Warrior's Path Fall Triathlon

Age Group Results

September 04, 2017


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents


Sprint Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 70-99
Sprint Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54
Sprint Athena Men:
Sprint Athena Women: 1-99
Sprint Clydesdale Men: 1-99
Sprint Clydesdale Women:

Sprint

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Kelly Essler             71    25 ****      4:02.0      1:20.3 ****     29:53.2      0:44.9 ****     23:41.1     59:41.6    
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Gibson Josh             158    33 ****      3:57.1      0:54.7 ****     25:57.3             ****     18:22.1     48:42.1    
Top

Female 14 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Abigail Caveness         16    14    1      4:17.0      2:13.5    1     33:19.3      0:44.8    1     30:44.7   1:11:19.4    
Top

Male 14 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Saint Hadwin             11    13    1      5:16.9      1:44.7    2     32:42.4      0:42.2    1     19:16.7     59:42.9    
     2      10  Jack Davis                6    13    2      5:34.2      1:44.2    1     30:20.3      1:29.1    2     22:33.8   1:01:41.6    
Top

Female 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      44  Gisele Hadwin            10    15    1      5:55.1      2:22.9    1     42:51.6      1:23.2    1     36:12.3   1:28:45.2    
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      47  Nolan Bledsoe            47    17    1      8:45.7      5:00.6    1     45:49.9      2:24.0    1     35:20.0   1:37:20.3    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Betsy Cobb               24    24    2      5:01.2      2:25.7    1     32:29.0      0:47.8    1     24:00.7   1:04:44.5    
     2      32  Laura Harris             25    21    4      9:08.2      2:18.1    2     35:43.5      1:29.0    2     28:54.8   1:17:33.8    
     3      33  Anna Jones               30    24    1      4:57.9      3:16.3    3     39:24.8      0:54.0    3     31:16.4   1:19:49.5    
     4      39  Savannah McCord           4    23    3      5:52.0      2:35.6    4     39:57.5      1:11.7    4     32:27.3   1:22:04.2    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      34  Matthew Willhaucks      156    24    2      7:25.5      2:31.6    1     44:48.7      0:40.6    1     24:32.0   1:19:58.5    
     2      43  Austin "ironman Oláh     23    23    1      6:50.3      2:20.3    2     48:32.8      0:37.3    2     26:40.9   1:25:01.8    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      18  Lina Garada              36    28    1      5:37.0      1:29.3    1     31:28.9      0:50.9    1     28:43.9   1:08:10.2    
     2      42  Shana Nealy              26    26    2      5:54.1      3:22.0    2     42:37.9      1:28.1    2     29:58.9   1:23:21.1    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Charles Susong           40    26    2      5:42.6      1:53.3    1     27:00.8      1:05.1    2     20:57.1     56:38.9    
     2       6  Adam Bryant              38    25    1      5:37.3      1:57.7    3     29:54.6      0:24.7    1     19:33.4     57:27.7    
     3      15  Benjamin Carrick         33    29    3      6:37.4      1:05.3    2     29:42.5      0:47.9    4     27:13.3   1:05:26.4    
     4      31  Stephen Owenby           20    27    4     14:24.5      3:09.4    4     33:21.5      1:55.0    3     24:34.7   1:17:25.2    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Kelly Mitchell           28    34    1      5:10.9      2:11.4    1     31:22.3      1:03.8    1     24:35.3   1:04:23.8    
     2      37  Mckenzie Calhoun         31    31                      10:20.2    2     41:40.3      1:07.1    2     27:59.2   1:21:06.9    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Adam Chapman             29    33    1      4:57.5      0:47.9    1     25:13.5      0:26.5    1     18:39.4     50:04.9    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      26  Sarah Coulthard          22    38    2      8:07.5      2:01.9    1     31:04.6      0:49.8    2     31:53.8   1:13:57.7    
     2      36  Leigh Johnson            32    38    1      5:58.3      4:23.4    2     41:39.8      1:06.4    1     27:35.9   1:20:43.9    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Mitchell Danao           41    36    1      4:46.5      1:35.5                      24:44.7    1     19:51.3     50:58.0    
     2       9  Steve Lopez              34    37    3      5:58.7      1:14.2    1     27:53.7      1:24.6    3     23:51.8   1:00:23.0    
     3      12  Abraham McIntyre         43    36    2      4:57.7      3:06.9    2     28:03.4      1:19.0    4     26:49.0   1:04:16.1    
     4      19  Jason Brown              44    36    4      8:16.6      2:27.9    3     35:49.0      0:39.2    2     22:20.1   1:09:32.9    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Natalie Pickering        18    41    3      9:05.6      3:24.1    1     30:12.5      1:26.6    2     27:57.0   1:12:05.8    
     2      30  Alice Elkins             14    43    1      6:26.2      2:25.5    3     37:27.0      1:04.5    3     29:29.0   1:16:52.3    
     3      35  Jessica Turner           17    41    2      9:02.3      3:25.2    2     37:13.1      2:43.4    1     27:53.7   1:20:17.8    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Chad Green                2    44    2      6:26.8      1:51.1    1     25:01.4      0:58.4    1     22:24.0     56:41.8    
     2      16  Martie Roe               46    44    1      5:43.5      2:16.6    2     28:13.3      1:15.4    3     28:56.5   1:06:25.4    
     3      25  Tim Story               159    44    3      9:24.8      1:43.5    3     31:50.8      1:47.0    2     28:47.8   1:13:34.0    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      22  Barbara Blaser           13    47    1      6:27.9      2:07.0    1     35:36.9      1:36.8    2     26:15.5   1:12:04.2    
     2      38  Page Mayo                27    47    2      9:47.4      3:59.8    2     42:33.1      0:44.5    1     24:12.6   1:21:17.5    
     3      48  Cindy Bledsoe            48    48    3     10:17.9      4:55.4    3     47:27.8      1:37.2    3     37:40.6   1:41:59.1    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      20  Chris Jenkins            35    48    2      6:25.3      3:01.2    1     30:59.9      0:56.7    2     29:19.8   1:10:43.0    
     2      41  Scott Lay                42    48    1      6:17.9      3:41.6    2     39:19.4      0:51.7    3     32:57.0   1:23:07.7    
     3      46  Patrick Johnson          45    45    3      7:53.2      5:12.1    3     50:40.9      1:19.2    1     27:08.5   1:32:14.1    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Raylene Morrow           12    54    3      7:12.8      1:40.8    1     28:16.2      0:57.1    1     25:01.2   1:03:08.2    
     2      28  Susan Williams           39    52    1      6:14.8      2:46.3    2     34:59.4      1:01.9    2     31:31.7   1:16:34.3    
     3      40  Stephanie Stout           8    52    2      6:46.4      3:21.1    3     38:00.7      2:18.2    3     32:06.9   1:22:33.5    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      17  Tony Norton               5    50    1      4:24.9      2:34.9    1     30:31.5      1:06.7    2     28:33.7   1:07:11.7    
     2      27  Jeff Hadwin               9    54    3      7:10.8      2:41.1    3     38:07.7      1:31.3    1     25:43.6   1:15:14.6    
     3      29  Jess Lockhart            19    54    2      6:49.3      4:38.1    2     35:11.5      1:26.1    3     28:40.2   1:16:45.3    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      24  Clyde Kidd                7    64    1      9:47.0      4:00.3    1     33:42.1      0:50.9    1     24:05.6   1:12:26.1    
Top

Male 70 and Over

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      45  Wallace Street           49    76    1     10:26.1      3:53.0    1     36:41.5      1:00.4    1     36:52.0   1:28:53.1    

Sprint Athena

Top

Sprint Athena

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Lisa Davis              155    46    2      6:07.9      1:57.0    1     33:36.3      1:06.8    3     34:04.4   1:16:52.5    
     2       2  Sydney Lawson            52    26    3      6:33.0      3:17.1    2     38:28.6      0:55.0    1     32:48.9   1:22:02.6    
     3       3  Maggie Parris            51    26    1      5:30.0      4:22.3    3     38:29.3      0:54.0    2     33:46.1   1:23:01.8    

Sprint Clydesdale

Top

Sprint Clydesdale

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Alex Pilgreen            55    26    2      4:59.3      1:32.0    1     31:01.4      1:00.9    2     27:14.4   1:05:48.2    
     2       2  Fonz Cecil               56    44    5      5:28.9      2:11.3    3     32:48.2      2:00.1    3     27:59.2   1:10:27.7    
     3       3  Jack Ivey                59    35    4      5:24.1      2:17.3    2     32:16.9      1:37.3    4     28:52.5   1:10:28.3    
     4       4  Robert King              54    24    6      5:30.2      2:22.2    4     36:33.2      0:52.2    5     33:38.1   1:18:56.0    
     5       5  Brian Descamps           53    47    3      5:13.4      3:44.0    5     39:34.2      1:24.1    7     39:39.6   1:29:35.4    
     6       6  Jordan Blevins           58    32    1      4:09.3      0:43.5    7   1:01:55.0      1:36.7    1     25:14.3   1:33:38.9    
     7       7  Bradley Johnson          57    47    7      9:27.1      2:47.6    6     45:40.0      1:46.0    6     35:34.9   1:35:15.7