Dixie Triathlon

Overall Results

September 14, 2019


Results By RaceDayEvents
Olympic Relay 2 Person
Olympic Relay 3 Person

Olympic

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Phillip Young 324 M 1:M Overall 3 23:17.2 0:51.2 1 51:34.9 0:26.1 1 44:50.6 2:01:00.1
2 Michael Ross 307 M 2:M Overall 4 23:17.7 0:50.8 2 56:55.2 0:50.2 2 40:58.7 2:02:52.7
3 Jason Zinser 327 M 3:M Overall 2 23:13.5 1:21.8 3 57:29.4 1:05.1 3 41:20.8 2:04:30.8
4 Kirsten Sass 309 F 1:F Overall 5 24:07.6 0:49.5 4 58:19.4 0:33.5 4 41:31.3 2:05:21.4
5 James Nabholz 295 M 1:M Masters 6 25:12.2 2:00.9 5 57:47.1 0:49.0 5 39:50.9 2:05:40.2
6 Mark Smith 314 M 1:35-39 32 32:27.9 1:00.4 6 55:44.7 0:34.1 6 41:41.4 2:11:28.5
7 Josh Coleman 301 M 2:35-39 12 28:24.9 1:22.2 7 1:00:39.6 0:40.6 7 46:06.8 2:17:14.2
8 Jacob Carnine 256 M 1:20-24 16 29:46.4 1:51.0 14 1:04:22.6 0:54.8 8 41:46.8 2:18:41.7
9 Peter Heil 275 M 2:20-24 19 30:47.8 1:05.4 8 59:28.8 0:33.7 9 47:43.9 2:19:39.7
10 Edward Elliott 264 M 3:35-39 28 32:12.1 1:22.0 12 1:01:23.7 0:42.1 10 45:43.4 2:21:23.5
11 Andy Russell 308 M 2:M Masters 8 27:01.0 1:15.5 9 1:04:38.3 0:48.1 11 47:51.3 2:21:34.2
12 Tommy Martin 288 M 1:25-29 21 31:00.7 1:17.3 15 1:04:12.3 1:21.5 12 44:09.8 2:22:01.7
13 Brian Matzke 290 M 3:M Masters 31 32:24.7 1:15.5 16 1:03:00.6 0:56.4 13 49:50.4 2:27:27.7
14 Cliff Abeles 236 M 1:45-49 17 30:25.6 1:28.6 10 1:01:52.2 0:56.6 14 56:54.8 2:31:37.9
15 Chris Flint 268 M 1:40-44 40 33:28.0 2:13.5 19 1:03:38.1 1:05.6 15 51:15.8 2:31:41.1
16 Stan Merryman 293 M 1:55-59 15 29:32.0 2:25.0 17 1:04:52.7 1:56.9 16 54:00.3 2:32:47.0
17 Jamie Bailey Terrapins Tri T 239 F 2:F Overall 20 30:57.0 1:24.1 21 1:07:26.7 1:17.9 17 53:13.0 2:34:18.8
18 Peter Marshall 286 M 2:25-29 29 32:15.3 1:40.0 24 1:07:00.8 1:20.5 18 52:07.8 2:34:24.5
19 Ben Campbell 253 M 1:30-34 42 34:07.8 1:02.8 20 1:04:10.3 0:29.9 19 55:16.3 2:35:07.2
20 Dusty Gibson 271 M 2:45-49 14 28:38.8 1:08.6 13 1:06:06.3 0:33.4 20 59:22.3 2:35:49.4
21 Ritchie Brawley 245 M 3:45-49 39 33:25.1 1:06.5 23 1:06:23.3 0:42.4 21 54:53.5 2:36:30.8
22 Bill Jermann 278 M 2:55-59 9 27:02.2 1:40.2 27 1:14:44.6 1:49.6 22 51:51.8 2:37:08.4
23 Craig Ostrom 298 M 3:55-59 36 33:03.8 2:16.2 29 1:09:25.9 2:34.3 23 50:04.9 2:37:25.3
24 Bobby Carnine 255 M 2:40-44 38 33:09.3 2:14.8 25 1:07:00.7 0:54.5 24 54:24.3 2:37:43.7
25 John Carruth 257 M 2:30-34 49 36:01.0 1:57.9 31 1:07:53.0 1:13.8 25 50:40.5 2:37:46.3
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
26 Aaron Raab 303 M 3:40-44 11 27:48.1 1:38.9 11 1:05:10.0 0:57.0 26 1:04:37.1 2:40:11.2
27 Justin Mason 289 M 4:35-39 25 31:35.5 2:52.9 26 1:08:42.5 1:28.8 27 55:40.4 2:40:20.2
28 Anthony Cavallucci 258 M 4:45-49 13 28:26.7 1:02.6 18 1:08:02.6 2:11.4 28 1:01:42.8 2:41:26.1
29 Kristen Barrett 242 F 3:F Overall 34 32:45.2 1:31.0 32 1:11:51.9 1:04.6 29 54:19.8 2:41:32.6
30 Tyler Blair 243 M 3:30-34 44 34:42.5 1:13.3 30 1:09:53.1 0:54.2 30 54:50.3 2:41:33.5
31 Alexander Jackson 277 M 4:30-34 24 31:26.6 1:47.7 34 1:15:46.7 1:23.4 31 53:00.2 2:43:24.6
32 Meredith Qualls 302 F 1:35-39 45 35:14.9 1:26.6 35 1:12:43.5 1:16.7 32 53:33.6 2:44:15.3
33 Michael Ort 297 M 4:55-59 57 38:28.4 2:31.1 41 1:10:07.9 1:08.7 33 53:22.9 2:45:39.2
34 Tami Anderson 329 F 2:35-39 47 35:54.6 1:14.7 38 1:12:46.0 0:48.8 34 54:59.6 2:45:43.8
35 Mat Kee 282 M 4:40-44 50 36:07.8 1:45.0 28 1:06:23.2 1:52.9 35 1:00:10.8 2:46:19.7
36 Dana Sjostrom Terrapin Racing 313 F 3:35-39 27 31:49.8 1:01.9 33 1:14:32.9 0:53.3 36 58:28.3 2:46:46.3
37 Dayton Paul 300 M 3:25-29 33 32:45.2 3:20.3 42 1:15:15.5 2:36.6 37 53:16.2 2:47:14.0
38 Paul Dorsa Team Zoot 330 M 1:60-64 18 30:26.3 1:19.6 22 1:08:32.9 1:16.8 38 1:06:57.6 2:48:33.2
39 Paula Chilton 259 F 1:F Masters 54 37:22.1 1:27.0 46 1:15:56.4 0:54.6 39 57:13.2 2:52:53.3
40 Denine Snyder Mid TN Multispo 315 F 2:F Masters 48 35:56.5 2:34.8 37 1:11:22.5 1:36.9 40 1:02:42.0 2:54:12.8
41 Manuel C�der 252 M 4:25-29 7 26:22.2 2:16.1 48 1:26:28.2 0:42.4 41 58:48.2 2:54:37.2
42 Phoebe Martin 287 F 1:25-29 53 37:17.4 2:30.9 58 1:18:19.9 2:05.4 42 54:43.7 2:54:57.3
43 Kelli Mauldin 291 F 3:F Masters 58 38:38.2 2:10.2 52 1:15:46.9 2:49.0 43 57:02.8 2:56:27.2
44 Jenny Thompson 318 F 1:45-49 51 36:10.8 2:08.4 36 1:11:24.1 1:25.1 44 1:05:55.1 2:57:03.6
45 Kaleb Bright Team Zoot 246 M 5:25-29 1 22:40.6 0:59.1 60 1:37:27.8 0:49.0 45 55:37.9 2:57:34.5
46 Randy Burnett 250 M 5:45-49 61 40:23.3 2:20.9 51 1:13:29.6 1:53.2 46 1:00:08.2 2:58:15.3
47 Jessica Ralston 305 F 2:25-29 10 27:02.5 1:17.9 45 1:26:21.2 1:04.2 47 1:04:42.7 3:00:28.6
48 Ray Johnson Memphis Thunder 280 M 1:65-69 65 42:32.6 1:26.8 53 1:12:37.2 1:27.0 48 1:02:51.7 3:00:55.5
49 Richard Evitts 266 M 5:35-39 23 31:24.4 1:54.3 40 1:17:20.5 2:02.2 49 1:08:25.2 3:01:06.8
50 John-Paul Logsdon 285 M 2:60-64 62 41:15.8 3:16.3 57 1:13:28.4 2:31.2 50 1:00:46.5 3:01:18.3
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
51 Joey Chilton 260 M 5:40-44 43 34:29.5 1:29.5 44 1:17:59.0 1:10.9 51 1:07:21.0 3:02:30.0
52 Ricardo Fonseca 270 M 6:45-49 30 32:16.9 2:28.9 55 1:22:03.8 2:02.3 52 1:06:09.5 3:05:01.5
53 Brianne Jurgens 281 F 4:35-39 55 38:04.7 2:05.6 56 1:16:39.9 1:40.7 53 1:06:59.4 3:05:30.3
54 John Burke 249 M 5:30-34 46 35:17.6 1:50.6 39 1:13:25.9 2:11.1 54 1:13:23.9 3:06:09.2
55 Dave Anderson 237 M 6:40-44 26 31:43.5 2:27.2 43 1:18:55.6 2:04.8 55 1:14:13.6 3:09:24.8
56 Al Montgomery 294 M 1:70-74 67 43:15.1 2:37.9 59 1:12:44.8 1:22.4 56 1:10:34.6 3:10:34.9
57 Matthew Johnson 279 M 6:30-34 22 31:03.3 2:44.2 49 1:21:32.3 2:43.3 57 1:14:29.9 3:12:33.1
58 Derek Schujahn 310 M 7:45-49 35 33:00.6 3:24.9 54 1:20:12.9 1:48.6 58 1:14:07.2 3:12:34.3
59 David Grooms 272 M 3:60-64 37 33:05.2 3:17.1 50 1:19:33.5 2:32.4 59 1:14:22.1 3:12:50.4
60 Elisabeth Thornburgh 319 F 2:45-49 59 39:14.6 2:55.6 62 1:20:57.8 1:49.9 60 1:08:15.7 3:13:13.7
61 Megan Brady 244 F 5:35-39 52 36:45.6 2:31.0 66 1:26:37.3 1:16.3 61 1:06:37.4 3:13:47.8
62 Keith Fandrick 267 M 7:40-44 63 41:42.1 2:45.0 61 1:17:02.3 1:21.1 62 1:11:12.4 3:14:03.0
63 Bruce Younkin 326 M 2:70-74 56 38:26.7 2:27.9 63 1:23:25.3 2:45.6 63 1:07:38.0 3:14:43.5
64 Kevin Youngberg 325 M 1:50-54 41 33:40.6 3:38.9 47 1:17:32.4 2:45.7 64 1:20:37.9 3:18:15.6
65 Jeff Sullivan 317 M 2:50-54 66 42:50.3 3:55.6 65 1:18:49.2 2:47.3 65 1:10:21.9 3:18:44.5
66 Derek Devries 263 M 3:20-24 60 39:18.9 4:43.3 64 1:20:55.6 4:10.2 66 1:19:30.4 3:28:38.5
67 Sabrina Butts 251 F 1:40-44 68 44:48.2 2:38.4 68 1:27:59.7 1:55.9 67 1:12:05.4 3:29:27.8
68 Terry Canipe 254 M 4:60-64 64 41:45.9 3:14.0 67 1:25:34.1 1:52.1 68 1:26:05.5 3:38:31.7
69 Lauren Schultz 311 F 3:25-29 69 47:33.4 2:50.7 69 1:36:30.1 1:14.5 69 1:25:32.7 3:53:41.5
70 Lori Sullivan 316 F 1:50-54 70 54:44.1 3:50.1 70 1:39:46.1 4:07.3 70 1:16:22.4 3:58:50.1
71 Peggy Kruspe 284 F 1:60-64 71 57:23.4 3:49.4 71 1:49:26.9 3:08.9 71 1:27:10.7 4:20:59.4
Top  

Olympic Relay 2 Person

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Team Name Bib No Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Adventure Fun 328 M 1:Mixed 0-99 1 33:31.3 1:02.2 1 1:13:51.9 0:26.1 1 55:59.7 2:44:51.3