Fins & Feet Aquathlon

Age Group Results

August 13, 2017


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents


6-8 Year Olds Men: 6- 8
6-8 Year Olds Women: 6- 8
9 - 11 Year Olds Men: 1- 8 9-11
9 - 11 Year Olds Women: 9-11
12 - 14 Year Olds Men: 12-14
12 - 14 Year Olds Women: 12-14

6-8 Year Olds

Top

Male 6 to 8

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       2  Charlie White              64    7    1      1:12.2    5      0:59.1    2      4:02.3 8:04      6:13.7    
     2       3  Miller Johnson             68    7    5      1:25.0    3      0:37.4    4      4:20.4 8:40      6:22.9    
     3       4  John Coyle                 17    8    3      1:17.2    4      0:55.5    3      4:15.0 8:30      6:27.8    
     4       5  Aditya Pawar               48    8    7      1:26.2    1      0:21.6   10      4:51.2 9:42      6:39.0    
     5       6  Ethan Marsh                37    7   11      1:37.3   10      1:26.5    1      4:00.0 8:00      7:03.8    
     6       7  Cason Romero               51    8    6      1:26.1    8      1:10.4    5      4:28.1 8:56      7:04.6    
     7       8  Victor Superi              62    8    4      1:23.7    6      0:59.9    6      4:42.0 9:24      7:05.6    
     8       9  Bo Daniel                  20    6   12      1:40.3    2      0:31.5   11      4:57.4 9:54      7:09.2    
     9      13  Adam Coyle                 14    8   14      1:54.0    9      1:10.7    7      4:43.4 9:26      7:48.2    
    10      14  Brody Battinelli            5    8   10      1:36.6   11      1:31.5    9      4:47.0 9:34      7:55.1    
    11      15  Tiago Beuerlein             8    8    8      1:29.9    7      1:04.3   14      5:28.810:56      8:03.0    
    12      17  Chethan Babu                4    7    9      1:35.3   16      1:59.9    8      4:45.0 9:30      8:20.2    
    13      19  Joel Parker                47    7   16      1:57.7   14      1:48.9   12      4:59.7 9:58      8:46.3    
    14      20  Trevin Romero              52    7   13      1:41.3   17      2:02.1   13      5:10.210:20      8:53.6    
    15      22  Harsh Y. Dama              18    8    2      1:14.9                    18      7:44.415:28      8:59.4    
    16      24  Yuto Nakayama              43    7   15      1:56.6   15      1:53.1   15      5:44.311:28      9:34.1    
    17      26  Srinivasa Prana Adadi       1    6   17      2:48.0   12      1:32.4   16      6:15.712:30     10:36.2    
    18      27  Lincoln Kollar             66    6   18      2:54.6   13      1:44.7   17      6:42.513:24     11:21.9    
Top

Female 6 to 8

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Zara Campos                10    7    1      1:08.8    2      0:48.2    1      4:12.9 8:24      6:10.0    
     2      10  Georgia Nelson             44    7    5      1:28.0    1      0:39.3    3      5:02.810:04      7:10.2    
     3      11  Emily Westbrock            63    7    7      1:36.9    6      1:31.6    2      4:26.1 8:52      7:34.6    
     4      12  Johanna Snyder             56    7    2      1:15.3    4      1:07.2    5      5:25.610:50      7:48.1    
     5      16  Eva Aryal                   2    6    4      1:24.9    5      1:31.4    4      5:19.610:38      8:16.0    
     6      18  Bronte Campos               9    6    9      1:54.5    3      0:59.4    7      5:39.311:18      8:33.3    
     7      21  Elena Miller               42    8    3      1:24.3    9      1:53.0    6      5:37.511:14      8:54.9    
     8      23  Sophia Elrod               25    8    8      1:40.3    7      1:33.6    8      6:05.312:10      9:19.2    
     9      25  Stella Bauman               7    7    6      1:36.2    8      1:49.2    9      6:30.813:00      9:56.3    

9 - 11 Year Olds

Top

Male 8 and Under

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Cooper Daniel              21   8     1      1:34.5    1      0:31.9    1      4:30.1 4:30      6:36.5    
Top

Male 9 to 11

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       3  Griffin Hebert             31   11    3      4:15.6    2      0:58.3    1      7:10.1 7:10     12:24.0    
     2       5  David Coyle                16   11    1      3:36.8    4      1:10.3    4      8:27.1 8:27     13:14.3    
     3       8  Nathan Lumsdaine           35   10    2      3:40.9    3      1:08.8    5      8:47.9 8:47     13:37.6    
     4       9  Slayden Hosford            32    9    4      5:15.2    1      0:52.1    2      7:43.0 7:43     13:50.4    
     5      13  Trey Gamble                27    9    6      6:25.2    6      1:26.5    3      8:25.8 8:25     16:17.6    
     6      16  Ryan Layfield              33   10    5      5:35.9    5      1:19.2    6     10:47.410:47     17:42.5    
     7      23  Aiden Bauman                6    9    7      7:17.9    7      2:51.2    7     13:01.713:01     23:10.8    
Top

Female 9 to 11

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       2  Peyton Strauss             59   11    2      3:12.9    4      1:06.2    1      6:57.8 6:57     11:16.9    
     2       4  Amanda Feril               26   10    4      3:57.0    1      0:40.9    4      8:25.4 8:25     13:03.4    
     3       6  Isabel Damon               19   10    3      3:52.6    5      1:18.2    2      8:11.8 8:11     13:22.6    
     4       7  Montserrat Spielmann       57   10    1      3:11.0    2      0:46.9   10      9:32.7 9:32     13:30.7    
     5      10  Scarlett Nelson            45   10    7      4:50.0    3      0:49.7    7      9:11.3 9:11     14:51.1    
     6      11  Jessica White              65    9    5      4:28.2    8      1:20.6    8      9:22.5 9:22     15:11.3    
     7      12  Larkin Johnson             67    9    9      5:30.1   10      1:36.7    3      8:18.1 8:18     15:25.0    
     8      14  Sophie Strohm              61    9   10      5:30.5    7      1:19.8    9      9:31.8 9:31     16:22.1    
     9      15  Viktoriia Shashlo          55    9   14      6:53.0    9      1:25.6    5      8:43.3 8:43     17:01.9    
    10      17  Josie Garris               28   10   13      6:13.7   15      2:23.0    6      9:05.8 9:05     17:42.6    
    11      18  Olivia Melichar            40    9    8      5:12.0   12      1:57.8   11     10:38.910:38     17:48.8    
    12      19  Anjali Babu                 3    9    6      4:49.4   14      2:08.0   12     11:50.211:50     18:47.7    
    13      20  Cora McGraw                38    9   12      5:34.3   11      1:54.1   14     12:18.512:18     19:47.0    
    14      21  Maria Chaklasi             12   10   15      7:18.6    6      1:19.2   13     12:00.712:00     20:38.6    
    15      22  Kylie stephens             58   10   11      5:31.1   16      2:31.0   15     14:17.114:17     22:19.2    
    16      24  Bella Haas                 30    9   16      7:23.3   13      1:59.8   16     14:18.914:18     23:42.1    

12 - 14 Year Olds

Top

Male 12 to 14

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Boden Richardson           49   12    1      4:14.2    2      0:56.6    1      8:43.5 6:14     13:54.4    
     2       4  Camden Richardson          50   12    2      4:27.6    1      0:45.7    2      9:29.9 6:46     14:43.3    
     3       6  Andrew Coyle               15   12    3      5:22.4    3      1:28.1    3     10:30.6 7:30     17:21.1    
     4       8  John Strohm                60   12    4      6:07.7    4      1:39.2    4     11:59.2 8:34     19:46.1    
     5      10  Jack Parker                46   12    5      7:33.0    6      2:22.3    5     16:03.611:28     25:59.0    
     6      12  Sage Garris                29   12    6      8:39.8    5      1:58.3    6     16:56.512:06     27:34.7    
     7      13  Nathan Dinoia              23   13    7     11:40.2    7      2:24.5    7     17:23.612:25     31:28.4    
Top

Female 12 to 14

         Overall                                    ---- Swim ----   --- Trans ---    -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time   Pace       Time  
     1       2  Nicole Caruso              11   13    2      4:03.5    1      0:31.7    1      9:25.8 6:44     14:01.1    
     2       3  Remington Schimmel         53   12    3      4:11.0    2      0:40.6    2      9:31.1 6:48     14:22.7    
     3       5  Zoe Summar                 69   12    1      3:51.0    4      1:17.4    3     10:54.0 7:47     16:02.4    
     4       7  Lindsey Lumsdaine          34   13    4      4:50.3    5      1:32.8    4     12:27.8 8:54     18:51.0    
     5       9  Hannah Dinoia              22   13    6      9:17.4    3      1:14.8    5     14:43.110:31     25:15.3    
     6      11  Hanna Melichar             39   13    5      8:22.1    6      2:15.1    6     16:04.111:29     26:41.4