Paris Landing Kids Tri

Age Group Results

June 15, 2019


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents


Junior Men: Top Finishers 6- 6 8- 8
Junior Women: Top Finishers
Intermediate Men: Top Finishers 9- 9 10-10 11-11
Intermediate Women: Top Finishers 9- 9 10-10 11-11
Senior Men: Top Finishers 12-12 13-13
Senior Women: Top Finishers 0-11 12-12 13-13 14-14 15-15
Bandit Men:
Bandit Women:

Junior

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Eleanor Cornwall        103     8    1      1:26.3      1:13.1    1     15:32.2      0:17.9    1      4:52.6     23:22.2    
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Cannon Turner           107     8    1      1:11.1      0:53.2    1     12:21.2      0:20.1    1      4:19.3     19:05.0    
Top

Male Age 6

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Aaron Westrip           109     6    2      2:35.0      1:35.6    1     19:01.9      0:28.0    1      4:13.2     27:53.9    
     2       7  Lincoln Kollar          101     6    1      1:32.7      1:18.6    2     19:41.3      0:20.8    2      6:14.2     29:07.7    
Top

Male Age 8

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Brennan Scott           110     8    1      1:15.5      1:15.1    1     12:21.5      0:21.9    1      4:28.4     19:42.5    
     2       4  Garrett Carver          108     8    2      1:36.7      1:41.9    2     14:42.0      0:19.3    3      5:14.1     23:34.1    
     3       6  Lincoln Stanger         104     8    3      2:10.6      3:27.8    3     17:38.7      0:21.9    2      5:12.2     28:51.4    

Intermediate

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Morgan McAteer          223    11    1      2:09.8      0:47.1    1     11:08.8      0:21.6    1      3:50.2     18:17.6    
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Cael Mathis             212    10    1      2:01.7      0:42.4    1     10:07.5      0:16.9    1      3:29.0     16:37.6    
Top

Female Age 9

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Camryn Ross             228     9    2      4:09.7      1:35.3    1     14:53.7      0:23.3    1      4:30.1     25:32.2    
     2      24  Brooke Torr             202     9    1      2:58.3      1:08.5    2     16:50.2      0:19.3    2      4:43.8     26:00.2    
Top

Male Age 9

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Devin McAteer           206     9    1      2:16.6      1:15.6    1     12:30.5      0:30.2    1      4:03.5     20:36.5    
     2      19  Connolly Mayfield       205     9    3      2:27.5      2:12.2    4     14:25.2      0:24.0    2      4:26.0     23:54.9    
     3      20  Andrew Parish           203     9    5      2:58.3      1:14.6    3     14:07.8      0:21.4    4      5:13.7     23:55.9    
     4      21  Wade Hayes              204     9    4      2:50.1      2:48.3    2     13:13.6      0:29.0    5      5:31.6     24:52.8    
     5      22  Perry Menees            207     9    2      2:18.7      2:42.0    5     14:55.0      0:26.5    3      4:32.6     24:54.8    
Top

Female Age 10

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Elizabeth Westrip       227    10    2      2:29.3      1:09.8    1     10:39.6      0:30.4    1      4:04.8     18:54.0    
     2      12  Samantha Isbell         209    10    1      2:27.1      0:49.3    2     13:33.7      0:18.9    3      4:36.5     21:45.6    
     3      18  Anna Copeland           208    10    3      2:32.0      1:18.4    3     14:45.4      0:20.5    2      4:32.1     23:28.5    
Top

Male Age 10

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Westin Carver           215    10    1      2:02.3      0:55.3    1     10:46.9      0:16.6    7      4:50.7     18:51.9    
     2       8  Brayden Kocher          210    10    3      2:30.3      1:20.3    2     11:22.3      0:25.5    3      4:13.6     19:52.1    
     3       9  James Coulston          218    10    2      2:20.3      1:05.6    3     11:35.4      0:16.8    8      4:53.1     20:11.2    
     4      10  Jackson Williams        219    10    4      2:32.5      1:20.2    4     12:01.4      0:18.0    1      4:01.1     20:13.2    
     5      14  Hudson Daniel           216    10    9      3:41.4      1:38.4    5     12:32.4      0:26.9    2      4:12.5     22:31.7    
     6      15  Miles Latta             213    10    6      2:40.7      1:16.0    7     13:28.2      0:29.9    5      4:43.3     22:38.2    
     7      16  Elijah Stanger          211    10    7      2:47.0      1:50.5    6     12:45.1      0:31.9    6      4:44.9     22:39.4    
     8      17  Kade Johnson            217    10    8      2:58.8      1:22.9    8     13:43.6      0:21.6    4      4:31.2     22:58.1    
     9      27  Thomas Richardson       214    10    5      2:40.5      2:12.5    9     15:14.5      0:27.3    9      6:39.5     27:14.4    
Top

Female Age 11

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Olivia Hart             220    11    1      1:46.4      0:51.8    2     11:48.1      0:16.1    2      4:13.4     18:55.9    
     2       7  Hazel Jacobs            224    11    3      2:34.6      1:07.5    1     11:25.7      0:21.0    1      4:01.0     19:30.0    
     3      13  Meher Virani            221    11    2      1:57.8      1:08.8    3     13:30.2      0:19.3    4      5:32.6     22:28.8    
     4      25  Naomi Daniel            222    11    4      3:22.1      1:47.9    4     15:09.9      0:28.0    3      5:17.1     26:05.1    
Top

Male Age 11

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Slayden Hosford         226    11    1      2:09.2      0:51.4    1     10:25.8      0:16.5    1      3:49.0     17:32.0    
     2      26  Gavin Ottway            225    11    2      2:23.2      1:26.4    2     13:20.3      0:37.7    2      8:28.9     26:16.6    

Senior

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Maya Reilly             317    14    1      3:09.6      0:25.5    1     16:30.0      0:19.8    1      6:07.5     26:32.5    
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Parker Massey           320    14    1      3:09.4      0:34.6    1     15:56.2      0:26.6    1      5:40.2     25:47.1    
Top

Female 11 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Makenzie Ross           325    11    1      4:41.5      1:03.9    1     20:09.0      0:23.7    1      7:19.5     33:37.7    
Top

Female Age 12

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Caroline Irvin          303    12    1      3:33.0      0:29.7    1     20:12.3      0:25.5    1      6:30.7     31:11.4    
     2      15  Kyleigh Miller          302    12    4      3:52.1      0:40.7    2     21:03.2      0:18.1    4      7:59.1     33:53.4    
     3      16  Ella Mathis             301    12    3      3:49.4      0:53.8    3     21:04.2      0:17.6    3      7:51.8     33:56.9    
     4      18  Ashley Torr             304    12    2      3:36.8      0:54.2    4     22:33.4      0:20.6    2      7:21.2     34:46.2    
     5      23  Maryclaire Sims         327    12    5      4:18.4      1:20.4    5     23:55.2      0:32.2    5     10:46.2     40:52.4    
Top

Male Age 12

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  Gabe Turley             305    12    2      3:15.5      1:15.3    2     23:18.7      0:19.9    1      6:48.3     34:57.8    
     2      22  Cooper Eye              306    12    1      3:13.5      1:19.2    1     23:11.7      0:22.9    2      9:01.2     37:08.7    
Top

Female Age 13

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Julia Torr              307    13    1      3:29.0      0:47.1    2     20:38.2      0:16.0    2      7:13.1     32:23.6    
     2      12  Hannah Jacobs           309    13    3      4:04.8      0:55.1    1     20:28.8      0:16.9    1      7:06.8     32:52.5    
     3      21  Anna Claire Isbell      308    13    2      3:55.2      0:48.4    3     22:45.6      0:21.9    3      8:01.1     35:52.4    
Top

Male Age 13

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Devan Reilly            314    13    2      3:37.6      0:40.4    1     17:47.8      0:19.8    4      6:48.7     29:14.4    
     2       4  Jude Scott              323    13    1      3:36.3      0:27.2    2     18:38.8      0:21.0    3      6:30.4     29:33.8    
     3       5  Emerick Randolph        311    13    3      4:01.8      0:38.3    3     19:22.9      0:13.7    2      6:28.9     30:45.6    
     4       8  William Randolph        312    13    4      4:33.9      0:53.5    4     19:27.8      0:28.2    1      6:27.5     31:51.0    
     5      17  Ryan Lee                313    13    5      4:36.3      0:37.9    5     20:23.5      0:22.8    5      8:02.2     34:02.7    
Top

Female Age 14

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Sara Mathis             315    14    2      3:21.2      0:45.7    1     19:17.0      0:25.5    1      7:08.5     30:58.0    
     2      13  Charlotte Coulston      318    14    3      3:53.7      0:45.7    2     20:37.0      0:14.1    2      7:56.9     33:27.4    
     3      24  Cammy Smith             324    14    5      5:17.6      2:16.2    3     27:12.3      0:53.0    4     10:30.3     46:09.6    
     4      25  Sadie Adams             316    14    4      5:09.6      2:04.0    4     33:11.2      0:31.5    3      9:35.6     50:32.0    
Top

Female Age 15

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Mary Kate Hayden        322    15    1      3:06.9      0:47.5    1     19:55.7      0:15.3    1      8:15.9     32:21.4    
     2      11  Amelia Hart             321    15    2      3:17.6      0:46.4    3     20:11.6     22:37.9                      32:47.1    
     3      20  Chloe Sims              326    15    3      4:24.1      1:04.2    2     20:10.8      0:18.9    2      9:48.1     35:46.2