Warrior's Path Fall Triathlon

Age Group Results

September 04, 2017


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents


Olympic Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Olympic Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
Olympic Athena Men:
Olympic Athena Women:
Olympic Clydesdale Men: 1-99
Olympic Clydesdale Women:

Olympic

Top

Female Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Catherine Cockrill       74    23 ****     18:16.1      1:22.2 ****   1:17:36.0      1:20.1 ****     47:40.9   2:26:15.4    
Top

Male Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Shannon Fore             73    42 ****     16:38.2      0:50.0 ****   1:04:00.5      0:35.0 ****     44:57.9   2:07:01.7    
Top

Male 19 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
   DNF     DNF  Luke Saanchez            79    14    1     31:46.8      3:50.4    1   1:42:20.6      5:25.4                                 
Top

Female 20 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      17  Sarah Wright             77    25    1     19:57.7      3:22.2    1   1:26:51.0      1:31.1    3   1:03:10.0   2:54:52.0    
     2      21  Megan Shafer             64    27    4     27:33.4      3:06.3    2   1:28:27.9      2:06.2    4   1:12:28.9   3:13:42.9    
     3      22  Caitlin Clevenger        37    28    3     22:28.2      2:49.9    3   2:13:56.3      1:47.0    1     40:22.6   3:21:24.1    
    DQ      DQ  Cameron Peters          157    29    2     21:12.9      1:49.1   DQ   1:41:25.5      0:29.7    2     43:58.6   2:48:56.0    
Top

Male 20 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Patrick Hedger           75    23    2     19:26.2      2:08.6    1   1:05:25.4      1:41.6    3     55:45.2   2:24:27.2    
     2       8  Caleb Cutshall           65    21    4     22:32.4      1:54.4    3   1:17:05.1      1:02.0    1     42:36.2   2:25:10.1    
     3      12  Curtis Brumit            81    29    3     22:09.0      2:12.8    2   1:16:34.4      1:35.5    2     48:30.7   2:31:02.6    
     4      16  Jacob Bubalo             62    24    1     18:16.7      2:36.0    5   1:22:53.7      1:42.2    4   1:02:13.3   2:47:42.0    
     5      20  Michael Bailey           76    26    5     27:01.2      2:53.7    4   1:22:36.4      1:39.9    5   1:09:08.6   3:03:19.9    
Top

Female 30 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Erin Hendrix             85    30    1     23:27.1      2:19.7    1   1:49:12.4      2:16.1    1   1:08:15.2   3:25:30.6    
Top

Male 30 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Matthew Nuar             68    33    1     18:41.0      0:47.1    1   1:05:57.0      0:46.6    1     42:35.9   2:08:47.8    
     2       3  Brian Keith              69    36    2     20:55.3      2:38.9    2   1:07:21.2      1:27.4    2     47:33.5   2:19:56.4    
     3      19  John Beaver             160    39    3     33:01.2      2:22.1    3   1:23:34.3      3:24.6    3     54:05.2   2:56:27.4    
Top

Female 40 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Tammy Mapes              82    47    1     22:08.1      2:42.8    1   1:19:16.6      0:41.8    1     48:47.3   2:33:36.7    
   DNF     DNF  Kristy Sanchez           78    43    2     31:48.2      4:13.4    2   1:41:55.5      1:56.8                                 
Top

Male 40 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Shawn Cutshall           63    44    3     22:01.6      2:10.3    1   1:08:56.0      1:17.3    3     49:18.5   2:23:43.8    
     2       9  Tony Miksa               80    47    2     21:13.2      2:44.6    3   1:16:18.0      1:45.2    1     43:56.6   2:25:57.6    
     3      11  William Witherspoon      84    43    1     20:49.5      3:34.7    2   1:13:22.5      1:56.0    2     47:26.6   2:27:09.4    
Top

Female 50 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      18  Pam Brownlee             70    50    1     23:04.3      2:40.7    1   1:26:49.9      1:34.4    1   1:01:18.8   2:55:28.2    
Top

Male 50 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Doug Strickland          83    56    1     21:14.0      2:07.9    2   1:09:09.4      1:27.3    1     48:08.7   2:22:07.4    
     2       7  Michael Milhorn          50    50    3     22:38.6      1:49.5    1   1:07:36.1      1:03.1    2     51:51.4   2:24:58.7    
     3      14  Roger Godsey             60    55    2     21:42.9      3:24.4    3   1:16:02.2      1:25.9    3     52:27.7   2:35:03.2    
     4      15  Jeff Bauserman           67    53    4     24:04.6      4:09.4    4   1:19:29.2      1:31.7    4     54:14.0   2:43:29.0    

Olympic Clydesdale

Top

Olympic Clydesdale

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Christopher Hanor        87    31    1     19:35.2      3:51.6    1   1:27:15.7      1:58.8    1     53:05.5   2:45:46.9    
     2       2  Jordan Bickmore          88    30    2   1:00:22.6      5:11.3    2   2:15:07.2      3:15.0    2   1:49:49.9   5:13:46.1