McMinnville City Triathlon

Age Group Results

August 15, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64

Age Group

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 John Sillery 115 43 2 6:31 0:52 2 49:02 22.0MPH 0:24 1 18:16 5:54/M 1:15:07
2 2 Jon Eichert 23 42 3 7:16 0:38 1 47:57 22.5MPH 0:19 2 21:24 6:54/M 1:17:36
3 3 Matthew Brown 11 40 1 5:10 0:47 3 49:46 21.7MPH 0:22 3 21:49 7:02/M 1:17:55
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Kimberly Feno 104 29 2 7:55 1:30 1 50:43 21.3MPH 0:41 2 23:04 7:26/M 1:23:55
2 29 Debbie Brown 113 53 3 9:03 1:16 2 56:10 19.2MPH 1:14 3 29:04 9:23/M 1:36:48
3 30 Rachel Jackson 51 24 1 7:48 2:25 3 1:04:30 16.7MPH 0:32 1 21:41 7:00/M 1:36:59
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 Patrick Jones 49 14 1 7:57 2:17 1 1:06:04 16.3MPH 0:44 1 23:44 7:39/M 1:40:48
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Connor Meadows 96 15 1 6:14 0:51 1 54:39 19.8MPH 1:00 1 19:29 6:17/M 1:22:15
2 58 Jacob Baehman 103 17 2 8:44 2:07 2 1:09:28 15.5MPH 0:36 2 25:03 8:05/M 1:46:00
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 91 Abby Keeble 43 15 2 9:37 1:54 1 1:17:35 13.9MPH 0:44 1 30:34 9:52/M 2:00:26
2 97 Isabel Kirby 122 18 1 8:24 2:48 2 1:21:55 13.2MPH 1:06 2 32:31 10:29/M 2:06:46
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Austin Bentley 100 23 1 6:52 1:10 2 52:50 20.4MPH 0:51 1 20:11 6:31/M 1:21:56
2 11 Daniel Tribble 57 22 3 7:25 1:02 1 50:15 21.5MPH 0:40 3 24:25 7:53/M 1:23:50
3 22 Lake Kirby 117 23 2 7:02 2:16 3 58:09 18.6MPH 1:00 2 24:24 7:52/M 1:32:53
4 107 Benjamin Davis 123 24 4 8:22 4:09 4 1:22:22 13.1MPH 1:54 4 42:00 13:33/M 2:18:48
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 56 Rebekah Jackson 52 20 1 8:28 2:54 1 1:06:54 16.1MPH 0:36 1 26:29 8:33/M 1:45:24
2 81 Marta Ulbricht 65 21 2 8:51 2:21 3 1:17:32 13.9MPH 0:37 2 28:16 9:07/M 1:57:39
3 84 Julia Gammon 32 21 3 9:25 3:30 2 1:12:31 14.9MPH 1:36 3 31:34 10:11/M 1:58:37
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Ryan Delaney 116 26 4 14:45 1:56 1 51:07 21.1MPH 1:08 1 23:57 7:44/M 1:32:55
2 59 Eric Humes 59 28 1 8:21 2:21 2 1:03:37 17.0MPH 1:04 3 30:38 9:53/M 1:46:03
3 67 Matthew Ireland 74 25 2 8:56 3:13 4 1:08:07 15.9MPH 0:39 2 28:40 9:15/M 1:49:37
4 83 Chris Pegg 90 25 3 10:53 4:19 3 1:05:10 16.6MPH 1:05 4 36:54 11:54/M 1:58:23
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Hillary Blackburn 85 29 1 8:03 1:38 1 1:00:47 17.8MPH 1:13 1 27:58 9:01/M 1:39:40
2 65 Bethany Little 61 29 3 9:01 2:23 2 1:06:27 16.3MPH 1:55 2 29:16 9:26/M 1:49:04
3 90 Suzanne Carter 41 27 2 8:50 2:27 3 1:13:35 14.7MPH 1:27 3 33:59 10:58/M 2:00:20
4 98 Lindsey Strand 105 27 4 12:16 4:49 4 1:15:08 14.4MPH 1:59 4 34:07 11:00/M 2:08:22
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Paul Schwer 114 33 1 7:12 0:55 1 48:54 22.1MPH 0:42 1 24:36 7:56/M 1:22:20
2 21 Adam Franson 98 34 2 8:07 1:33 2 50:59 21.2MPH 1:33 5 30:06 9:43/M 1:32:20
3 32 Thomas O'Lynnger 81 33 3 8:19 1:45 3 58:11 18.6MPH 1:03 2 28:27 9:11/M 1:37:48
4 47 Jason Austin 2 32 7 10:01 1:22 5 1:02:12 17.4MPH 0:45 3 28:33 9:13/M 1:42:54
5 48 Duffey Ainsworth 72 30 4 8:25 2:03 4 1:00:07 18.0MPH 1:12 6 31:38 10:12/M 1:43:26
6 68 Alex Guthrie 46 30 6 9:22 1:40 6 1:08:04 15.9MPH 1:41 4 29:22 9:28/M 1:50:11
7 96 Andrew Mansour 8 33 8 10:01 4:02 7 1:15:10 14.4MPH 1:20 7 32:57 10:38/M 2:03:32
Drop Drop Adam Webb 56 33 5 8:47 1:31            
DQ DQ Nick Ireland 24 30 9 11:17 5:14 DQ 57:06 18.9MPH 2:20 8 34:09 11:01/M 1:50:08
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 70 Nichole Johnson 26 31 1 8:40 2:44 1 1:03:22 17.0MPH 1:26 1 35:13 11:22/M 1:51:28
2 108 Laura Sikes 64 30 3 14:25 3:08 3 1:23:41 12.9MPH 1:08 2 36:47 11:52/M 2:19:11
3 110 Jamie Hash 58 31 2 10:47 2:17 2 1:22:28 13.1MPH 2:09 3 48:54 15:46/M 2:26:38
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Kelly Bellar 110 37 6 8:56 0:51 1 54:28 19.8MPH 0:35 1 21:31 6:56/M 1:26:24
2 15 Chad Blackburn 87 35 7 8:58 0:38 2 54:58 19.6MPH 0:25 3 22:26 7:14/M 1:27:27
3 20 Benjamin Myers 125 38 1 7:57 1:24 6 59:18 18.2MPH 0:59 2 22:24 7:14/M 1:32:03
4 25 Wally Irvin 63 35 9 9:04 1:24 3 56:23 19.2MPH 0:29 6 27:33 8:53/M 1:34:55
5 27 Shuff Mauldin 91 36 2 8:09 1:37 4 58:12 18.6MPH 0:53 5 26:36 8:35/M 1:35:30
6 45 Robert Busteed 1 35 5 8:42 1:55 5 59:08 18.3MPH 1:23 7 30:46 9:55/M 1:41:56
7 49 Virgil Teter 9 36 3 8:34 1:25 9 1:07:35 16.0MPH 1:10 4 24:39 7:57/M 1:43:26
8 74 Bryan Wegg 66 36 8 9:01 2:43 7 1:05:18 16.5MPH 1:07 8 34:09 11:01/M 1:52:20
9 85 Josh Carwile 36 36 4 8:41 2:33 8 1:06:59 16.1MPH 4:50 9 35:56 11:35/M 1:59:02
10 109 Dan Dyer 35 37 10 11:12 2:31 10 1:17:52 13.9MPH 3:11 10 51:46 16:42/M 2:26:34
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 34 Katie Sprinkel 79 35 1 7:41 1:30 1 1:02:03 17.4MPH 1:03 1 25:44 8:18/M 1:38:03
2 76 Megan Gonzalez 10 36 3 10:53 3:06 2 1:08:15 15.8MPH 1:28 3 31:22 10:07/M 1:55:06
3 89 Jessica Cannon 14 35 2 10:32 2:59 3 1:12:24 14.9MPH 0:59 4 33:22 10:46/M 2:00:18
4 93 Joy Perkins 118 39 4 10:54 2:32 4 1:14:58 14.4MPH 2:00 2 31:00 10:00/M 2:01:25
5 113 Celby Glass 5 38 5 13:51 2:27 5 1:36:55 11.1MPH 1:05 5 37:01 11:56/M 2:31:21
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jon Tate 88 41 4 7:41 1:06 1 48:49 22.1MPH 0:43 1 21:48 7:02/M 1:20:08
2 13 Derek Brawders 107 43 3 7:38 1:12 2 51:12 21.1MPH 0:45 2 23:22 7:32/M 1:24:10
3 26 Steve Clark 112 43 6 8:37 1:54 3 54:13 19.9MPH 0:59 6 29:35 9:33/M 1:35:20
4 31 Tony Alger 6 43 2 7:32 1:19 4 56:11 19.2MPH 1:24 10 30:36 9:52/M 1:37:04
5 37 Jody Ferrell 42 43 8 9:07 1:18 10 1:02:14 17.4MPH 0:45 3 25:55 8:22/M 1:39:20
6 43 Michael Cripps 44 43 11 10:21 1:54 8 1:01:37 17.5MPH 0:41 5 26:15 8:28/M 1:40:50
7 46 Norton Arrant 101 41 9 9:17 1:27 5 59:13 18.2MPH 0:48 11 31:43 10:14/M 1:42:30
8 50 Chad Dominique 25 42 7 8:59 2:02 6 1:00:45 17.8MPH 1:10 9 30:30 9:50/M 1:43:28
9 55 Michael Intorcia 67 43 12 10:39 2:11 7 1:00:55 17.7MPH 1:22 7 29:57 9:40/M 1:45:06
10 62 Keith Martin 97 42 13 11:15 5:34 9 1:02:00 17.4MPH 2:40 4 26:13 8:27/M 1:47:43
11 71 Matt Jackson 93 41 1 6:44 2:59 11 1:04:40 16.7MPH 1:38 14 35:29 11:27/M 1:51:32
12 73 Chris Jones 48 44 5 8:13 2:35 12 1:04:55 16.6MPH 0:55 13 35:17 11:23/M 1:51:57
13 78 Aric Storck 94 41 10 9:35 2:38 13 1:06:52 16.2MPH 2:02 12 34:55 11:16/M 1:56:04
14 104 Justin King 83 40 14 12:19 4:13 14 1:26:46 12.4MPH 1:17 8 29:59 9:40/M 2:14:36
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 116 Rose May 3 43 1 13:45 2:46 1 1:39:49 10.8MPH 2:07 1 49:33 15:59/M 2:48:01
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Nicholas Schneider 126 46 4 7:25 1:10 1 46:39 23.2MPH 0:45 3 24:29 7:54/M 1:20:30
2 10 Jason Rinks 33 45 6 7:43 1:28 2 49:37 21.8MPH 0:36 1 23:02 7:26/M 1:22:28
3 16 brian turner 7 45 3 7:23 2:03 4 53:19 20.3MPH 1:08 2 23:39 7:38/M 1:27:34
4 19 Tony Pennington 73 49 10 10:13 1:13 3 51:52 20.8MPH 0:52 4 26:25 8:31/M 1:30:37
5 35 George Sprinkel 80 46 2 7:12 1:39 9 59:18 18.2MPH 0:56 7 29:43 9:35/M 1:38:50
6 36 Jason Knox 4 47 8 9:09 2:40 6 57:30 18.8MPH 1:36 6 28:04 9:03/M 1:39:01
7 40 John Turner 38 46 7 8:06 1:48 5 56:19 19.2MPH 0:56 9 32:48 10:35/M 1:39:59
8 51 Ben May 55 49 1 6:52 1:34 10 1:02:56 17.2MPH 1:50 8 30:14 9:45/M 1:43:28
9 52 Kevin Wimberley 22 48 11 11:24 3:38 8 58:54 18.3MPH 1:36 5 28:03 9:03/M 1:43:37
10 53 John Howlett 109 45 5 7:42 2:11 7 57:46 18.7MPH 1:28 11 34:39 11:11/M 1:43:48
11 82 Michael Brown 89 47 9 10:06 2:10 11 1:10:12 15.4MPH 0:56 10 34:34 11:09/M 1:58:00
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 54 Lisa Hoke 21 46 3 10:11 2:49 1 1:02:24 17.3MPH 1:22 2 28:10 9:05/M 1:44:58
2 57 Terry Hannaway 99 45 6 12:27 2:42 2 1:02:57 17.2MPH 1:02 1 26:16 8:28/M 1:45:25
3 86 Korakot Sanford 95 47 5 11:32 3:22 4 1:09:31 15.5MPH 1:55 3 32:50 10:35/M 1:59:11
4 88 Tammy Holt 39 48 1 10:01 1:35 3 1:06:20 16.3MPH 1:18 8 40:55 13:12/M 2:00:11
5 95 Rebecca Burcham 30 46 2 10:06 2:20 7 1:14:59 14.4MPH 0:39 5 34:53 11:15/M 2:02:59
6 99 Tracy Turner 37 46 8 14:31 3:18 5 1:14:01 14.6MPH 1:29 6 35:57 11:36/M 2:09:18
7 101 Tracy Cross 120 45 9 16:03 3:21 6 1:14:55 14.4MPH 2:11 4 33:55 10:56/M 2:10:27
8 103 Cheryl Gammon 31 49 4 10:41 4:09 8 1:17:28 13.9MPH 2:27 7 38:48 12:31/M 2:13:34
9 112 Donna Bond 16 47 7 14:19 4:24 9 1:22:05 13.2MPH 2:40 9 44:57 14:30/M 2:28:27
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 David Price 71 51 2 7:17 0:56 1 50:11 21.5MPH 0:45 1 21:29 6:56/M 1:20:40
2 18 Doug Turner 108 50 5 8:24 1:27 2 55:18 19.5MPH 0:44 2 22:58 7:25/M 1:28:54
3 24 Terry Walter 86 54 4 7:35 1:24 3 56:28 19.1MPH 0:47 3 26:54 8:41/M 1:33:10
4 33 David Ruckstuhl 84 54 1 6:52 1:48 6 58:10 18.6MPH 0:59 5 29:58 9:40/M 1:37:49
5 41 Jeff Whitehorn 28 53 8 10:28 1:38 4 57:23 18.8MPH 1:01 4 29:28 9:30/M 1:40:01
6 44 Nick Amick 111 52 9 10:30 1:30 5 58:05 18.6MPH 1:22 6 30:11 9:44/M 1:41:40
7 61 mark pegg 62 53 7 8:58 3:06 7 1:00:40 17.8MPH 2:03 8 32:27 10:28/M 1:47:16
8 75 Todd Seage 76 53 3 7:18 1:28 10 1:09:00 15.7MPH 1:10 9 34:48 11:14/M 1:53:47
9 79 JAMES CROSS 121 54 10 11:14 2:38 9 1:08:20 15.8MPH 1:55 7 32:23 10:27/M 1:56:32
10 87 Johnny Eatherly 77 51 12 12:30 3:55 8 1:05:19 16.5MPH 1:47 11 36:36 11:48/M 2:00:09
11 94 Thomas Smiley 27 51 11 12:26 2:57 11 1:09:28 15.5MPH 2:29 10 35:34 11:28/M 2:02:56
12 100 Patrick Bond 17 50 13 14:23 4:01 12 1:11:34 15.1MPH 0:52 12 39:04 12:36/M 2:09:56
13 111 Alan Sweet 19 53 6 8:57 4:02 13 1:25:11 12.7MPH 2:58 13 45:44 14:45/M 2:26:53
14 115 Arthur Dinkins 119 53 14 18:27 6:34 14 1:29:38 12.0MPH 4:30 14 46:32 15:01/M 2:45:43
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 66 Leiott Smiley 34 52 2 9:06 1:36 1 1:02:16 17.3MPH 1:24 1 34:56 11:16/M 1:49:21
2 72 Laura Volkerding 102 53 3 10:00 2:11 2 1:02:34 17.3MPH 1:47 2 34:59 11:17/M 1:51:33
3 92 Lisa Heltzel 75 50 1 8:22 2:01 3 1:10:04 15.4MPH 1:28 4 38:32 12:26/M 2:00:29
4 106 Patricia Sweet 18 50 4 13:17 3:01 4 1:23:39 12.9MPH 1:08 3 37:14 12:01/M 2:18:21
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Erik Stephan 106 56 2 8:08 1:16 1 53:50 20.1MPH 0:57 1 23:53 7:42/M 1:28:06
2 28 Bill Archie 68 55 1 7:39 1:13 2 55:41 19.4MPH 0:42 4 30:35 9:52/M 1:35:52
3 60 Rick Gamble 29 58 6 12:13 2:13 3 59:40 18.1MPH 1:22 5 30:45 9:55/M 1:46:14
4 64 Lindsay Mcgregor 40 56 5 11:39 3:29 4 1:02:07 17.4MPH 1:08 3 30:09 9:44/M 1:48:33
5 69 Ernesto Gamez 47 55 4 10:02 3:22 6 1:07:34 16.0MPH 1:00 2 28:15 9:07/M 1:50:14
6 80 Chuck Smith 82 59 3 9:56 2:19 5 1:07:25 16.0MPH 1:28 6 35:54 11:35/M 1:57:04
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 63 Bobby Thomas 70 61 2 11:39 2:02 1 1:02:13 17.4MPH 1:21 2 30:54 9:58/M 1:48:11
2 77 Andrew Jackson 50 60 1 9:58 5:39 3 1:08:52 15.7MPH 1:08 1 30:24 9:48/M 1:56:03
3 102 Randy Wilson 78 61 3 15:04 4:39 2 1:06:59 16.1MPH 2:42 3 41:12 13:17/M 2:10:39
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 39 Judy Eskind 60 60 1 9:14 1:46 1 58:45 18.4MPH 0:48 1 29:22 9:28/M 1:39:56
 
Top

Male 70 and Over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 105 Bob Sauer 92 71 2 11:42 4:13 1 1:12:32 14.9MPH 1:56 1 45:14 14:35/M 2:15:38
2 114 Dale Smith 15 72 1 11:11 3:41 2 1:19:49 13.5MPH 2:48 2 55:20 17:51/M 2:32:50