Wet Dog Triathlon

Age Group Results

June 15, 2019


Results By RaceDayEvents


Sprint Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Sprint Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Athena / Clydesdale Men: 1-99
Athena / Clydesdale Women: 1-99
Team Relay Men: 1-99
Team Relay Women: 1-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Felicia Heisler 8 40 3 6:51.9 1:43HM 1:33.8 1 23:48.7 2:33/M 0:44.8 2 22:40.4 7:18/M 55:39.7
2 14 Lauren Sampson 12 29 1 5:17.3 1:19HM 1:43.9 2 24:55.1 2:40/M 0:41.8 3 23:05.6 7:26/M 55:43.8
3 15 Carrie Hawkins 47 40 2 6:26.5 1:37HM 1:28.6 3 26:03.7 2:48/M 0:53.2 1 22:07.4 7:07/M 56:59.4
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Clay Curtis 7 45 2 5:40.8 1:25HM 1:28.5 1 21:40.3 2:20/M 0:42.8 3 19:17.6 6:13/M 48:50.1
2 2 Blake Yarbrough 16 30 1 5:03.4 1:16HM 1:27.2 3 23:52.5 2:34/M 0:45.3 1 17:57.6 5:47/M 49:06.2
3 3 Christopher Key 10 35 3 6:51.8 1:43HM 1:29.5 2 22:45.4 2:26/M 0:55.3 2 18:56.2 6:06/M 50:58.3
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 19 Paola Attias 18 43 2 6:56.9 1:44HM 1:34.0 2 26:08.3 2:48/M 0:51.1 2 24:13.0 7:48/M 59:43.4
2 21 Carol Phelps 111 49 3 8:19.2 2:05HM 2:06.7 3 26:18.7 2:49/M 1:03.5 1 22:25.2 7:13/M 1:00:13.4
3 34 Diana Nalley 33 57 1 6:01.1 1:30HM 2:54.7 1 26:00.5 2:47/M 1:46.9 3 26:09.1 8:25/M 1:02:52.4
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Duke Tucker 14 50 1 5:14.2 1:19HM 1:41.7 2 23:24.3 2:31/M 0:46.5 2 20:33.5 6:37/M 51:40.2
2 5 Tommy Nettleton 55 58 3 5:49.2 1:27HM 2:04.8 1 23:08.2 2:29/M 0:36.9 1 20:32.3 6:37/M 52:11.5
3 8 Travis Self 192 55 2 5:44.1 1:26HM 1:27.9 3 23:44.0 2:33/M 0:42.2 3 21:06.2 6:48/M 52:44.5
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 82 Lorelai Coleman 70 13 1 8:09.2 2:02HM 2:38.7 1 30:36.1 3:17/M 0:56.3 1 29:17.6 9:26/M 1:11:37.9
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 67 Owen Otto 110 12 1 9:21.7 2:20HM 2:15.4 1 32:17.0 3:28/M 0:28.4 1 23:58.1 7:43/M 1:08:20.7
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 32 Sarah Shirley 191 16 1 4:56.7 1:14HM 1:52.9 1 29:04.3 3:07/M 0:34.3 2 26:19.7 8:28/M 1:02:48.0
2 36 Samantha Byron 2 19 2 5:16.4 1:19HM 2:13.2 2 31:44.2 3:24/M 0:39.8 1 23:27.8 7:33/M 1:03:21.6
3 144 Anna Hilb 104 19 3 6:28.2 1:37HM 3:57.9 4 48:14.0 5:10/M 1:24.4 3 37:50.0 12:11/M 1:37:54.5
4 145 Anna Giffin 157 18 4 8:50.1 2:13HM 5:44.6 3 42:10.5 4:31/M 2:28.4 4 41:41.8 13:25/M 1:40:55.5
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Noah Flynn 189 17 1 5:02.0 1:16HM 1:35.8 1 27:36.9 2:58/M 0:29.0 1 17:58.2 5:47/M 52:41.9
2 37 Quinn Butler 98 16 2 7:47.6 1:57HM 3:02.2 2 30:42.3 3:18/M   2 21:50.7 7:02/M 1:03:23.0
3 110 Evan Cross 99 15 3 7:53.9 1:58HM 3:40.1 3 38:20.6 4:07/M 0:44.8 3 28:40.6 9:14/M 1:19:20.1
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 107 Jessie Davis 188 20 2 9:41.3 2:25HM 3:57.1 1 29:30.9 3:10/M 1:40.6 3 33:35.7 10:49/M 1:18:25.6
2 117 Stacy Kam 105 24 1 8:45.9 2:11HM 3:51.9 2 35:24.5 3:48/M 1:58.3 2 31:43.0 10:13/M 1:21:43.7
3 125 Rachel Hilb 29 20     9:31.1 3 40:29.9 4:21/M 0:51.4 4 34:04.5 10:58/M 1:24:57.0
4 128 Averi Renfroe 167 21 3 10:27.4 2:37HM 3:16.5 4 44:47.5 4:48/M 0:46.4 1 26:29.6 8:32/M 1:25:47.5
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 Guy Griffies 28 20             3 59:38.5 19:12/M 59:38.5
2 61 John Papenburg 56 24 1 6:34.5 1:39HM 2:19.3 2 33:00.9 3:33/M 0:36.3 2 24:57.8 8:02/M 1:07:28.9
3 63 Griffin Mccollum 176 21 2 8:58.0 2:15HM 4:46.3 1 29:19.6 3:09/M 0:54.5 1 23:38.8 7:37/M 1:07:37.3
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 41 Mary Waddell 15 29 1 5:47.8 1:27HM 2:35.3 4 32:45.0 3:31/M 0:39.6 1 22:07.6 7:07/M 1:03:55.3
2 43 Amy Coley 24 27 4 7:55.3 1:59HM 2:50.8 1 27:36.6 2:58/M 1:07.3 2 25:27.4 8:12/M 1:04:57.4
3 79 Cassie Johnson 9 29 3 7:47.5 1:57HM 3:24.7 3 32:39.0 3:30/M 0:42.1 4 26:22.6 8:29/M 1:10:56.0
4 80 Tia Anderson 36 27 5 8:49.3 2:12HM 2:29.7 2 32:01.0 3:26/M 1:41.0 3 25:56.4 8:21/M 1:10:57.5
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 Andrew Lowndes 31 28 1 5:34.6 1:24HM 2:12.2 2 28:24.6 3:03/M 0:31.0 1 21:00.0 6:46/M 57:42.5
2 31 Madison Pearson 57 28 4 7:01.5 1:45HM 2:49.4 5 29:51.7 3:12/M 0:29.3 2 22:34.2 7:16/M 1:02:46.2
3 35 Robert Larue 51 29 5 7:27.3 1:52HM 2:31.9 1 28:06.4 3:01/M 1:11.4 3 23:39.3 7:37/M 1:02:56.3
4 48 Justin Self 168 28 8 9:31.2 2:23HM 2:09.3 3 28:41.1 3:05/M 0:31.6 6 25:04.5 8:04/M 1:05:57.9
5 70 Scott Trew 61 29 2 6:29.5 1:37HM 2:41.1 4 29:17.5 3:09/M 0:56.3 10 29:27.3 9:29/M 1:08:51.8
6 76 Phoenix Iverson 175 29 9 9:35.7 2:24HM 3:14.7 6 31:01.1 3:20/M 0:41.3 7 25:46.6 8:18/M 1:10:19.5
7 78 Ethan Widener 145 29 6 8:33.0 2:08HM 2:44.1 10 33:22.3 3:35/M 0:52.2 5 24:48.7 7:59/M 1:10:20.5
8 89 Paul Jackson 132 29 7 8:45.2 2:11HM 4:52.7 8 31:42.8 3:24/M 1:24.6 9 27:19.7 8:48/M 1:14:05.2
9 94 David Barnett 126 29 11 13:56.4 3:29HM 3:32.0 9 32:48.0 3:31/M 0:56.8 4 24:35.6 7:55/M 1:15:49.0
10 109 Jeremy Fears 101 29 3 6:47.3 1:42HM 3:33.4 7 31:17.3 3:21/M 1:02.0 11 36:05.9 11:37/M 1:18:46.0
11 116 Colby Handley 185 26 10 9:54.0 2:29HM 4:25.4 11 40:07.8 4:18/M 0:57.6 8 26:18.4 8:28/M 1:21:43.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 Sarah Hand Johnson City TN 45 30             10 1:00:38.5 19:31/M 1:00:38.5
2 45 Carole Addona 68 34 1 7:20.4 1:50HM 1:26.4 1 28:03.3 3:01/M 0:49.5 2 27:34.3 8:52/M 1:05:13.9
3 47 Katelyn Cresswell 74 30 4 9:38.4 2:25HM 2:59.5 2 28:39.5 3:04/M 0:54.8 1 23:38.8 7:37/M 1:05:51.0
4 91 Christina Watson 117 34 2 8:38.3 2:10HM 2:47.1 6 34:33.8 3:43/M 0:33.8 3 28:39.7 9:14/M 1:15:12.8
5 92 Ashley Linares 83 34 5 10:30.9 2:38HM 3:31.9 4 31:27.6 3:23/M 1:00.6 4 28:50.1 9:17/M 1:15:21.3
6 115 Jennifer Crabb 41 30 3 8:51.4 2:13HM 3:06.0 5 31:39.8 3:24/M 1:40.4 8 35:55.7 11:34/M 1:21:13.4
7 121 Raquel Creekmore 25 31 9 19:17.5 4:49HM 3:40.9 3 30:41.9 3:18/M 1:44.5 5 28:55.9 9:19/M 1:24:20.7
8 148 Abby Hovater 184 34 7 13:01.4 3:15HM 7:24.8 7 49:24.3 5:18/M 3:32.4 6 35:07.1 11:18/M 1:48:30.1
9 150 April Brackin 173 34 8 13:05.9 3:16HM 7:22.9 8 51:39.4 5:33/M 1:20.7 7 35:09.0 11:19/M 1:48:38.1
10 151 Mariel Calloway 174 34 6 11:34.2 2:54HM 6:02.7 9 1:00:58.7 6:33/M 2:53.4 9 45:42.5 14:43/M 2:07:11.6
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Andrew Chaloupka 23 33 2 6:53.6 1:43HM 1:18.5 1 22:53.6 2:27/M 0:35.2 1 20:46.0 6:41/M 52:27.0
2 24 Benjamin Hunter 160 31 5 7:54.4 1:59HM 2:30.4 2 25:59.9 2:47/M 0:48.6 3 23:30.5 7:34/M 1:00:43.9
3 55 Jacob Nelson 86 33 4 7:23.8 1:51HM 4:35.7 4 30:49.0 3:18/M 1:14.0 2 22:45.7 7:20/M 1:06:48.3
4 84 Christopher Madsen 84 34 6 8:09.4 2:02HM 2:49.8 7 31:24.3 3:22/M 0:31.5 8 29:37.5 9:32/M 1:12:32.5
5 85 Michael Rosenblum 171 34 8 10:41.9 2:40HM 2:57.7 3 30:10.7 3:14/M 1:48.7 5 27:07.4 8:44/M 1:12:46.6
6 96 Parker Smith 92 31 9 10:55.2 2:44HM 5:32.9 6 30:56.2 3:19/M 1:41.3 4 27:05.2 8:43/M 1:16:10.9
7 111 Ben Podbielski 140 34 1 6:30.4 1:38HM 3:32.7 10 39:40.0 4:15/M 1:45.5 7 28:43.2 9:15/M 1:20:12.0
8 113 Tyler Thacker 115 32 3 7:03.7 1:46HM 4:33.6 9 34:22.8 3:41/M 1:22.9 9 33:23.5 10:45/M 1:20:46.6
9 120 Nathan Creekmore 26 32 10 19:46.4 4:57HM 2:46.0 5 30:49.2 3:18/M 1:26.1 6 28:31.5 9:11/M 1:23:19.3
10 126 Josh Langford 106 32 7 8:41.7 2:10HM 4:32.2 8 33:37.3 3:36/M 2:20.5 10 36:04.0 11:37/M 1:25:15.7
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 75 Emily Zieman 93 39 2 8:05.5 2:01HM 2:50.5 1 32:05.2 3:27/M 0:38.2 1 26:36.6 8:34/M 1:10:16.0
2 95 Maria Rahimian 112 35 6 11:12.2 2:48HM 3:17.5 2 32:25.2 3:29/M 1:21.0 2 27:42.2 8:55/M 1:15:58.2
3 105 Anna Higginbotham 152 37 3 9:37.6 2:24HM 4:11.8 3 34:30.9 3:42/M 1:26.5 3 28:28.0 9:10/M 1:18:14.9
4 131 Sandi Merriman 136 39 5 10:15.1 2:34HM 5:16.0 5 39:29.8 4:14/M 1:12.6 4 30:24.7 9:47/M 1:26:38.4
5 133 Shannon Mckelvey 135 38 1 7:55.9 1:59HM 3:23.6 6 40:50.6 4:23/M 1:30.6 6 35:29.8 11:26/M 1:29:10.7
6 142 Tamara Langley 186 38 4 9:45.1 2:26HM 3:36.8 4 38:43.9 4:09/M 3:56.3 7 39:01.1 12:34/M 1:35:03.4
7 149 Amy Moore 165 38 7 16:14.3 4:04HM 4:23.5 7 49:12.0 5:17/M 3:36.2 5 35:09.2 11:19/M 1:48:35.3
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Matthew Hames 4 38 1 5:39.7 1:25HM 1:36.5 1 23:05.4 2:29/M 0:45.5 2 22:28.1 7:14/M 53:35.3
2 22 Bret Waddell 62 35 7 8:15.1 2:04HM 2:18.7 3 26:22.1 2:50/M 1:19.3 1 22:04.7 7:06/M 1:00:20.0
3 28 Todd Stroup 13 38 2 6:08.6 1:32HM 2:46.3 6 28:48.3 3:05/M 1:26.3 3 23:10.3 7:28/M 1:02:20.0
4 38 Patrick Coleman 71 39 4 6:35.9 1:39HM 3:14.4 5 28:42.0 3:05/M 1:15.5 4 23:40.2 7:37/M 1:03:28.1
5 42 Kevin Rass 11 35 3 6:19.3 1:35HM 2:17.9 4 26:50.6 2:53/M 1:12.7 6 28:09.0 9:04/M 1:04:49.5
6 50 Chuck Lemons 107 35 5 7:23.9 1:51HM 3:32.9 7 29:13.9 3:08/M 0:56.2 5 25:04.2 8:04/M 1:06:11.3
7 54 Jonathan Cantrell 120 37 6 8:10.1 2:03HM 1:54.1 2 26:06.5 2:48/M 1:08.2 7 29:13.1 9:24/M 1:06:32.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 65 Derinda Gainer 43 43 1 7:37.1 1:54HM 2:59.7 1 29:14.7 3:08/M 1:24.1 1 26:33.2 8:33/M 1:07:48.9
2 83 Michelle Kelsey 163 42 3 9:18.4 2:20HM 2:27.1 2 29:20.4 3:09/M 1:39.1 2 29:10.7 9:23/M 1:11:55.8
3 93 Audrey Watts 118 40 2 8:06.7 2:02HM 2:47.5 3 30:29.2 3:16/M 1:38.7 4 32:41.6 10:31/M 1:15:43.8
4 103 Rachael Haden 149 40 5 10:00.0 2:30HM 3:05.1 4 32:49.1 3:31/M 0:45.1 3 31:13.5 10:03/M 1:17:52.9
5 112 Crystal Holcomb 159 42 4 9:31.4 2:23HM 2:52.7 5 33:33.7 3:36/M 1:19.6 5 32:58.0 10:37/M 1:20:15.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 D Kristen Zeanah 17 42 1 6:01.2 1:30HM 1:26.4 1 23:29.9 2:31/M 0:42.2 1 22:23.2 7:12/M 54:03.0
2 17 Danny Harrison 46 41 3 6:28.4 1:37HM 1:36.5 2 27:40.2 2:58/M 0:35.4 2 22:57.6 7:23/M 59:18.3
3 27 Cory Waltz 63 41 4 6:59.5 1:45HM 1:46.2 4 28:13.9 3:02/M 0:56.6 3 23:46.7 7:39/M 1:01:42.9
4 44 Mark Hudnall 1 44 2 6:17.5 1:34HM 1:35.7 3 27:41.0 2:58/M 1:11.9 6 28:27.7 9:10/M 1:05:13.9
5 59 Chris Clardy 121 40 6 9:54.3 2:29HM 2:56.1 5 28:54.3 3:06/M 0:59.0 4 24:26.0 7:52/M 1:07:09.8
6 68 Phil Pronia 166 41 5 7:39.9 1:55HM 3:35.9 6 29:15.7 3:08/M 2:08.1 5 26:02.3 8:23/M 1:08:42.0
7 129 Ty Farr 182 42 9 13:32.6 3:23HM 5:00.5 7 32:51.9 3:32/M 0:52.7 7 33:33.7 10:48/M 1:25:51.5
8 135 Christopher Otto 109 43 7 12:33.3 3:08HM 3:10.9 8 35:49.1 3:51/M 1:10.3 8 37:16.4 12:00/M 1:30:00.1
9 147 Casey Pirtle 179 41 8 12:53.7 3:13HM 3:45.9 9 36:57.2 3:58/M 1:22.5 9 47:31.0 15:18/M 1:42:30.4
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 49 Angela Curtis 6 46 3 8:17.9 2:04HM 1:44.0 2 27:27.9 2:57/M 1:13.4 2 27:20.6 8:48/M 1:06:03.8
2 60 Carrie Cowperthwait 40 47 2 7:03.9 1:46HM 2:44.6 3 28:26.2 3:03/M 1:17.6 3 27:45.0 8:56/M 1:07:17.5
3 66 Melinda Hyatt 49 45 1 6:35.3 1:39HM 2:15.8 5 32:21.7 3:28/M 0:52.1 1 25:46.3 8:18/M 1:07:51.3
4 98 Dana Delduco 156 45 7 10:15.0 2:34HM 2:51.3 4 31:30.8 3:23/M 1:27.0 4 30:30.1 9:49/M 1:16:34.2
5 127 Selina Henke 183 49 6 10:06.1 2:32HM 3:16.8 6 34:49.9 3:44/M 2:13.1 5 35:18.7 11:22/M 1:25:44.7
6 139 Melanie Nord 138 48 5 9:44.3 2:26HM 4:18.9 7 36:28.1 3:55/M 1:11.1 6 40:49.5 13:08/M 1:32:32.0
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Mike Waugh 34 49 1 5:30.7 1:23HM 1:48.2 1 24:25.2 2:37/M 0:56.0 1 22:07.1 7:07/M 54:47.3
2 20 Kevin Whaley 35 49 5 7:27.4 1:52HM 1:55.0 2 25:58.0 2:47/M 0:51.1 2 23:38.4 7:37/M 59:50.0
3 33 Victor Crawford 5 49 2 7:02.6 1:46HM 2:00.6 3 26:16.1 2:49/M 0:52.6 6 26:36.3 8:34/M 1:02:48.2
4 40 Gregory Musso 53 48 4 7:16.7 1:49HM 1:54.5 5 27:06.3 2:54/M 0:45.2 5 26:34.5 8:33/M 1:03:37.4
5 56 Ron Herceg 80 48 7 8:08.5 2:02HM 2:34.8 6 28:50.8 3:06/M 0:55.5 4 26:18.7 8:28/M 1:06:48.4
6 62 David Rawlings 90 47 6 7:47.0 1:57HM 2:26.9 4 26:36.1 2:51/M 1:03.4 7 29:40.2 9:33/M 1:07:33.7
7 114 Mark Herron 48 48 3 7:09.2 1:47HM 2:54.2 7 29:53.8 3:12/M 1:56.7 9 38:59.0 12:33/M 1:20:53.0
8 122 Conley Brannon 128 48 9 21:05.2 5:16HM 4:33.1 8 32:45.9 3:31/M 0:54.4 3 25:07.6 8:05/M 1:24:26.2
9 130 Dave Trueb 181 46 8 9:20.8 2:20HM 5:27.3 9 33:59.5 3:39/M 2:25.0 8 34:40.9 11:10/M 1:25:53.6
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 51 Sophia Lal 193 52 2 7:12.8 1:48HM 2:05.2 1 28:03.4 3:01/M 0:57.5 1 27:54.3 8:59/M 1:06:13.4
2 57 Amy Cardno 21 52 1 6:07.4 1:32HM 2:35.5 2 28:23.2 3:03/M 0:59.1 2 28:45.6 9:15/M 1:06:50.8
3 88 Rhonda Williams 65 54 3 8:27.5 2:07HM 2:48.3 5 31:01.2 3:20/M 1:09.8 6 30:30.5 9:49/M 1:13:57.4
4 99 Cristina Bahm 153 54 11 12:21.0 3:05HM 2:26.2 3 30:36.3 3:17/M 1:45.9 4 29:49.7 9:36/M 1:16:59.3
5 100 Dawn Jordan 82 54 8 11:06.0 2:47HM 3:21.4 8 32:39.6 3:30/M 0:52.1 3 29:02.6 9:21/M 1:17:01.7
6 104 Monica Harthun 123 52 7 9:27.4 2:22HM 3:33.8 7 31:32.0 3:23/M 1:42.2 7 31:38.8 10:11/M 1:17:54.3
7 108 Penny Taylor 151 54 9 11:33.2 2:53HM 3:41.2 4 30:47.8 3:18/M 2:04.0 5 30:27.2 9:48/M 1:18:33.4
8 119 Teri Mastando 134 50 5 9:07.6 2:17HM 2:52.3 6 31:13.4 3:21/M 2:06.9 9 37:17.3 12:00/M 1:22:37.7
9 123 Carol Guerin 122 54 4 8:48.6 2:12HM 3:26.4 9 34:01.4 3:39/M 1:34.7 8 36:47.9 11:51/M 1:24:39.1
10 134 Kiara Erbe 100 50 6 9:17.9 2:19HM 3:17.9 10 37:53.8 4:04/M 1:07.3 10 38:02.4 12:15/M 1:29:39.4
11 143 Deana Peek 178 50 10 11:52.8 2:58HM 3:29.9 11 38:13.7 4:06/M 2:29.9 11 38:59.2 12:33/M 1:35:05.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 25 D. Anthony (Ton Mastando 32 54 1 6:10.5 1:33HM 2:23.4 1 25:12.2 2:42/M 1:45.2 4 25:38.8 8:15/M 1:01:10.2
2 26 John Beck 19 54 2 7:19.1 1:50HM 1:49.3 3 26:49.0 2:53/M 0:50.8 1 24:43.8 7:58/M 1:01:32.1
3 29 Courtney Cote 147 52 5 8:14.6 2:04HM 2:16.8 2 25:53.2 2:47/M 1:11.2 2 24:46.3 7:58/M 1:02:22.2
4 46 Jay Hawkins 78 52 7 9:17.1 2:19HM 1:51.0 6 28:27.4 3:03/M 1:13.0 3 24:51.4 8:00/M 1:05:40.1
5 69 Allen Oneal 108 52 4 7:54.6 1:59HM 2:58.8 7 29:18.4 3:09/M 1:21.1 6 27:18.6 8:47/M 1:08:51.6
6 81 Julian Price 89 53 6 9:00.1 2:15HM 3:14.4 4 27:21.2 2:56/M 1:18.6 8 30:06.9 9:42/M 1:11:01.3
7 86 David Butler 97 54 3 7:39.8 1:55HM 3:07.2 9 34:49.0 3:44/M 0:46.3 5 26:30.0 8:32/M 1:12:52.4
8 87 Tracy Martin 85 50 8 10:27.1 2:37HM 2:21.6 5 27:31.2 2:57/M 2:19.4 9 31:14.6 10:03/M 1:13:53.9
9 132 Tim Smith 114 52 9 13:15.7 3:19HM 13:39.4 8 30:26.2 3:16/M 2:38.6 7 28:54.9 9:18/M 1:28:54.9
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 97 Kathy Haynes 79 59 2 9:07.8 2:17HM 2:30.5 1 28:34.6 3:04/M 1:49.3 3 34:26.7 11:05/M 1:16:29.0
2 106 Maureen Angotta 124 58 4 10:33.6 2:38HM 3:48.8 2 31:17.4 3:21/M 1:32.4 2 31:12.6 10:03/M 1:18:24.9
3 124 Lee Renfroe 150 57 1 8:52.7 2:13HM 4:02.0 3 34:35.0 3:43/M 1:46.4 4 35:35.2 11:27/M 1:24:51.4
4 137 Judy Hyatt 162 57 3 10:04.1 2:31HM 7:17.0 4 40:09.8 4:19/M 1:44.1 1 31:02.8 10:00/M 1:30:17.9
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Bradley Cope 39 55 4 6:41.6 1:40HM 2:08.3 1 24:25.2 2:37/M 0:49.6 1 21:11.5 6:49/M 55:16.3
2 30 Michael Swanson 60 58 6 7:31.4 1:53HM 2:05.2 2 25:38.7 2:45/M 1:09.9 3 26:15.2 8:27/M 1:02:40.4
3 53 David Hill 81 58 7 8:13.1 2:03HM 2:45.3 6 29:16.4 3:08/M 1:13.0 2 25:01.6 8:03/M 1:06:29.6
4 58 Robert Boudnik 146 55 3 6:37.1 1:39HM 3:08.5 7 29:38.8 3:11/M 0:41.7 4 27:00.5 8:42/M 1:07:06.7
5 64 Tim Olinger 87 55 10 9:01.1 2:15HM 2:42.4 4 27:24.2 2:56/M 0:41.8 6 27:58.4 9:00/M 1:07:47.9
6 72 Kyle Traylor 144 59 9 8:48.8 2:12HM 2:49.3 5 29:10.3 3:08/M 1:16.5 5 27:43.4 8:55/M 1:09:48.4
7 101 Scott Cardno 22 55 1 6:04.4 1:31HM 2:38.9 3 26:26.1 2:50/M 2:06.3 9 40:22.4 13:00/M 1:17:38.3
8 118 Darrow Peebles 59 55 5 7:22.0 1:51HM 3:18.7 8 34:06.6 3:40/M 1:23.5 8 35:41.5 11:29/M 1:21:52.4
9 136 Ken Hyatt 161 55 2 6:05.6 1:31HM 11:15.6 9 40:08.1 4:18/M 1:43.8 7 31:02.5 9:59/M 1:30:15.7
10 146 Mike Giffin 158 55 8 8:46.4 2:12HM 5:41.4 10 42:22.8 4:33/M 2:31.3 10 41:52.9 13:29/M 1:41:14.8
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 74 Mimi Hughes 30 63 1 6:58.0 1:45HM 3:02.6 1 31:13.5 3:21/M 1:31.9 1 27:29.7 8:51/M 1:10:15.8
2 138 Liz Davis 42 60 2 11:24.0 2:51HM 3:43.2 2 36:06.0 3:52/M 2:58.2 2 36:51.7 11:52/M 1:31:03.2
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 39 William Angotta 125 60 6 9:54.1 2:29HM 3:03.6 1 26:39.8 2:52/M 1:28.0 1 22:30.3 7:15/M 1:03:35.8
2 52 Hank Sikes 58 63 1 6:06.2 1:32HM 3:24.5 3 27:56.7 3:00/M 1:28.8 3 27:24.6 8:49/M 1:06:20.9
3 73 Andy Boyd 127 61 2 8:47.5 2:12HM 4:36.6 4 28:02.1 3:00/M 1:18.7 2 27:18.4 8:47/M 1:10:03.5
4 77 Dallas Bozeman 95 60 5 9:11.5 2:18HM 3:06.3 2 27:10.5 2:55/M 1:06.5 4 29:45.6 9:35/M 1:10:20.5
5 90 Danny Coley 72 64 3 8:58.4 2:15HM 3:01.0 5 29:32.4 3:10/M 2:09.1 5 30:30.1 9:49/M 1:14:11.0
6 102 William Eaves 76 60 4 9:01.9 2:15HM 3:00.4 6 30:06.3 3:14/M 1:00.4 6 34:42.3 11:10/M 1:17:51.4
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 71 Rick Greif 77 66 1 8:30.1 2:08HM 2:08.2 1 27:11.3 2:55/M 1:55.0 1 29:49.2 9:36/M 1:09:33.9
2 140 Mark Emerson 130 68 2 10:03.7 2:31HM 3:53.5 2 38:34.9 4:08/M 1:03.5 2 39:05.8 12:35/M 1:32:41.5
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 141 Ernie Blackburn 155 71 1 13:20.4 3:20HM 3:57.3 1 32:44.3 3:31/M 2:41.6 1 40:25.6 13:01/M 1:33:09.3
 

Athena / Clydesdale

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jennifer Allen 69 35 1 7:17.9 1:49HM 2:29.7 1 28:51.3 3:06/M 1:45.3 1 31:25.0 10:07/M 1:11:49.4
2 7 Erin Miller 164 42 3 9:05.2 2:16HM 2:53.7 2 31:17.9 3:21/M 1:50.6 2 32:52.6 10:35/M 1:18:00.1
3 10 Brittany Pronia 180 33 4 9:13.7 2:18HM 3:31.2 5 41:27.8 4:27/M 1:07.9 3 33:20.3 10:44/M 1:28:41.0
4 11 Jill Holley 172 53 6 12:17.8 3:04HM 3:25.5 3 38:14.4 4:06/M 2:24.1 4 41:30.0 13:21/M 1:37:51.9
5 12 Ashley Janny 133 36 2 7:41.1 1:55HM 4:11.5 4 40:39.3 4:22/M 1:30.9 6 49:28.2 15:55/M 1:43:31.0
6 13 Rebecca Evans 148 35 5 11:12.3 2:48HM 4:25.6 6 48:29.3 5:12/M 1:27.2 5 44:48.7 14:25/M 1:50:23.2
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Marc De Los Reyes 75 38 5 7:49.9 1:57HM 3:20.5 3 31:06.4 3:20/M 1:19.0 1 26:10.5 8:25/M 1:09:46.4
2 2 W. Ross Bryan 38 47 1 6:01.8 1:30HM 2:46.2 1 29:14.9 3:08/M 1:20.5 4 30:35.8 9:51/M 1:09:59.3
3 3 Brian Brister 20 41 2 6:49.0 1:42HM 3:14.0 2 30:08.7 3:14/M 1:34.4 3 29:24.6 9:28/M 1:11:10.8
4 5 Caleb Wrenn 67 27 3 6:59.4 1:45HM 3:52.3 5 32:14.4 3:28/M 1:13.6 2 28:20.2 9:07/M 1:12:40.0
5 6 Drew Peele 88 29 4 7:43.0 1:56HM 2:54.0 6 32:49.9 3:31/M 1:08.4 5 31:54.1 10:16/M 1:16:29.5
6 8 Christopher Prince 141 38 6 7:51.5 1:58HM 4:25.1 7 32:55.1 3:32/M 2:28.2 6 35:04.4 11:17/M 1:22:44.4
7 9 Jeremy Miller 177 42 7 10:15.7 2:34HM 3:42.5 4 32:01.6 3:26/M 1:14.5 7 37:51.9 12:11/M 1:25:06.4
 

Team Relay

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Shelley Hames 103 37 1 5:40.1 1:25HM 1:20.3 1 27:41.7 2:58/M 0:31.8 1 20:06.8 6:28/M 55:20.8
2 3 Casey Fritz 102 51 2 7:39.2 1:55HM 1:33.1 2 28:56.2 3:06/M 0:29.8 2 25:49.5 8:19/M 1:04:27.8
3 4 Beth Gillette 44 55 3 8:36.3 2:09HM 1:31.7 3 30:29.9 3:16/M 0:33.4 4 27:09.9 8:45/M 1:08:21.3
4 6 Jennifer Bennett 129 33 4 11:50.1 2:58HM 2:01.2 4 33:05.3 3:33/M 0:33.3 3 26:30.1 8:32/M 1:14:00.2
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 John Sheppard 119 40 2 6:40.0 1:40HM 2:12.2 1 30:17.5 3:15/M 0:35.8 1 23:57.2 7:43/M 1:03:42.7
2 5 Chris Armbrester 37 30 1 5:55.8 1:29HM 2:39.3 2 31:05.2 3:20/M 0:38.1 2 32:07.4 10:20/M 1:12:25.9