XTERRA Panther Creek

Age Group Results

July 26, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59

Age Group

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Andrew Smith 4 32 2 15:37 1:25 2 1:11:57 12.8MPH 0:35 2 30:29 6:46/M 2:00:05
2 2 Caleb Baity 74 22 3 17:04 1:04 1 1:10:11 13.2MPH 0:28 3 32:43 7:16/M 2:01:32
3 3 Jim Hall 1 39 1 15:36 1:29 3 1:16:37 12.1MPH 0:30 1 27:51 6:11/M 2:02:05
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 51 Alex Baker 59 15 1 15:25 2:26 1 2:25:48 6.34MPH 1:11 1 48:28 10:46/M 3:33:20
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Caleb Young 54 23 1 14:57 1:11 1 1:18:44 11.7MPH 0:39 1 33:03 7:21/M 2:08:36
2 35 Blake Bohanan 35 22 2 17:34 2:17 2 1:51:19 8.30MPH 1:20 2 48:01 10:40/M 3:00:33
3 61 David Edrada 31 21 3 20:15 5:35 3 3:30:48 4.38MPH 0:53 3 1:14:44 16:36/M 5:12:17
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Colby Summers 82 28 1 16:28 2:18 1 1:23:27 11.1MPH 0:44 1 36:04 8:01/M 2:19:04
2 30 Jonathan Jordan 16 27 2 21:00 2:45 2 1:47:44 8.58MPH 1:26 2 44:09 9:49/M 2:57:07
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Derek Tingle 38 32 2 15:09 1:58 2 1:17:31 11.9MPH 0:55 4 36:20 8:04/M 2:11:55
2 6 Matt Googe 71 30 3 16:21 2:24 1 1:17:27 11.9MPH 1:04 2 34:51 7:45/M 2:12:09
3 12 Nathan Mize 3 31 4 16:33 2:02 3 1:24:44 10.9MPH 0:53 1 34:11 7:36/M 2:18:25
4 18 Phillip Keck 41 33 5 17:52 1:51 6 1:34:31 9.78MPH 1:17 3 36:06 8:01/M 2:31:39
5 19 Daniel Bryant 29 33 1 15:09 2:10 4 1:29:52 10.3MPH 2:04 5 44:06 9:48/M 2:33:23
6 23 Zachary Shanley 64 33 6 18:05 2:02 5 1:31:50 10.1MPH 1:32 7 45:43 10:10/M 2:39:14
7 33 Marc Brinkmann 73 30 8 20:00 3:05 8 1:51:32 8.28MPH 1:08 6 44:18 9:51/M 3:00:07
8 36 Adam Crowe 23 33 10 20:37 2:19 7 1:41:59 9.06MPH 1:09 9 57:57 12:53/M 3:04:04
9 46 Matt Swecker 92 31 9 20:31 2:27 9 2:14:15 6.88MPH 0:25 8 48:36 10:48/M 3:26:16
DQ DQ McMaster Montgomery 75 33 7 19:34 2:29 10 2:15:27 6.82MPH 0:45 DQ 43:39 9:42/M 3:21:56
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Douglas Clark 5 39 2 15:37 1:33 3 1:21:40 11.3MPH 0:59 2 33:26 7:26/M 2:13:17
2 8 Drew Miller 30 35 5 17:04 1:24 1 1:17:28 11.9MPH 0:58 4 37:37 8:22/M 2:14:33
3 9 Darin Bissell 72 37 1 15:17 1:47 4 1:25:03 10.9MPH 1:03 1 31:37 7:02/M 2:14:49
4 10 Casey Phillips 17 36 4 16:53 1:51 2 1:20:17 11.5MPH 1:31 3 36:35 8:08/M 2:17:09
5 17 Jeremy Smith 88 39 6 17:31 2:00 5 1:29:08 10.4MPH 1:09 5 40:56 9:06/M 2:30:45
6 37 Jeff Guy 81 38 9 23:20 4:52 6 1:44:32 8.84MPH 2:50 6 48:49 10:51/M 3:04:26
7 38 Jack McClarty 25 39 7 18:56 2:21 7 1:51:22 8.30MPH 2:51 7 48:58 10:53/M 3:04:31
8 39 Jim Coltrin 24 38 3 16:21 3:01 8 1:54:36 8.06MPH 1:33 8 48:59 10:53/M 3:04:32
9 49 Clynton Gourlay 52 38 8 19:05 3:04 9 2:16:06 6.79MPH 1:51 9 49:45 11:03/M 3:29:52
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 George Birdwell 91 42 1 19:16 3:21 2 2:07:15 7.26MPH 2:14 1 47:55 10:39/M 3:20:03
2 43 Chad Spangler 87 41 2 19:51 2:06 1 2:02:56 7.52MPH 1:36 2 53:48 11:57/M 3:20:18
3 58 John Stacy 93 43 3 22:46 4:55 3 2:31:21 6.11MPH 1:32 3 57:57 12:53/M 3:58:34
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 28 Michael Milhorn 78 48 3 20:30 3:01 1 1:41:27 9.11MPH 2:12 2 47:16 10:30/M 2:54:28
2 29 Jeff Simcox 69 49 2 20:03 2:57 4 1:47:31 8.59MPH 1:43 1 44:04 9:48/M 2:56:21
3 34 Brian Higgs 32 46 1 18:37 1:58 3 1:47:23 8.60MPH 1:37 3 50:42 11:16/M 3:00:19
4 40 Andrew Preston 50 46 4 23:11 3:09 2 1:46:32 8.67MPH 2:08 4 1:01:48 13:44/M 3:16:50
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 ROBERT DILLS 84 50 1 15:09 1:53 1 1:23:06 11.1MPH 1:06 1 36:12 8:03/M 2:17:28
2 26 Steve Dittner 79 52 2 17:11 1:51 2 1:42:33 9.01MPH 1:23 2 48:11 10:42/M 2:51:11
3 56 Barry Abbott 43 51 3 25:26 6:09 3 2:12:14 6.99MPH 2:37 4 59:45 13:17/M 3:46:13
4 57 Ashley Samsel 80 52 4 37:28 6:01 4 2:18:19 6.68MPH 5:07 3 51:22 11:25/M 3:58:20
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 32 Mike Zerressen 94 55 2 17:45 2:24 2 1:59:45 7.72MPH 0:24 1 38:56 8:39/M 2:59:15
2 48 Eric Nussbaum 13 57 3 19:18 3:29 1 1:51:14 8.31MPH 1:09 2 1:13:27 16:19/M 3:28:40
Drop Drop Lance Godsey 62 59 4 19:47 3:23 3 3:04:57 5.00MPH        
Drop Drop Dai Gittins 11 55 1 13:48 1:10            
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 20 Frank George 85 65 1 16:25 2:06 1 1:38:47 9.35MPH 1:46 1 38:54 8:39/M 2:38:01
2 31 MICHAEL MCCLUSKEY 86 66 2 18:27 3:09 2 1:44:17 8.86MPH 2:01 2 51:09 11:22/M 2:59:05
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Lucia Colbert 68 58 1 15:09 1:33 1 1:29:39 10.3MPH 0:29 3 40:52 9:05/M 2:27:43
2 15 Valerie Hardin 77 54 3 15:17 1:57 3 1:33:35 9.87MPH 1:04 1 37:00 8:13/M 2:28:56
3 16 Lisi Bratcher 19 40 2 15:12 1:21 2 1:31:39 10.1MPH 0:46 2 40:38 9:02/M 2:29:38
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 27 Sierra Sims 46 18 1 15:14 2:42 1 1:50:31 8.36MPH 1:06 1 43:12 9:36/M 2:52:47
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 47 Allie Wade 70 23 1 17:50 2:16 1 2:14:54 6.85MPH 1:59 1 49:49 11:04/M 3:26:50
2 55 Suzy Spanovich 83 20 2 23:46 2:08 2 2:24:16 6.40MPH 0:41 2 53:14 11:50/M 3:44:08
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 45 Ellen Carnes 15 26 2 22:10 1:38 1 2:17:52 6.70MPH 0:50 1 43:00 9:33/M 3:25:31
2 53 Bri Scott 51 26 1 18:39 3:04 2 2:26:59 6.29MPH 1:35 2 52:35 11:41/M 3:42:55
3 59 Stephaine Bennett 58 28 3 26:02 3:26 3 2:41:33 5.72MPH 0:41 3 56:29 12:33/M 4:08:12
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Beatrix Dudzik 33 31 1 20:14 3:43 1 2:05:34 7.36MPH 1:37 2 52:37 11:42/M 3:23:47
2 52 Andrea Palmiotto 34 30 3 22:22 2:13 3 2:27:01 6.29MPH 0:50 1 44:23 9:52/M 3:36:51
3 54 Jenni Day 12 34 2 21:52 3:19 2 2:12:21 6.98MPH 2:09 3 1:03:30 14:07/M 3:43:13
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Jennifer DeBruyn 44 35 2 17:31 2:16 1 1:40:03 9.24MPH 1:00 2 37:15 8:17/M 2:38:07
2 24 Kit Hayes 20 37 1 17:17 2:29 2 1:46:19 8.69MPH 1:15 1 35:16 7:50/M 2:42:38
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 22 Christina Halioris 76 47 1 16:25 1:56 1 1:35:43 9.65MPH 1:11 1 43:49 9:44/M 2:39:06
2 60 April Goley 45 46 2 26:02 3:24 2 2:40:02 5.77MPH 0:49 2 1:06:10 14:42/M 4:16:28
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 Lynn Sims 53 54 1 21:13 2:39 1 1:37:30 9.48MPH 1:00 1 44:13 9:50/M 2:46:37
2 50 India Lane 63 52 2 21:17 4:00 2 2:04:36 7.42MPH 1:57 2 1:01:15 13:37/M 3:33:07
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 41 Eva Van Stratum 18 56 1 21:36 2:01 1 2:04:45 7.41MPH 0:50 1 50:26 11:12/M 3:19:39