Dixie Triathlon

Age Group Results

September 14, 2019


Results By RaceDayEvents


Sprint Men:
Sprint Women:
Olympic Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Olympic Women: Top Finishers 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
Olympic Relay 2 Person 0-99
Olympic Relay 3 Person Men:
Olympic Relay 3 Person Women:

Olympic

Top

Female Overall Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Kirsten Sass Mc Kenzie TN 309 40 1 24:07.6 1:37HM 0:49.5 1 58:19.4 2:05/M 0:33.5 1 41:31.3 2:43/M 2:05:21.4
2 2 Jamie Bailey Memphis TN 239 41 2 30:57.0 2:04HM 1:24.1 2 1:07:26.7 2:30/M 1:17.9 2 53:13.0 3:21/M 2:34:18.8
3 3 Kristen Barrett Nashville TN 242 41 3 32:45.2 2:11HM 1:31.0 3 1:11:51.9 2:40/M 1:04.6 3 54:19.8 3:30/M 2:41:32.6
 
Top

Male Overall Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Phillip Young Memphis TN 324 33 2 23:17.2 1:33HM 0:51.2 1 51:34.9 1:54/M 0:26.1 3 44:50.6 2:38/M 2:01:00.1
2 2 Michael Ross Paducah KY 307 48 3 23:17.7 1:33HM 0:50.8 2 56:55.2 2:02/M 0:50.2 1 40:58.7 2:40/M 2:02:52.7
3 3 Jason Zinser Nashville TN 327 33 1 23:13.5 1:33HM 1:21.8 3 57:29.4 2:04/M 1:05.1 2 41:20.8 2:42/M 2:04:30.8
 
Top

Female Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Paula Chilton Dickson TN 259 41 2 37:22.1 2:29HM 1:27.0 3 1:15:56.4 2:53/M 0:54.6 2 57:13.2 3:45/M 2:52:53.3
2 8 Denine Snyder Christiana TN 315 50 1 35:56.5 2:24HM 2:34.8 1 1:11:22.5 2:45/M 1:36.9 3 1:02:42.0 3:47/M 2:54:12.8
3 10 Kelli Mauldin Collierville TN 291 44 3 38:38.2 2:35HM 2:10.2 2 1:15:46.9 2:56/M 2:49.0 1 57:02.8 3:50/M 2:56:27.2
 
Top

Male Masters Winners

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 James Nabholz Clarksville TN 295 51 1 25:12.2 1:41HM 2:00.9 1 57:47.1 2:08/M 0:49.0 1 39:50.9 2:44/M 2:05:40.2
2 10 Andy Russell Franklin TN 308 46 2 27:01.0 1:48HM 1:15.5 3 1:04:38.3 2:20/M 0:48.1 2 47:51.3 3:04/M 2:21:34.2
3 12 Brian Matzke Bowling Green KY 290 46 3 32:24.7 2:10HM 1:15.5 2 1:03:00.6 2:26/M 0:56.4 3 49:50.4 3:12/M 2:27:27.7
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jacob Carnine Benton KY 256 23 1 29:46.4 1:59HM 1:51.0 2 1:04:22.6 2:25/M 0:54.8 1 41:46.8 3:01/M 2:18:41.7
2 8 Peter Heil Nashville TN 275 22 2 30:47.8 2:03HM 1:05.4 1 59:28.8 2:18/M 0:33.7 2 47:43.9 3:02/M 2:19:39.7
3 51 Derek Devries Bethlehem PA 263 24 3 39:18.9 2:37HM 4:43.3 3 1:20:55.6 3:08/M 4:10.2 3 1:19:30.4 4:32/M 3:28:38.5
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Phoebe Martin Little Rock AR 287 27 2 37:17.4 2:29HM 2:30.9 2 1:18:19.9 2:58/M 2:05.4 1 54:43.7 3:48/M 2:54:57.3
2 12 Jessica Ralston Franklin TN 305 28 1 27:02.5 1:48HM 1:17.9 1 1:26:21.2 2:53/M 1:04.2 2 1:04:42.7 3:55/M 3:00:28.6
3 17 Lauren Schultz Sherwood AR 311 28 3 47:33.4 3:10HM 2:50.7 3 1:36:30.1 3:41/M 1:14.5 3 1:25:32.7 5:04/M 3:53:41.5
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Tommy Martin Little Rock AR 288 27 3 31:00.7 2:04HM 1:17.3 1 1:04:12.3 2:25/M 1:21.5 1 44:09.8 3:05/M 2:22:01.7
2 16 Peter Marshall Almo KY 286 26 4 32:15.3 2:09HM 1:40.0 2 1:07:00.8 2:32/M 1:20.5 2 52:07.8 3:21/M 2:34:24.5
3 31 Dayton Paul Kansas City MO 300 25 5 32:45.2 2:11HM 3:20.3 3 1:15:15.5 2:48/M 2:36.6 3 53:16.2 3:38/M 2:47:14.0
4 33 Manuel Cáder Nashville TN 252 29 2 26:22.2 1:45HM 2:16.1 4 1:26:28.2 2:53/M 0:42.4 4 58:48.2 3:47/M 2:54:37.2
5 34 Kaleb Bright Franklin TN 246 27 1 22:40.6 1:31HM 0:59.1 5 1:37:27.8 3:02/M 0:49.0 5 55:37.9 3:51/M 2:57:34.5
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 17 Ben Campbell Jackson TN 253 33 3 34:07.8 2:17HM 1:02.8 1 1:04:10.3 2:30/M 0:29.9 1 55:16.3 3:22/M 2:35:07.2
2 23 John Carruth Knoxville TN 257 34 6 36:01.0 2:24HM 1:57.9 3 1:07:53.0 2:39/M 1:13.8 2 50:40.5 3:25/M 2:37:46.3
3 27 Tyler Blair Cumberland KY 243 32 4 34:42.5 2:19HM 1:13.3 2 1:09:53.1 2:39/M 0:54.2 3 54:50.3 3:30/M 2:41:33.5
4 28 Alexander Jackson Murfreesboro TN 277 31 2 31:26.6 2:06HM 1:47.7 4 1:15:46.7 2:44/M 1:23.4 4 53:00.2 3:33/M 2:43:24.6
5 41 John Burke Oakland TN 249 34 5 35:17.6 2:21HM 1:50.6 5 1:13:25.9 2:46/M 2:11.1 5 1:13:23.9 4:02/M 3:06:09.2
6 44 Matthew Johnson Jackson TN 279 31 1 31:03.3 2:04HM 2:44.2 6 1:21:32.3 2:54/M 2:43.3 6 1:14:29.9 4:11/M 3:12:33.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Meredith Qualls Centerville TN 302 39 2 35:14.9 2:21HM 1:26.6 2 1:12:43.5 2:45/M 1:16.7 1 53:33.6 3:34/M 2:44:15.3
2 5 Tami Anderson Dresden TN 329 39 3 35:54.6 2:24HM 1:14.7 3 1:12:46.0 2:45/M 0:48.8 2 54:59.6 3:36/M 2:45:43.8
3 6 Dana Sjostrom Memphis TN 313 38 1 31:49.8 2:07HM 1:01.9 1 1:14:32.9 2:42/M 0:53.3 3 58:28.3 3:37/M 2:46:46.3
4 13 Brianne Jurgens Murfreesboro TN 281 37 5 38:04.7 2:32HM 2:05.6 4 1:16:39.9 2:56/M 1:40.7 4 1:06:59.4 4:02/M 3:05:30.3
5 15 Megan Brady Madison TN 244 35 4 36:45.6 2:27HM 2:31.0 5 1:26:37.3 3:10/M 1:16.3 5 1:06:37.4 4:12/M 3:13:47.8
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Mark Smith Mc Kenzie TN 314 36 5 32:27.9 2:10HM 1:00.4 1 55:44.7 2:14/M 0:34.1 1 41:41.4 2:51/M 2:11:28.5
2 6 Josh Coleman 301 36 1 28:24.9 1:54HM 1:22.2 2 1:00:39.6 2:16/M 0:40.6 2 46:06.8 2:59/M 2:17:14.2
3 9 Edward Elliott Dickson TN 264 37 4 32:12.1 2:09HM 1:22.0 3 1:01:23.7 2:23/M 0:42.1 3 45:43.4 3:04/M 2:21:23.5
4 25 Justin Mason Symsonia KY 289 36 3 31:35.5 2:06HM 2:52.9 4 1:08:42.5 2:35/M 1:28.8 4 55:40.4 3:29/M 2:40:20.2
5 37 Richard Evitts Murfreesboro TN 266 35 2 31:24.4 2:06HM 1:54.3 5 1:17:20.5 2:47/M 2:02.2 5 1:08:25.2 3:56/M 3:01:06.8
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 Sabrina Butts Brentwood TN 251 42 1 44:48.2 2:59HM 2:38.4 1 1:27:59.7 3:24/M 1:55.9 1 1:12:05.4 4:33/M 3:29:27.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 14 Chris Flint Mayfield KY 268 41 4 33:28.0 2:14HM 2:13.5 2 1:03:38.1 2:30/M 1:05.6 1 51:15.8 3:18/M 2:31:41.1
2 22 Bobby Carnine Benton KY 255 43 3 33:09.3 2:13HM 2:14.8 3 1:07:00.7 2:34/M 0:54.5 2 54:24.3 3:25/M 2:37:43.7
3 24 Aaron Raab Jackson TN 303 40 1 27:48.1 1:51HM 1:38.9 1 1:05:10.0 2:22/M 0:57.0 3 1:04:37.1 3:29/M 2:40:11.2
4 30 Mat Kee Cape Girardeau MO 282 40 6 36:07.8 2:25HM 1:45.0 4 1:06:23.2 2:37/M 1:52.9 4 1:00:10.8 3:37/M 2:46:19.7
5 39 Joey Chilton Dickson TN 260 42 5 34:29.5 2:18HM 1:29.5 6 1:17:59.0 2:52/M 1:10.9 5 1:07:21.0 3:58/M 3:02:30.0
6 42 Dave Anderson Brentwood TN 237 43 2 31:43.5 2:07HM 2:27.2 5 1:18:55.6 2:50/M 2:04.8 6 1:14:13.6 4:07/M 3:09:24.8
7 47 Keith Fandrick Ridgefield CT 267 41 7 41:42.1 2:47HM 2:45.0 7 1:17:02.3 3:03/M 1:21.1 7 1:11:12.4 4:13/M 3:14:03.0
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Jenny Thompson Murfreesboro TN 318 46 1 36:10.8 2:25HM 2:08.4 1 1:11:24.1 2:45/M 1:25.1 1 1:05:55.1 3:51/M 2:57:03.6
2 14 Elisabeth Thornburgh Clarksville TN 319 47 2 39:14.6 2:37HM 2:55.6 2 1:20:57.8 3:05/M 1:49.9 2 1:08:15.7 4:12/M 3:13:13.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Cliff Abeles Arlington TN 236 49 3 30:25.6 2:02HM 1:28.6 1 1:01:52.2 2:21/M 0:56.6 1 56:54.8 3:17/M 2:31:37.9
2 18 Dusty Gibson Martin TN 271 45 2 28:38.8 1:55HM 1:08.6 2 1:06:06.3 2:24/M 0:33.4 2 59:22.3 3:23/M 2:35:49.4
3 19 Ritchie Brawley Martin TN 245 47 6 33:25.1 2:14HM 1:06.5 4 1:06:23.3 2:32/M 0:42.4 3 54:53.5 3:24/M 2:36:30.8
4 26 Anthony Cavallucci Morristown TN 258 46 1 28:26.7 1:54HM 1:02.6 3 1:08:02.6 2:27/M 2:11.4 4 1:01:42.8 3:30/M 2:41:26.1
5 35 Randy Burnett Nashville TN 250 45 7 40:23.3 2:42HM 2:20.9 5 1:13:29.6 2:55/M 1:53.2 5 1:00:08.2 3:52/M 2:58:15.3
6 40 Ricardo Fonseca Nashville TN 270 49 4 32:16.9 2:09HM 2:28.9 7 1:22:03.8 2:56/M 2:02.3 6 1:06:09.5 4:01/M 3:05:01.5
7 45 Derek Schujahn Franklin TN 310 46 5 33:00.6 2:12HM 3:24.9 6 1:20:12.9 2:56/M 1:48.6 7 1:14:07.2 4:11/M 3:12:34.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 Lori Sullivan Olive Branch MS 316 50 1 54:44.1 3:39HM 3:50.1 1 1:39:46.1 3:58/M 4:07.3 1 1:16:22.4 5:11/M 3:58:50.1
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 49 Kevin Youngberg Brentwood TN 325 50 1 33:40.6 2:15HM 3:38.9 1 1:17:32.4 2:53/M 2:45.7 1 1:20:37.9 4:18/M 3:18:15.6
2 50 Jeff Sullivan Olive Branch MS 317 51 2 42:50.3 2:51HM 3:55.6 2 1:18:49.2 3:09/M 2:47.3 2 1:10:21.9 4:19/M 3:18:44.5
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 15 Stan Merryman Kilmichael MS 293 59 2 29:32.0 1:58HM 2:25.0 1 1:04:52.7 2:26/M 1:56.9 1 54:00.3 3:19/M 2:32:47.0
2 20 Bill Jermann Cordova TN 278 55 1 27:02.2 1:48HM 1:40.2 2 1:14:44.6 2:36/M 1:49.6 2 51:51.8 3:25/M 2:37:08.4
3 21 Craig Ostrom Gallatin TN 298 56 3 33:03.8 2:12HM 2:16.2 3 1:09:25.9 2:38/M 2:34.3 3 50:04.9 3:25/M 2:37:25.3
4 29 Michael Ort Medina TN 297 56 4 38:28.4 2:34HM 2:31.1 4 1:10:07.9 2:47/M 1:08.7 4 53:22.9 3:36/M 2:45:39.2
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 19 Peggy Kruspe Murfreesboro TN 284 63 1 57:23.4 3:29HM 3:49.4 1 1:49:26.9 4:09/M 3:08.9 1 1:27:10.7 5:33/M 4:20:59.4
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 32 Paul Dorsa Franklin TN 330 63 1 30:26.3 2:02HM 1:19.6 1 1:08:32.9 2:31/M 1:16.8 1 1:06:57.6 3:40/M 2:48:33.2
2 38 John-Paul Logsdon Bowling Green KY 285 61 3 41:15.8 2:45HM 3:16.3 3 1:13:28.4 2:58/M 2:31.2 2 1:00:46.5 3:56/M 3:01:18.3
3 46 David Grooms Hendersonville TN 272 61 2 33:05.2 2:12HM 3:17.1 2 1:19:33.5 2:55/M 2:32.4 3 1:14:22.1 4:11/M 3:12:50.4
4 52 Terry Canipe Inman SC 254 63 4 41:45.9 2:47HM 3:14.0 4 1:25:34.1 3:17/M 1:52.1 4 1:26:05.5 4:45/M 3:38:31.7
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 36 Ray Johnson Memphis TN 280 67 1 42:32.6 2:50HM 1:26.8 1 1:12:37.2 2:56/M 1:27.0 1 1:02:51.7 3:56/M 3:00:55.5
 
Top

Male 70 to 74

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 43 Al Montgomery Germantown TN 294 70 2 43:15.1 2:53HM 2:37.9 1 1:12:44.8 2:59/M 1:22.4 1 1:10:34.6 4:08/M 3:10:34.9
2 48 Bruce Younkin Flat Rock NC 326 73 1 38:26.7 2:34HM 2:27.9 2 1:23:25.3 3:07/M 2:45.6 2 1:07:38.0 4:14/M 3:14:43.5
 

Olympic Relay 2 Person

Top

Mixed 0-99

  Overall*     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Adventure Fun Sewanee TN 328 37 1 33:31.3 2:14HM 1:02.2 1 1:13:51.9 2:43/M 0:26.1 1 55:59.7 3:35/M 2:44:51.3
*Overall place within gender.