3 Legged Goat Triathlon

Overall Results

October 12, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.
Clydesdale
Athena
Male Relay
Female Relay
Bandit

Individual

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Cody Nash Chapel Hill TN 31 24 M 1:M Overall 2 2:43.2 1:23.8 1 44:38.2   1 20:57.4 1:09:42.8
2 Tommy Nettleton Lebanon TN 33 58 M 1:M Masters     4:30.8       52 1:05:21.8 1:09:52.6
3 Shawn Jyawook Franklin TN 68 45 M 1:45-49     4:31.9       53 1:07:07.6 1:11:39.5
4 Joseph Lee Nashville TN 19 35 M 1:35-39     4:57.5       54 1:07:21.0 1:12:18.5
5 Brian King Williamsport TN 90 46 M 2:45-49     5:14.4       55 1:07:48.5 1:13:02.9
6 Mike Waugh Columbia TN 67 50 M 1:50-54     4:18.3       56 1:11:29.0 1:15:47.3
7 Duane Leach Columbia TN 66 58 M 1:55-59     5:02.9       57 1:11:45.9 1:16:48.8
8 Adam Feldbruegge Petersburg TN 43 31 M 1:30-34     5:59.8       58 1:13:00.2 1:19:00.0
9 Lucas Bromenschenkel Hermitage TN 9 23 M 1:20-24     5:33.7       59 1:14:57.6 1:20:31.4
10 Searcy Mooney Nolensville TN 40 13 F 1:F Overall     3:35.4       61 1:19:07.6 1:22:43.0
11 Giacomo Sgarbi Nashville TN 20 27 M 1:25-29 4 3:53.4 2:30.5       60 1:17:20.5 1:23:44.5
12 Christopher Thomas Nashville TN 34 31 M 2:30-34     6:07.2       64 1:19:45.5 1:25:52.7
13 Meredith Qualls Centerville TN 81 39 F 1:35-39 19 5:02.9 1:14.4       63 1:19:43.3 1:26:00.6
14 Bryan Rice Birmingham AL 4 30 M 3:30-34     6:47.9       62 1:19:33.9 1:26:21.8
15 Ross Bradley Brentwood TN 75 48 M 3:45-49 9 4:04.5 2:32.3 3 54:16.3   8 27:05.3 1:27:58.5
16 Jodie Gleason Nashville TN 79 52 F 1:F Masters 8 4:02.3 3:35.5 4 54:50.6   5 26:37.7 1:29:06.3
17 Andrew Zinn Thompson's Station TN 78 33 M 4:30-34 1 2:37.8 2:26.3       65 1:24:02.8 1:29:07.0
18 Allison Karst Nashville TN 38 27 F 1:25-29 11 4:07.6 3:22.3 9 57:23.3   3 25:03.3 1:29:56.6
19 Andrew Tingle Toney AL 21 38 M 2:35-39 6 4:01.6 2:41.7 12 59:33.2   4 26:17.3 1:32:33.9
20 Andrew Smith Maryville TN 29 62 M 1:60-64 37 7:22.0 1:23.9 8 57:12.2   6 26:50.0 1:32:48.2
21 Gregory Musso Huntsville AL 89 48 M 4:45-49     5:27.7 7 56:06.4   23 31:24.9 1:32:59.0
22 David Wood Columbia TN 47 54 M 2:50-54 18 5:01.6 3:50.8 2 52:50.7   31 32:47.0 1:34:30.3
23 Jose Garcia Spring Hill TN 74 40 M 1:40-44 10 4:06.6 3:37.6 10 58:44.0   13 28:09.3 1:34:37.6
24 Mark Hunter Knoxville TN 44 60 M 2:60-64 7 4:01.7 4:58.1 6 55:59.1   19 30:13.8 1:35:12.8
25 Nick Desalvatore Brentwood TN 48 27 M 2:25-29 15 4:31.2 3:00.8 23 1:05:12.2   2 22:44.8 1:35:29.1
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
26 Jeff Whitehorn Brentwood TN 88 57 M 2:55-59     8:46.9 5 55:54.3   21 30:56.5 1:35:37.7
27 Carole Addona Huntsville AL 57 35 F 2:35-39 14 4:31.1 2:29.7 17 1:01:49.6   9 27:06.3 1:35:56.8
28 Emily Plotkin Franklin TN 73 43 F 1:40-44     7:39.3 19 1:02:43.7   11 27:37.8 1:38:00.8
29 Chase Kilgore Hixson TN 45 30 M 5:30-34 17 4:51.1 3:29.9 16 1:01:38.5   15 28:57.7 1:38:57.4
30 Ryan Murray Spring Hill TN 15 36 M 3:35-39     7:49.8 20 1:03:10.4   14 28:10.3 1:39:10.6
31 Michelle Jones Birmingham AL 39 50 F 1:50-54     9:19.5 21 1:03:39.9   12 27:52.6 1:40:52.1
32 Kim Beard Columbia TN 70 30 F 1:30-34 21 5:20.2 3:40.1 18 1:02:39.3   18 29:13.6 1:40:53.3
33 Todd Hausberger Hendersonville TN 83 42 M 2:40-44     6:40.7 14 1:00:54.4   35 35:22.1 1:42:57.3
34 Stephanie Long Murfreesboro TN 62 26 F 2:25-29 3 3:17.7 3:32.7 15 1:01:33.7   34 35:13.6 1:43:37.8
35 Colton Hall Spring Hill TN 56 15 M 1:15-19 20 5:11.0 2:46.7 26 1:08:15.5   10 27:28.3 1:43:41.6
36 Craig Zimberg Brentwood TN 76 50 M 3:50-54     7:29.2 11 59:17.9   42 37:13.1 1:44:00.2
37 Danny Coley Prospect TN 24 65 M 1:65-69 27 5:51.6 2:11.7 13 1:00:31.4   38 35:45.5 1:44:20.2
38 Charlotte Caldwell Chattanooga TN 53 36 F 3:35-39 12 4:13.7 4:15.8 25 1:08:01.3   25 31:30.7 1:48:01.6
39 Cathy Campbell Currier Toledo IA 18 60 F 1:60-64 33 6:06.4 2:37.0 22 1:04:26.5   39 35:52.9 1:49:02.9
40 James Edwards Savannah TN 35 64 M 3:60-64 36 6:45.7 3:44.6 24 1:06:06.0   29 32:34.1 1:49:10.5
41 Kathryn Holley Pulaski TN 85 29 F 3:25-29     6:31.4 34 1:16:13.1   7 26:51.3 1:49:35.8
42 Hatley Kilgore Hixson TN 46 30 F 2:30-34 23 5:37.5 3:43.9 30 1:10:49.8   30 32:43.7 1:52:55.0
43 Tangela Blum Lawrenceburg TN 11 44 F 2:40-44 35 6:25.6 3:53.1 28 1:09:58.5   33 33:21.8 1:53:39.0
44 Regina Lewis Thompsons Station TN 32 37 F 4:35-39 5 4:00.6 3:51.9 32 1:12:00.0   36 35:27.8 1:55:20.3
45 Rachel Harwood Kingston Springs TN 42 42 F 3:40-44 24 5:42.7 4:11.7 27 1:09:33.1   44 37:39.2 1:57:06.8
46 Hope Patterson Kingston Springs TN 61 48 F 1:45-49     10:15.1 33 1:12:04.2   37 35:31.7 1:57:51.0
47 Lorenzo White Philadelphia PA 5 56 M 3:55-59 22 5:27.1 4:43.5 39 1:18:59.0   16 29:02.7 1:58:12.4
48 David Fagan Cornersville TN 1 56 M 4:55-59     11:30.6 29 1:10:07.1   40 36:39.9 1:58:17.7
49 Molly Duncan Hillsboro TN 72 32 F 3:30-34 28 5:52.5 2:50.8 37 1:18:11.2   24 31:28.0 1:58:22.6
50 Claire Zetak Franklin TN 25 27 F 4:25-29 13 4:28.8 3:36.4 41 1:21:26.3   22 31:13.5 2:00:45.1
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
51 Margaret Smith Maryville TN 12 60 F 2:60-64 34 6:12.8 4:25.0 31 1:11:11.5   45 39:24.9 2:01:14.3
52 Michelle Wald Smyrna TN 80 41 F 4:40-44 25 5:42.7 4:35.6 38 1:18:17.5   32 32:51.4 2:01:27.3
53 Cody Piatt Franklin TN 50 24 M 2:20-24     8:07.1 47 1:28:39.2   20 30:15.8 2:07:02.1
54 John Murray Harvest AL 51 14 M 1: 1-14     6:56.5 46 1:28:19.5   26 31:47.7 2:07:03.7
55 Lauren Beihoffer Kingston Springs TN 58 38 F 5:35-39 38 7:41.0 4:09.3 44 1:27:41.6   17 29:10.2 2:08:42.3
56 Greg Moore Murfreesboro TN 16 55 M 5:55-59     10:10.6 35 1:17:25.1   49 43:34.7 2:11:10.5
57 Lorrainne Stewart Goodlettsville TN 2 48 F 2:45-49     9:34.6 49 1:30:27.3   27 31:49.8 2:11:51.8
58 Kathy Jones Lawrenceburg TN 49 51 F 2:50-54 39 7:58.8 5:09.5 45 1:28:08.9   28 32:10.7 2:13:27.9
59 Christine Monchecourt Murfreesboro TN 59 22 F 1:20-24 26 5:43.9 3:17.7 43 1:27:24.7   41 37:04.3 2:13:30.8
60 Jazmine Leblanc Chattanooga TN 52 32 F 4:30-34     13:26.0 40 1:21:16.8   48 40:28.0 2:15:10.8
61 Amanda Deweese Kingston Springs TN 82 40 F 5:40-44 31 6:01.3 5:28.3 36 1:17:46.1   50 46:10.6 2:15:26.4
62 Jackie Hartman Lawrenceburg TN 8 59 F 1:55-59 30 5:55.9 7:09.6 48 1:28:51.5   43 37:17.0 2:19:14.0
63 Bill Rutchow Thompsons Station TN 69 56 M 6:55-59 16 4:40.5 4:07.1 42 1:23:42.0   51 47:39.5 2:20:09.2
64 Kaylie Hall Spring Hill TN 55 18 F 1:15-19 29 5:55.1 4:12.2 51 1:34:10.9   46 39:25.3 2:23:43.6
65 Ryan Hall Spring Hill TN 54 42 M 3:40-44 32 6:02.9 4:15.7 50 1:33:55.3   47 39:33.6 2:23:47.6
Top  

Clydesdale

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Keith Long Murfreesboro TN 63 26 M 1: 0-39 2 6:14.9 3:12.8 1 1:03:49.0   1 32:58.2 1:46:14.9
2 Brian Jenkins Murfreesboro TN 13 36 M 2: 0-39 1 5:02.5 5:36.6 2 1:21:40.8   3 44:47.1 2:17:07.1
3 Tl Stewart Goodlettsville TN 3 49 M 1:40-99 3 7:06.5 4:43.2 3 1:45:29.9   2 43:44.1 2:41:03.8
Top  

Athena

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Marilyn McCormick Lawrenceburg TN 7 49 F 1:40-99 4 5:21.7 3:15.9 1 1:01:11.5   1 31:21.0 1:41:10.3
2 Kate Zinn Thompsons Station TN 77 32 F 1: 0-39     8:06.6 2 1:02:57.1   4 37:25.6 1:48:29.4
3 Hayley Banks Manchester TN 86 23 F 2: 0-39 1 4:06.8 2:52.1 4 1:10:42.8   3 32:41.4 1:50:23.1
4 Valerie Diden Moore Nashville TN 30 40 F 2:40-99 5 5:37.1 4:48.4 3 1:06:25.1   5 37:41.5 1:54:32.1
5 Daniela Peterson Chattanooga TN 60 33 F 3: 0-39 7 7:46.8 4:39.4 5 1:17:26.9   2 32:19.1 2:02:12.3
6 Malika Clinkscales Nashville TN 87 45 F 3:40-99 3 5:18.6 5:48.7 6 1:18:31.8   8 47:27.8 2:17:06.9
7 Rachel Bly Grinnell IA 17 48 F 4:40-99 6 6:26.8 4:14.1 7 1:25:37.6   7 43:01.5 2:19:20.1
8 Alexandra Thompson Memphis TN 22 25 F 4: 0-39 2 4:55.8 2:18.1 8 1:41:29.7   6 40:51.5 2:29:35.2
Top  

Female Relay

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Team Peek Columbia TN 84 14 F 1:Female Relay 1 4:33.2 0:52.0 1 59:14.6   1 31:24.6 1:36:04.4