Dixie Triathlon

Overall Results

September 14, 2019


Results By RaceDayEvents
Sprint Relay 2 Person
Sprint Relay 3 Person

Sprint

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Matt Joiner Marx-Bensdorf C 59 M 1:M Open 1 8:39.3 0:48.4 1 42:15.7 0:37.7 2 20:55.1 1:13:16.3
2 Jon Tate 119 M 2:M Open 25 11:37.5 1:12.4 2 44:39.1 0:38.7 3 21:13.3 1:19:21.1
3 Adam Kaluzny 150 M 3:M Open 3 9:06.8 1:07.5 5 47:15.1 0:28.4 9 22:27.6 1:20:25.5
4 Aydan Flint 35 M 1:15-19 7 9:59.1 1:18.7 6 47:30.4 0:33.2 4 21:38.8 1:21:00.3
5 Justin Schroeder 107 M 1:M Masters 38 12:13.6 0:55.4 3 45:17.8 0:44.8 7 22:10.6 1:21:22.4
6 Wolf Gholson 40 M 2:M Masters 32 11:56.6 1:16.5 4 46:06.0 0:50.0 6 21:45.4 1:21:54.6
7 Patrick Marsch East Nashville 72 M 1:35-39 21 11:22.0 1:11.3 8 49:39.7 0:47.5 10 22:49.1 1:25:49.6
8 Jeffrey Barton 8 M 2:35-39 61 13:40.9 1:46.3 12 51:35.2 1:09.0 1 20:47.1 1:28:58.6
9 Amanda Carney East Nasty 16 F 1:F Open 27 11:42.7 0:46.2 13 52:19.0 0:49.4 14 23:56.6 1:29:33.9
10 Spencer Sharp East Nashville 108 M 3:M Masters 5 9:48.7 1:36.8 15 52:55.8 1:15.2 18 24:55.1 1:30:31.7
11 Steve Winkel 138 M 1:60-64 47 12:59.4 1:03.3 7 49:05.4 0:40.3 37 27:46.3 1:31:34.8
12 Alexandria Winkler 147 F 2:F Open 28 11:44.0 1:27.6 17 53:39.1 0:59.2 15 23:59.7 1:31:49.6
13 Greg Rohde BPC 103 M 1:25-29 33 12:02.2 1:22.6 11 50:44.2 0:59.2 33 26:54.9 1:32:03.1
14 Damon Varble 125 M 1:30-34 17 11:03.9 2:28.7 27 56:21.5 1:44.4 8 22:25.6 1:34:04.3
15 Austin Clark 20 M 2:30-34 16 10:50.2 2:21.1 14 52:47.1 2:11.2 31 26:35.3 1:34:45.0
16 Megan Clegg 21 F 3:F Open 20 11:18.5 1:28.4 16 53:04.2 1:06.7 40 27:51.7 1:34:49.6
17 Tom Hilvers 54 M 3:30-34 26 11:38.2 3:23.7 23 54:43.8 1:47.6 12 23:19.0 1:34:52.4
18 Brock Short 109 M 3:35-39 40 12:24.0 1:09.9 10 50:31.0 0:49.5 62 30:37.0 1:35:31.4
19 Patrick Mazurek 149 M 2:25-29 2 8:41.4 2:36.4 42 58:51.2 0:42.2 19 24:59.0 1:35:50.3
20 Luis Vela East Nashville 128 M 1:20-24 30 11:50.1 1:09.8 26 56:15.6 0:33.2 32 26:54.0 1:36:42.7
21 P Therin 121 M 1:40-44 37 12:11.6 2:02.8 46 59:24.8 1:28.4 5 21:40.7 1:36:48.3
22 Wilson Sloan 112 M 3:25-29 15 10:42.9 1:41.9 32 57:39.7 1:47.2 25 25:39.4 1:37:31.2
23 Howell Arnold 6 M 2:40-44 14 10:39.4 2:05.7 21 54:06.6 1:49.3 47 28:54.9 1:37:35.9
24 Pete Sass 153 M 1:45-49 93 15:40.1 2:08.4 22 54:08.1 0:56.2 20 25:14.9 1:38:07.8
25 Hunter Hicks 53 M 4:35-39 46 12:55.9 2:01.5 48 59:32.8 1:12.9 11 23:12.5 1:38:55.7
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
26 Jimmy Crossett 25 M 2:60-64 95 15:47.9 1:08.9 25 55:58.5 0:38.0 21 25:23.3 1:38:56.7
27 Heather Nichols 84 F 1:F Masters 41 12:32.1 1:03.7 19 54:05.5 0:47.8 61 30:35.1 1:39:04.2
28 Rob Keiser East Nashville 60 M 1:50-54 23 11:31.0 1:45.0 34 57:56.7 0:47.6 34 27:08.1 1:39:08.6
29 Jessica Johns 58 F 1:35-39 69 14:10.5 2:02.0 24 55:51.9 1:21.2 28 25:49.4 1:39:15.1
30 Melinda Robinson Clarksville Tri 101 F 2:35-39 42 12:47.7 1:32.5 33 57:42.5 1:36.8 27 25:44.2 1:39:23.8
31 Carolyn Miller BEAT 80 F 2:F Masters 6 9:55.0 1:40.1 60 1:02:09.4 1:25.2 17 24:40.4 1:39:50.1
32 Andrew Murphy East Nashville 83 M 2:20-24 8 10:04.9 2:27.3 29 56:44.4 1:49.4 51 29:10.1 1:40:16.1
33 Kathryn Rogers 102 F 3:35-39 10 10:17.7 1:25.6 38 58:16.3 0:43.3 55 29:41.0 1:40:23.9
34 Gwin Anderson 3 M 1:65-69 18 11:12.3 1:43.7 47 59:26.2 0:54.0 39 27:51.7 1:41:08.0
35 Cahin Perez MID TN Multispo 87 M 4:30-34 58 13:38.6 2:00.2 54 1:00:33.3 0:48.5 16 24:08.8 1:41:09.4
36 Ken Barnes 7 M 5:30-34 12 10:20.7 3:34.7 61 1:02:36.4 1:18.7 13 23:30.3 1:41:20.9
37 Erin Pryor 90 F 3:F Masters 51 13:06.5 2:32.6 45 59:19.2 1:27.1 22 25:30.0 1:41:55.5
38 Dean Houston 154 M 2:50-54 72 14:24.4 1:37.0 35 57:56.7 1:36.4 30 26:25.9 1:42:00.5
39 Bradley Walters 130 M 4:25-29 35 12:09.2 2:13.4 28 56:37.9 1:43.7 52 29:21.0 1:42:05.3
40 Kevin Knott 64 M 3:50-54 77 14:45.7 1:49.5 20 54:06.3 1:51.4 58 29:56.6 1:42:29.6
41 Lisa Evans 31 F 1:60-64 67 14:05.2 1:29.1 36 58:06.0 0:58.8 42 28:01.5 1:42:40.7
42 Mark Green 152 M 1:55-59 92 15:40.0 2:29.3 9 49:41.9 1:31.9 76 33:40.3 1:43:03.6
43 Brock Martin 73 M 5:35-39 62 13:47.0 1:44.2 44 59:07.5 0:48.2 43 28:19.2 1:43:46.2
44 Trae Dedmon Nashville Triat 27 M 6:30-34 49 13:02.4 1:26.6 59 1:02:06.0 0:45.3 35 27:12.2 1:44:32.6
45 Stacey Meek 78 F 4:35-39 54 13:10.1 1:58.2 50 59:35.3 1:37.5 44 28:21.4 1:44:42.6
46 Mallory Miller 81 F 1:30-34 94 15:45.6 2:06.0 52 1:00:10.2 1:11.9 26 25:39.6 1:44:53.4
47 Heidi Redenius 94 F 2:30-34 24 11:35.2 2:36.6 58 1:01:59.3 0:44.9 46 28:38.1 1:45:34.3
48 Eric House 55 M 6:35-39 34 12:05.0 2:42.7 51 59:56.5 1:28.2 53 29:39.2 1:45:51.7
49 Vivek Mahajan 71 M 4:50-54 76 14:38.8 1:41.8 18 54:04.8 1:36.4 80 34:04.8 1:46:06.7
50 Erik Edmondson 29 M 2:45-49 29 11:47.0 2:42.6 57 1:01:28.0 1:11.0 54 29:40.8 1:46:49.4
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
51 Benjamin Harder 48 M 7:35-39 50 13:05.9 2:23.5 49 59:33.7 0:59.3 65 30:53.8 1:46:56.3
52 Judy Aberg 1 F 2:60-64 73 14:28.1 1:14.1 30 57:20.1 1:32.6 75 33:05.0 1:47:40.0
53 Andrew Brazee 12 M 3:45-49 84 15:09.0 2:22.4 37 58:07.1 2:10.1 59 30:09.9 1:47:58.6
54 Scott Carter 18 M 3:40-44 66 14:02.5 3:32.8 55 1:00:38.7 1:51.1 41 27:54.5 1:47:59.8
55 Stacey Brewer 13 F 1:40-44 79 14:55.3 1:48.2 40 58:23.3 1:55.7 69 31:44.8 1:48:47.3
56 Erica Anderson 4 F 3:30-34 57 13:35.1 2:54.2 65 1:03:18.5 1:46.5 36 27:24.3 1:48:58.7
57 Niki Pislis 148 F 5:35-39 74 14:29.4 2:10.6 71 1:04:45.6 1:18.8 29 26:15.3 1:48:59.9
58 Abigail Hale 47 F 6:35-39 13 10:34.7 1:24.5 64 1:03:18.0 1:40.6 70 32:03.4 1:49:01.4
59 Kevin Freehardt 38 M 8:35-39 55 13:27.6 2:59.9 41 58:40.1 1:22.4 73 32:57.4 1:49:27.6
60 Natalie Sturgeon 117 F 7:35-39 71 14:23.6 2:20.2 63 1:02:50.1 1:30.6 49 29:03.7 1:50:08.3
61 Michael Bouve 11 M 4:45-49 63 13:53.0 2:21.5 43 58:59.6 1:10.5 79 34:02.0 1:50:26.7
62 Jacob Owen 86 M 3:20-24 31 11:56.3 2:37.2 62 1:02:48.2 1:23.1 68 31:42.2 1:50:27.2
63 Brent Simpson 110 M 9:35-39 105 18:03.4 2:34.7 31 57:34.0 1:35.9 64 30:47.3 1:50:35.5
64 Jim Green 43 M 3:60-64 98 16:22.1 1:18.3 68 1:03:36.9 1:05.7 45 28:21.7 1:50:44.8
65 Anna Kihlberg 62 F 1:15-19 53 13:08.8 3:50.1 80 1:06:58.1 1:54.1 23 25:32.7 1:51:23.9
66 Paul Wholley 135 M 4:60-64 39 12:23.0 2:56.9 76 1:06:15.7 1:47.6 48 28:56.2 1:52:19.5
67 Sarah Fairbank 32 F 1:45-49 11 10:19.8 1:24.7 73 1:05:21.2 1:34.5 84 34:36.8 1:53:17.1
68 Tabitha Wendt 133 F 4:30-34 44 12:52.4 1:53.4 77 1:06:40.9 1:06.5 66 31:21.7 1:53:55.0
69 Bob Frankland 151 M 1:70-74 56 13:31.2 1:50.8 39 58:17.1 2:48.9 93 37:58.9 1:54:27.0
70 Tyler Haynes 50 M 7:30-34 19 11:18.4 3:12.8 75 1:05:33.1 0:58.1 78 33:58.8 1:55:01.3
71 Beverly Purvis 92 F 3:60-64 78 14:49.3 1:48.8 70 1:04:02.8 0:59.0 77 33:51.4 1:55:31.3
72 Paula Crossett 24 F 1:50-54 109 19:10.5 1:45.1 69 1:03:39.9 1:42.9 56 29:47.8 1:56:06.2
73 Leah Pugh 91 F 8:35-39 89 15:21.5 2:05.4 56 1:01:07.3 1:36.3 88 36:13.1 1:56:23.6
74 Scott Stookey 116 M 2:55-59 113 20:18.1 2:27.1 53 1:00:19.5 1:24.4 71 32:13.0 1:56:42.1
75 Lindsay Reed Terrapin racing 95 F 2:40-44 36 12:10.3 1:28.0 84 1:08:00.5 1:19.9 82 34:28.9 1:57:27.7
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
76 Peter Kihlberg 61 M 5:45-49 108 19:08.8 3:48.8 78 1:06:54.0 2:00.9 24 25:35.8 1:57:28.4
77 Rachel Templin 120 F 1:25-29 75 14:38.4 3:24.9 92 1:09:54.9 1:17.7 50 29:09.1 1:58:25.1
78 Zeke Henderson 51 M 5:25-29 114 20:30.8 3:02.1 79 1:06:56.7 0:32.9 38 27:49.7 1:58:52.4
79 Debbie Sutton 118 F 1:55-59 43 12:50.7 1:46.6 86 1:08:40.5 2:53.5 86 35:10.2 2:01:21.6
80 Dave Hacker 46 M 5:60-64 99 16:29.7 2:06.1 81 1:06:59.5 1:25.6 85 34:49.0 2:01:50.0
81 Brian Tusa 124 M 4:40-44 68 14:07.1 1:42.1 96 1:10:23.8 1:15.8 83 34:29.6 2:01:58.5
82 Michael Cary 19 M 6:45-49 96 16:04.1 4:13.9 97 1:11:05.6 1:26.4 57 29:54.5 2:02:44.5
83 David Lott 67 M 3:55-59 106 18:07.6 3:36.8 82 1:07:43.7 2:33.1 63 30:46.6 2:02:48.0
84 Melissa Reeder 96 F 2:45-49 81 15:01.1 1:59.0 85 1:08:00.8 1:58.1 89 36:13.1 2:03:12.1
85 Nate Ricketts 98 M 2:15-19 110 19:46.4 3:14.4 88 1:09:00.7 0:48.0 60 30:26.2 2:03:15.8
86 Stephanie Long 66 F 2:25-29 9 10:12.5 2:39.3 87 1:08:55.3 2:03.4 101 39:54.6 2:03:45.2
87 Carlene Miller 82 F 1:65-69 82 15:07.4 2:22.9 66 1:03:26.4 1:36.7 103 41:42.4 2:04:15.9
88 Ellen Argo 5 F 2:50-54 88 15:20.5 2:11.6 83 1:07:46.8 1:24.2 92 37:49.2 2:04:32.4
89 Sam Scheen 106 M 2:65-69 64 13:57.0 3:56.7 74 1:05:23.8 1:28.3 100 39:50.4 2:04:36.3
90 Emily Nicks 85 F 9:35-39 86 15:11.7 2:09.0 90 1:09:10.4 2:16.5 90 37:09.2 2:05:56.9
91 Pat Plunk 89 F 3:50-54 80 14:58.0 3:36.7 104 1:13:50.4 2:09.1 67 31:26.4 2:06:00.7
92 Dorothy Galloway Clarksville Tri 39 F 2:55-59 45 12:53.5 2:19.9 94 1:10:07.0 1:14.9 98 39:26.6 2:06:02.0
93 Jeremy Wilson 137 M 5:40-44 22 11:24.7 4:02.3 95 1:10:10.1 2:21.4 94 38:33.1 2:06:31.8
94 Kevin Sloan 111 M 4:55-59 112 19:53.7 3:02.6 67 1:03:32.1 1:45.3 95 38:48.7 2:07:02.4
95 Amy Benson 10 F 10:35-39 60 13:40.9 4:18.7 101 1:12:53.8 2:49.6 81 34:23.1 2:08:06.2
96 Ben Herron 146 M 6:60-64 59 13:40.0 2:39.0 109 1:16:56.6 2:37.2 74 33:03.2 2:08:56.1
97 Tiffany Ramsey 93 F 3:40-44 65 14:00.6 4:09.6 91 1:09:10.7 2:51.8 97 39:22.9 2:09:35.8
98 Jennifer Granderson 42 F 11:35-39 103 17:24.9 3:34.7 93 1:09:59.6 1:10.4 91 37:39.2 2:09:49.0
99 Nicholette Hickerson 52 F 12:35-39 97 16:15.4 4:02.5 107 1:16:12.1 1:09.8 72 32:23.2 2:10:03.1
100 Wendy Bell 9 F 3:45-49 87 15:16.5 3:32.8 103 1:13:41.1 2:08.7 87 36:06.4 2:10:45.6
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
101 Leslie Tosh 123 F 4:45-49 70 14:14.2 2:02.7 100 1:12:48.1 1:49.7 102 40:56.1 2:11:51.0
102 Ben Whitehead 134 F 1:70-74 4 9:16.0 2:49.1 98 1:11:18.2 2:31.2 115 49:05.9 2:15:00.6
103 Karle Meggs 79 F 2:15-19 48 13:01.6 1:58.3 108 1:16:37.9 1:05.9 106 43:04.9 2:15:48.6
104 Meg Hargett 49 F 3:55-59 102 17:21.4 3:03.1 89 1:09:08.9 1:53.5 110 44:35.2 2:16:02.2
105 David Wood 140 M 3:65-69 115 22:52.2 2:16.2 72 1:05:19.2 1:32.2 112 46:20.4 2:18:20.3
106 Michelle Rundle 105 F 13:35-39 91 15:36.6 3:23.1 112 1:18:47.7 1:43.5 99 39:49.6 2:19:20.7
107 April Dailey 26 F 3:25-29 52 13:06.9 2:41.9 111 1:18:37.6 3:07.4 104 42:27.6 2:20:01.4
108 Sabrina Allison 2 F 5:30-34 104 17:38.1 2:46.8 114 1:21:27.9 0:36.2 96 39:20.1 2:21:49.3
109 Scott Wells 132 M 6:40-44 101 16:50.3 3:34.3 105 1:15:34.3 2:29.0 109 44:17.8 2:22:45.9
110 Ryan Forbess 37 M 7:40-44 111 19:52.9 2:12.0 99 1:11:18.3 3:04.0 116 49:39.1 2:26:06.4
111 Chris Guess 45 M 5:50-54 116 24:54.0 2:33.7 106 1:15:41.1 0:44.9 105 43:04.6 2:26:58.3
112 Michelle Forbess 36 F 4:40-44 90 15:35.4 2:16.2 113 1:20:26.2 2:58.3 114 48:06.4 2:29:22.6
113 Joseph Spindler 115 M 4:20-24 83 15:09.0 4:48.1 116 1:24:43.0 1:57.1 108 43:21.9 2:29:59.2
114 Matthew Rundle 104 M 7:45-49 85 15:11.1 3:17.3 102 1:13:11.5 1:16.8 117 58:06.2 2:31:03.0
115 Kelly Knott 63 F 4:55-59 100 16:42.8 1:50.4 117 1:31:25.4   107 43:15.3 2:33:14.0
116 Shawn Burns 14 M 8:45-49 107 18:13.3 3:01.4 115 1:23:42.5 1:23.4 113 47:57.6 2:34:18.3
117 Elizabeth Lott 68 F 5:55-59 117 33:36.8 2:46.6 110 1:16:59.9 0:57.0 111 45:07.1 2:39:27.5
Top  

Sprint Relay 3 Person

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Mustang Nation 142 F 1: 1-99 3 14:46.1 0:48.0 1 48:29.5 0:18.7 1 23:33.1 1:27:55.6
2 Challenge Accepted 144 F 2: 1-99 1 12:57.0 0:42.1 3 1:04:13.0 0:18.6 2 31:40.7 1:49:51.6
3 Dixie Posse 143 F 3: 1-99 2 13:33.5 1:09.1 2 56:56.3 0:41.4 3 37:31.6 1:49:52.1