results By RaceDayEvents


Sprint Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Sprint Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Olympic Men:
Olympic Women:
Sprint Relay 2 Person
Sprint Relay 3 Person Men:
Sprint Relay 3 Person Women: 1-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Amanda Carney Nashville TN 16 37 2 11:42.7 2:21HM 0:46.2 1 52:19.0 3:16/M 0:49.4 1 23:56.6 7:42/M 1:29:33.9
2 2 Alexandria Winkler Montreal QC 147 27 3 11:44.0 2:21HM 1:27.6 3 53:39.1 3:21/M 0:59.2 2 23:59.7 7:43/M 1:31:49.6
3 3 Megan Clegg Clarksville TN 21 33 1 11:18.5 2:16HM 1:28.4 2 53:04.2 3:19/M 1:06.7 3 27:51.7 8:58/M 1:34:49.6
 
Top

Male Open Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Matt Joiner Milan TN 59 46 1 8:39.3 1:44HM 0:48.4 1 42:15.7 2:38/M 0:37.7 1 20:55.1 6:44/M 1:13:16.3
2 2 Jon Tate Nashville TN 119 45 3 11:37.5 2:20HM 1:12.4 2 44:39.1 2:47/M 0:38.7 2 21:13.3 6:50/M 1:19:21.1
3 3 Adam Kaluzny 150 36 2 9:06.8 1:49HM 1:07.5 3 47:15.1 2:57/M 0:28.4 3 22:27.6 7:14/M 1:20:25.5
 
Top

Female Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Heather Nichols Collierville TN 84 42 2 12:32.1 2:30HM 1:03.7 1 54:05.5 3:23/M 0:47.8 3 30:35.1 9:51/M 1:39:04.2
2 7 Carolyn Miller Brentwood TN 80 42 1 9:55.0 1:59HM 1:40.1 3 1:02:09.4 3:53/M 1:25.2 1 24:40.4 7:56/M 1:39:50.1
3 9 Erin Pryor Nolensville TN 90 45 3 13:06.5 2:37HM 2:32.6 2 59:19.2 3:42/M 1:27.1 2 25:30.0 8:12/M 1:41:55.5
 
Top

Male Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Justin Schroeder Dyersburg TN 107 44 3 12:13.6 2:27HM 0:55.4 1 45:17.8 2:50/M 0:44.8 2 22:10.6 7:08/M 1:21:22.4
2 6 Wolf Gholson Kingston Springs TN 40 42 2 11:56.6 2:23HM 1:16.5 2 46:06.0 2:53/M 0:50.0 1 21:45.4 7:00/M 1:21:54.6
3 9 Spencer Sharp Nashville TN 108 46 1 9:48.7 1:58HM 1:36.8 3 52:55.8 3:18/M 1:15.2 3 24:55.1 8:01/M 1:30:31.7
 
Top

Female 15 to 19

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 20 Anna Kihlberg Nashville TN 62 15 2 13:08.8 2:38HM 3:50.1 1 1:06:58.1 4:11/M 1:54.1 1 25:32.7 8:13/M 1:51:23.9
2 43 Karle Meggs Huntingdon TN 79 17 1 13:01.6 2:36HM 1:58.3 2 1:16:37.9 4:47/M 1:05.9 2 43:04.9 13:52/M 2:15:48.6
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Aydan Flint Mayfield KY 35 16 1 9:59.1 2:00HM 1:18.7 1 47:30.4 2:58/M 0:33.2 1 21:38.8 6:58/M 1:21:00.3
2 56 Nate Ricketts Huntingdon TN 98 16 2 19:46.4 3:57HM 3:14.4 2 1:09:00.7 4:19/M 0:48.0 2 30:26.2 9:48/M 2:03:15.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 17 Luis Vela Nashville TN 128 22 2 11:50.1 2:22HM 1:09.8 1 56:15.6 3:31/M 0:33.2 1 26:54.0 8:39/M 1:36:42.7
2 25 Andrew Murphy Nashville TN 83 22 1 10:04.9 2:01HM 2:27.3 2 56:44.4 3:33/M 1:49.4 2 29:10.1 9:23/M 1:40:16.1
3 43 Jacob Owen Mc Kenzie TN 86 24 3 11:56.3 2:23HM 2:37.2 3 1:02:48.2 3:56/M 1:23.1 3 31:42.2 10:12/M 1:50:27.2
4 65 Joseph Spindler Nashville TN 115 24 4 15:09.0 3:02HM 4:48.1 4 1:24:43.0 5:18/M 1:57.1 4 43:21.9 13:57/M 2:29:59.2
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 27 Rachel Templin Fort Campbell KY 120 29 3 14:38.4 2:56HM 3:24.9 2 1:09:54.9 4:22/M 1:17.7 1 29:09.1 9:23/M 1:58:25.1
2 30 Stephanie Long Murfreesboro TN 66 26 1 10:12.5 2:03HM 2:39.3 1 1:08:55.3 4:18/M 2:03.4 2 39:54.6 12:51/M 2:03:45.2
3 46 April Dailey Hermitage TN 26 27 2 13:06.9 2:37HM 2:41.9 3 1:18:37.6 4:55/M 3:07.4 3 42:27.6 13:40/M 2:20:01.4
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Greg Rohde Arlington TN 103 28 3 12:02.2 2:24HM 1:22.6 1 50:44.2 3:10/M 0:59.2 3 26:54.9 8:40/M 1:32:03.1
2 16 Patrick Mazurek Montreal QC 149 27 1 8:41.4 1:44HM 2:36.4 4 58:51.2 3:41/M 0:42.2 1 24:59.0 8:02/M 1:35:50.3
3 19 Wilson Sloan Jackson TN 112 29 2 10:42.9 2:09HM 1:41.9 3 57:39.7 3:36/M 1:47.2 2 25:39.4 8:15/M 1:37:31.2
4 30 Bradley Walters Huntingdon TN 130 28 4 12:09.2 2:26HM 2:13.4 2 56:37.9 3:32/M 1:43.7 5 29:21.0 9:27/M 1:42:05.3
5 51 Zeke Henderson Clarksville TN 51 26 5 20:30.8 4:06HM 3:02.1 5 1:06:56.7 4:11/M 0:32.9 4 27:49.7 8:57/M 1:58:52.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Mallory Miller Huntingdon TN 81 32 4 15:45.6 3:09HM 2:06.0 1 1:00:10.2 3:46/M 1:11.9 1 25:39.6 8:16/M 1:44:53.4
2 13 Heidi Redenius Kingston Springs TN 94 33 1 11:35.2 2:19HM 2:36.6 2 1:01:59.3 3:52/M 0:44.9 3 28:38.1 9:13/M 1:45:34.3
3 16 Erica Anderson Nashville TN 4 31 3 13:35.1 2:43HM 2:54.2 3 1:03:18.5 3:57/M 1:46.5 2 27:24.3 8:49/M 1:48:58.7
4 22 Tabitha Wendt Bradford TN 133 34 2 12:52.4 2:34HM 1:53.4 4 1:06:40.9 4:10/M 1:06.5 4 31:21.7 10:06/M 1:53:55.0
5 47 Sabrina Allison Evansville IN 2 33 5 17:38.1 3:32HM 2:46.8 5 1:21:27.9 5:05/M 0:36.2 5 39:20.1 12:40/M 2:21:49.3
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Damon Varble Nashville TN 125 30 3 11:03.9 2:13HM 2:28.7 3 56:21.5 3:31/M 1:44.4 1 22:25.6 7:13/M 1:34:04.3
2 13 Austin Clark Milan TN 20 33 2 10:50.2 2:10HM 2:21.1 1 52:47.1 3:18/M 2:11.2 5 26:35.3 8:33/M 1:34:45.0
3 14 Tom Hilvers Clarksville TN 54 33 5 11:38.2 2:20HM 3:23.7 2 54:43.8 3:25/M 1:47.6 2 23:19.0 7:30/M 1:34:52.4
4 27 Cahin Perez Christiana TN 87 34 7 13:38.6 2:44HM 2:00.2 4 1:00:33.3 3:47/M 0:48.5 4 24:08.8 7:46/M 1:41:09.4
5 28 Ken Barnes Nashville TN 7 30 1 10:20.7 2:04HM 3:34.7 6 1:02:36.4 3:55/M 1:18.7 3 23:30.3 7:34/M 1:41:20.9
6 34 Trae Dedmon Nashville TN 27 33 6 13:02.4 2:36HM 1:26.6 5 1:02:06.0 3:53/M 0:45.3 6 27:12.2 8:45/M 1:44:32.6
7 48 Tyler Haynes Jackson TN 50 32 4 11:18.4 2:16HM 3:12.8 7 1:05:33.1 4:06/M 0:58.1 7 33:58.8 10:56/M 1:55:01.3
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Jessica Johns Nashville TN 58 35 6 14:10.5 2:50HM 2:02.0 1 55:51.9 3:29/M 1:21.2 2 25:49.4 8:19/M 1:39:15.1
2 6 Melinda Robinson Clarksville TN 101 36 3 12:47.7 2:34HM 1:32.5 2 57:42.5 3:36/M 1:36.8 1 25:44.2 8:17/M 1:39:23.8
3 8 Kathryn Rogers Nashville TN 102 35 1 10:17.7 2:04HM 1:25.6 3 58:16.3 3:39/M 0:43.3 6 29:41.0 9:33/M 1:40:23.9
4 11 Stacey Meek Martin TN 78 38 4 13:10.1 2:38HM 1:58.2 4 59:35.3 3:43/M 1:37.5 4 28:21.4 9:08/M 1:44:42.6
5 17 Niki Pislis Chambly QC 148 37 8 14:29.4 2:54HM 2:10.6 8 1:04:45.6 4:03/M 1:18.8 3 26:15.3 8:27/M 1:48:59.9
6 18 Abigail Hale Nashville TN 47 35 2 10:34.7 2:07HM 1:24.5 7 1:03:18.0 3:57/M 1:40.6 7 32:03.4 10:19/M 1:49:01.4
7 19 Natalie Sturgeon Trenton TN 117 37 7 14:23.6 2:53HM 2:20.2 6 1:02:50.1 3:56/M 1:30.6 5 29:03.7 9:21/M 1:50:08.3
8 25 Leah Pugh Halls TN 91 37 10 15:21.5 3:04HM 2:05.4 5 1:01:07.3 3:49/M 1:36.3 10 36:13.1 11:39/M 1:56:23.6
9 33 Emily Nicks Halls TN 85 38 9 15:11.7 3:02HM 2:09.0 9 1:09:10.4 4:19/M 2:16.5 11 37:09.2 11:58/M 2:05:56.9
10 36 Amy Benson Evansville IN 10 39 5 13:40.9 2:44HM 4:18.7 11 1:12:53.8 4:33/M 2:49.6 9 34:23.1 11:04/M 2:08:06.2
11 38 Jennifer Granderson Chandler IN 42 37 13 17:24.9 3:29HM 3:34.7 10 1:09:59.6 4:22/M 1:10.4 12 37:39.2 12:07/M 2:09:49.0
12 39 Nicholette Hickerson Trenton TN 52 39 12 16:15.4 3:15HM 4:02.5 12 1:16:12.1 4:46/M 1:09.8 8 32:23.2 10:25/M 2:10:03.1
13 45 Michelle Rundle Evansville IN 105 37 11 15:36.6 3:07HM 3:23.1 13 1:18:47.7 4:55/M 1:43.5 13 39:49.6 12:49/M 2:19:20.7
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Patrick Marsch Nashville TN 72 35 1 11:22.0 2:16HM 1:11.3 1 49:39.7 3:06/M 0:47.5 2 22:49.1 7:21/M 1:25:49.6
2 8 Jeffrey Barton Kingston Springs TN 8 38 7 13:40.9 2:44HM 1:46.3 3 51:35.2 3:13/M 1:09.0 1 20:47.1 6:41/M 1:28:58.6
3 15 Brock Short Nashville TN 109 37 3 12:24.0 2:29HM 1:09.9 2 50:31.0 3:09/M 0:49.5 6 30:37.0 9:51/M 1:35:31.4
4 22 Hunter Hicks Cottontown TN 53 37 4 12:55.9 2:35HM 2:01.5 7 59:32.8 3:43/M 1:12.9 3 23:12.5 7:28/M 1:38:55.7
5 33 Brock Martin Huntingdon TN 73 35 8 13:47.0 2:45HM 1:44.2 6 59:07.5 3:42/M 0:48.2 4 28:19.2 9:07/M 1:43:46.2
6 35 Eric House Lebanon TN 55 36 2 12:05.0 2:25HM 2:42.7 9 59:56.5 3:45/M 1:28.2 5 29:39.2 9:33/M 1:45:51.7
7 38 Benjamin Harder Franklin TN 48 37 5 13:05.9 2:37HM 2:23.5 8 59:33.7 3:43/M 0:59.3 8 30:53.8 9:57/M 1:46:56.3
8 41 Kevin Freehardt Franklin TN 38 37 6 13:27.6 2:42HM 2:59.9 5 58:40.1 3:40/M 1:22.4 9 32:57.4 10:36/M 1:49:27.6
9 44 Brent Simpson Jackson TN 110 37 9 18:03.4 3:37HM 2:34.7 4 57:34.0 3:36/M 1:35.9 7 30:47.3 9:55/M 1:50:35.5
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 15 Stacey Brewer Germantown TN 13 44 3 14:55.3 2:59HM 1:48.2 1 58:23.3 3:39/M 1:55.7 1 31:44.8 10:13/M 1:48:47.3
2 26 Lindsay Reed Memphis TN 95 40 1 12:10.3 2:26HM 1:28.0 2 1:08:00.5 4:15/M 1:19.9 2 34:28.9 11:06/M 1:57:27.7
3 37 Tiffany Ramsey Murfreesboro TN 93 44 2 14:00.6 2:48HM 4:09.6 3 1:09:10.7 4:19/M 2:51.8 3 39:22.9 12:41/M 2:09:35.8
4 48 Michelle Forbess Huntingdon TN 36 44 4 15:35.4 3:07HM 2:16.2 4 1:20:26.2 5:02/M 2:58.3 4 48:06.4 15:29/M 2:29:22.6
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 P Therin Gallatin TN 121 43 3 12:11.6 2:26HM 2:02.8 2 59:24.8 3:43/M 1:28.4 1 21:40.7 6:59/M 1:36:48.3
2 20 Howell Arnold Nashville TN 6 42 1 10:39.4 2:08HM 2:05.7 1 54:06.6 3:23/M 1:49.3 3 28:54.9 9:18/M 1:37:35.9
3 40 Scott Carter Huntingdon TN 18 44 4 14:02.5 2:49HM 3:32.8 3 1:00:38.7 3:47/M 1:51.1 2 27:54.5 8:59/M 1:47:59.8
4 53 Brian Tusa Henry TN 124 44 5 14:07.1 2:49HM 1:42.1 5 1:10:23.8 4:24/M 1:15.8 4 34:29.6 11:06/M 2:01:58.5
5 58 Jeremy Wilson Marion AR 137 41 2 11:24.7 2:17HM 4:02.3 4 1:10:10.1 4:23/M 2:21.4 5 38:33.1 12:25/M 2:06:31.8
6 62 Scott Wells Paris TN 132 41 6 16:50.3 3:22HM 3:34.3 7 1:15:34.3 4:43/M 2:29.0 6 44:17.8 14:15/M 2:22:45.9
7 63 Ryan Forbess Huntingdon TN 37 43 7 19:52.9 3:59HM 2:12.0 6 1:11:18.3 4:27/M 3:04.0 7 49:39.1 15:59/M 2:26:06.4
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Sarah Fairbank Nashville TN 32 49 1 10:19.8 2:04HM 1:24.7 1 1:05:21.2 4:05/M 1:34.5 1 34:36.8 11:08/M 1:53:17.1
2 29 Melissa Reeder Mc Kenzie TN 96 47 3 15:01.1 3:00HM 1:59.0 2 1:08:00.8 4:15/M 1:58.1 3 36:13.1 11:39/M 2:03:12.1
3 40 Wendy Bell Huntingdon TN 9 47 4 15:16.5 3:03HM 3:32.8 4 1:13:41.1 4:36/M 2:08.7 2 36:06.4 11:37/M 2:10:45.6
4 41 Leslie Tosh Medina TN 123 46 2 14:14.2 2:51HM 2:02.7 3 1:12:48.1 4:33/M 1:49.7 4 40:56.1 13:11/M 2:11:51.0
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Pete Sass 153 47 5 15:40.1 3:08HM 2:08.4 1 54:08.1 3:23/M 0:56.2 1 25:14.9 8:08/M 1:38:07.8
2 37 Erik Edmondson Hermitage TN 29 45 1 11:47.0 2:21HM 2:42.6 4 1:01:28.0 3:51/M 1:11.0 3 29:40.8 9:33/M 1:46:49.4
3 39 Andrew Brazee Whites Creek TN 12 46 3 15:09.0 3:02HM 2:22.4 2 58:07.1 3:38/M 2:10.1 5 30:09.9 9:43/M 1:47:58.6
4 42 Michael Bouve Franklin TN 11 48 2 13:53.0 2:47HM 2:21.5 3 58:59.6 3:41/M 1:10.5 6 34:02.0 10:57/M 1:50:26.7
5 50 Peter Kihlberg Nashville TN 61 47 8 19:08.8 2:38HM 3:48.8 5 1:06:54.0 4:11/M 2:00.9 2 25:35.8 8:14/M 1:57:28.4
6 54 Michael Cary Huntingdon TN 19 49 6 16:04.1 3:13HM 4:13.9 6 1:11:05.6 4:27/M 1:26.4 4 29:54.5 9:38/M 2:02:44.5
7 66 Matthew Rundle Evansville IN 104 47 4 15:11.1 3:02HM 3:17.3 7 1:13:11.5 4:34/M 1:16.8 8 58:06.2 18:42/M 2:31:03.0
8 67 Shawn Burns Chandler IN 14 46 7 18:13.3 3:39HM 3:01.4 8 1:23:42.5 5:14/M 1:23.4 7 47:57.6 15:26/M 2:34:18.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 Paula Crossett Huntingdon TN 24 52 3 19:10.5 3:50HM 1:45.1 1 1:03:39.9 3:59/M 1:42.9 1 29:47.8 9:35/M 1:56:06.2
2 32 Ellen Argo Clarksville TN 5 51 2 15:20.5 3:04HM 2:11.6 2 1:07:46.8 4:14/M 1:24.2 3 37:49.2 12:10/M 2:04:32.4
3 34 Pat Plunk Brighton TN 89 50 1 14:58.0 3:00HM 3:36.7 3 1:13:50.4 4:37/M 2:09.1 2 31:26.4 10:07/M 2:06:00.7
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 Rob Keiser Nashville TN 60 51 2 11:31.0 2:18HM 1:45.0 3 57:56.7 3:37/M 0:47.6 2 27:08.1 8:44/M 1:39:08.6
2 29 Dean Houston 154 51 3 14:24.4 2:53HM 1:37.0 4 57:56.7 3:37/M 1:36.4 1 26:25.9 8:30/M 1:42:00.5
3 31 Kevin Knott Jackson TN 64 54 5 14:45.7 2:57HM 1:49.5 2 54:06.3 3:23/M 1:51.4 3 29:56.6 9:38/M 1:42:29.6
4 36 Vivek Mahajan Jackson TN 71 52 4 14:38.8 2:56HM 1:41.8 1 54:04.8 3:23/M 1:36.4 4 34:04.8 10:58/M 1:46:06.7
5 64 Chris Guess Huntingdon TN 45 50 6 24:54.0 4:59HM 2:33.7 5 1:15:41.1 4:44/M 0:44.9 5 43:04.6 13:52/M 2:26:58.3
DQ DNF Ollie Clemons Murfreesboro TN 22 52 1 11:29.5 2:18HM 2:42.5            
 
Top

Female 55 to 59

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 28 Debbie Sutton Huntsville AL 118 59 1 12:50.7 2:34HM 1:46.6 1 1:08:40.5 4:18/M 2:53.5 1 35:10.2 11:19/M 2:01:21.6
2 35 Dorothy Galloway Woodlawn TN 39 57 2 12:53.5 2:35HM 2:19.9 3 1:10:07.0 4:23/M 1:14.9 2 39:26.6 12:42/M 2:06:02.0
3 44 Meg Hargett Jackson TN 49 55 4 17:21.4 3:28HM 3:03.1 2 1:09:08.9 4:19/M 1:53.5 4 44:35.2 14:21/M 2:16:02.2
4 49 Kelly Knott Jackson TN 63 55 3 16:42.8 3:21HM 1:50.4 5 1:31:25.4 5:43/M   3 43:15.3 13:55/M 2:33:14.0
5 50 Elizabeth Lott Mc Kenzie TN 68 58 5 33:36.8 6:43HM 2:46.6 4 1:16:59.9 4:49/M 0:57.0 5 45:07.1 14:31/M 2:39:27.5
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 32 Mark Green 152 57 1 15:40.0 3:08HM 2:29.3 1 49:41.9 3:06/M 1:31.9 3 33:40.3 10:50/M 1:43:03.6
2 49 Scott Stookey Jackson TN 116 55 4 20:18.1 4:04HM 2:27.1 2 1:00:19.5 3:46/M 1:24.4 2 32:13.0 10:22/M 1:56:42.1
3 55 David Lott Mc Kenzie TN 67 57 2 18:07.6 3:38HM 3:36.8 4 1:07:43.7 4:14/M 2:33.1 1 30:46.6 9:54/M 2:02:48.0
4 59 Kevin Sloan Jackson TN 111 56 3 19:53.7 3:59HM 3:02.6 3 1:03:32.1 3:58/M 1:45.3 4 38:48.7 12:30/M 2:07:02.4
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 Lisa Evans Jackson TN 31 60 1 14:05.2 2:49HM 1:29.1 2 58:06.0 3:38/M 0:58.8 1 28:01.5 9:01/M 1:42:40.7
2 14 Judy Aberg Goodlettsville TN 1 60 2 14:28.1 2:54HM 1:14.1 1 57:20.1 3:35/M 1:32.6 2 33:05.0 10:39/M 1:47:40.0
3 23 Beverly Purvis Hermitage TN 92 63 3 14:49.3 2:58HM 1:48.8 3 1:04:02.8 4:00/M 0:59.0 3 33:51.4 10:54/M 1:55:31.3
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 Steve Winkel Memphis TN 138 61 2 12:59.4 2:36HM 1:03.3 1 49:05.4 3:04/M 0:40.3 2 27:46.3 8:56/M 1:31:34.8
2 23 Jimmy Crossett Huntingdon TN 25 62 4 15:47.9 3:10HM 1:08.9 2 55:58.5 3:30/M 0:38.0 1 25:23.3 8:10/M 1:38:56.7
3 45 Jim Green Morgantown KY 43 60 5 16:22.1 3:16HM 1:18.3 3 1:03:36.9 3:59/M 1:05.7 3 28:21.7 9:08/M 1:50:44.8
4 46 Paul Wholley Brentwood TN 135 62 1 12:23.0 2:29HM 2:56.9 4 1:06:15.7 4:08/M 1:47.6 4 28:56.2 9:19/M 1:52:19.5
5 52 Dave Hacker Mc Kenzie TN 46 60 6 16:29.7 3:18HM 2:06.1 5 1:06:59.5 4:11/M 1:25.6 6 34:49.0 11:12/M 2:01:50.0
6 60 Ben Herron Dresden TN 146 63 3 13:40.0 2:44HM 2:39.0 6 1:16:56.6 4:49/M 2:37.2 5 33:03.2 10:38/M 2:08:56.1
 
Top

Female 65 to 69

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 31 Carlene Miller Jackson TN 82 66 1 15:07.4 3:01HM 2:22.9 1 1:03:26.4 3:58/M 1:36.7 1 41:42.4 13:25/M 2:04:15.9
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 26 Gwin Anderson Dresden TN 3 66 1 11:12.3 2:14HM 1:43.7 1 59:26.2 3:43/M 0:54.0 1 27:51.7 8:58/M 1:41:08.0
2 57 Sam Scheen Louisville KY 106 67 2 13:57.0 2:47HM 3:56.7 3 1:05:23.8 4:05/M 1:28.3 2 39:50.4 12:49/M 2:04:36.3
3 61 David Wood Atwood TN 140 67 3 22:52.2 4:34HM 2:16.2 2 1:05:19.2 4:05/M 1:32.2 3 46:20.4 14:55/M 2:18:20.3
 
Top

Female 70 to 74

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 42 Ben Whitehead Huntingdon TN 134 70 1 9:16.0 1:51HM 2:49.1 1 1:11:18.2 4:27/M 2:31.2 1 49:05.9 15:48/M 2:15:00.6
 
Top

Male 70 to 74

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 47 Bob Frankland 151 70 1 13:31.2 2:42HM 1:50.8 1 58:17.1 3:39/M 2:48.9 1 37:58.9 12:14/M 1:54:27.0
 

Sprint Relay 3 Person

Top

Female 99 and Under

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mustang Nation Huntingdon TN 142 54 3 14:46.1 2:57HM 0:48.0 1 48:29.5 3:02/M 0:18.7 1 23:33.1 7:35/M 1:27:55.6
2 2 Challenge Accepted Huntingdon TN 144 28 1 12:57.0 2:35HM 0:42.1 3 1:04:13.0 4:01/M 0:18.6 2 31:40.7 10:12/M 1:49:51.6
3 3 Dixie Posse Parrottsville TN 143 14 2 13:33.5 2:43HM 1:09.1 2 56:56.3 3:34/M 0:41.4 3 37:31.6 12:05/M 1:49:52.1
*Overall place within gender.