XTERRA Knoxville

Age Group Results

June 07, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Women: Top Finishers 15-19 20-24 35-39 40-44 50-54

Open

Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Joshua Schaffer 6 40 3 19:03 15:53/K 0:31 1 1:26:06 11.4MPH 0:33 2 37:41 8:12/M 2:23:57
2 2 Marcus Barton 107 45 2 17:38 14:42/K 0:15 2 1:29:11 11.0MPH 0:26 1 37:20 8:07/M 2:24:53
3 3 David Meadows 100 47 1 16:43 13:56/K 0:45 3 1:32:34 10.6MPH 0:37 3 38:54 8:27/M 2:29:35
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 28 Caden Ewing 88 19 1 16:11 13:29/K 0:20 1 1:52:48 8.72MPH 1:01 1 55:00 11:57/M 3:05:22
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Caleb Young 65 23 2 20:20 16:57/K 1:07 1 1:42:06 9.64MPH 0:21 2 40:15 8:45/M 2:44:10
2 11 Zack Darby 108 22 1 19:14 16:02/K 1:14 2 1:45:56 9.29MPH 1:00 1 39:38 8:37/M 2:47:04
3 63 David Edrada 64 21 3 32:18 26:55/K 1:13 3 2:46:59 5.89MPH 1:10 3 1:23:34 18:10/M 4:45:15
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Alex Ohman 59 29 1 20:15 16:53/K 0:19 1 1:31:29 10.8MPH 0:36 1 41:26 9:00/M 2:34:07
2 34 Micah Redden 43 25 2 21:25 17:51/K 2:18 2 1:59:36 8.23MPH 2:14 3 57:13 12:26/M 3:22:49
3 44 Greg Watlington 75 25 6 28:44 23:57/K 1:20 3 2:14:18 7.33MPH 1:21 4 58:09 12:38/M 3:43:54
4 46 Christopher Dudley 37 29 4 27:38 23:02/K 3:32 5 2:30:18 6.55MPH 1:57 2 50:41 11:01/M 3:54:08
5 59 Kevin Dudley 49 25 7 33:33 27:58/K 2:11 4 2:25:45 6.75MPH 1:59 6 1:13:30 15:59/M 4:17:00
6 65 Jeremy Hamm 106 28 3 25:43 21:26/K 4:41 6 3:07:15 5.26MPH 4:28 5 1:06:01 14:21/M 4:48:10
DNF DNF Nathan Smith 50 28 5 28:12 23:30/K 2:17            
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Andrew Smith 4 32 1 21:12 17:40/K 0:42 1 1:33:30 10.5MPH 0:39 1 39:19 8:33/M 2:35:24
2 8 Witali Spuling 83 32 5 21:38 18:02/K 0:29 2 1:36:44 10.2MPH 0:39 2 40:35 8:49/M 2:40:07
3 21 Caleb Fritz 74 33 7 23:05 19:14/K 1:05 5 1:46:18 9.26MPH 1:16 3 43:21 9:25/M 2:55:07
4 22 Nathan Mize 3 31 6 22:27 18:43/K 1:54 4 1:46:16 9.26MPH 0:56 4 44:03 9:35/M 2:55:39
5 23 Robert Schwing 77 33 3 21:31 17:56/K 0:28 3 1:44:19 9.43MPH 0:33 7 49:13 10:42/M 2:56:06
6 26 daniel bryant 14 33 4 21:36 18:00/K 1:37 6 1:49:53 8.95MPH 1:41 6 47:18 10:17/M 3:02:07
7 37 Zachary Shanley 102 33 9 23:47 19:49/K 0:49 7 1:58:53 8.28MPH 2:12 10 1:02:41 13:38/M 3:28:24
8 38 Phillip Keck 17 33 11 26:56 22:27/K 2:22 8 2:02:46 8.02MPH 1:55 9 56:06 12:12/M 3:30:07
9 41 Shawn Heilers 109 33 8 23:06 19:15/K 1:56 10 2:26:04 6.74MPH 1:32 5 46:04 10:01/M 3:38:44
10 49 Zachary Ballinger 22 33 10 25:49 21:31/K 2:25 9 2:18:51 7.09MPH 1:20 11 1:06:57 14:33/M 3:55:23
11 50 John Sharbel 27 33 13 28:58 24:08/K 2:10 11 2:37:14 6.26MPH 1:30 8 50:16 10:56/M 4:00:09
12 71 Brandon Littlejohn 85 34 12 27:35 22:59/K 3:26 12 3:03:50 5.35MPH 1:02 12 1:33:40 20:22/M 5:09:34
DNF DNF Andy Jones 15 33 2 21:26 17:52/K 1:12            
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Jim Hall 1 39 3 20:50 17:22/K 1:31 1 1:37:57 10.0MPH 0:50 1 34:50 7:34/M 2:36:00
2 16 Mark Chubb 96 36 4 22:33 18:48/K 0:46 2 1:39:06 9.93MPH 0:53 3 47:11 10:15/M 2:50:31
3 24 Drew Miller 98 35 5 23:49 19:51/K 0:50 3 1:42:58 9.56MPH 1:45 4 47:35 10:21/M 2:57:00
4 30 Jeff Webb 92 37 1 19:32 16:17/K 1:38 4 1:49:15 9.01MPH 1:13 6 57:43 12:33/M 3:09:23
5 40 Stephen Lyons 90 38 2 20:32 17:07/K 1:57 5 2:18:08 7.12MPH 1:11 5 55:42 12:07/M 3:37:32
6 45 Kenneth Bereski II 87 35 6 34:15 28:33/K 3:08 6 2:22:33 6.90MPH 0:29 2 43:28 9:27/M 3:43:55
7 56 John Dertian 54 38 7 34:37 28:51/K 3:18 7 2:25:36 6.76MPH 3:25 7 1:02:39 13:37/M 4:09:37
DNF DNF Dustin Dudley 36 35 8 38:48 32:20/K 2:13 8 3:31:43 4.65MPH 0:46      
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Adam Parker 95 41 5 24:54 20:45/K 1:12 4 1:53:25 8.68MPH 0:55 1 27:44 6:02/M 2:48:12
2 13 Brent Lee 35 42 1 19:33 16:18/K 0:29 3 1:45:19 9.34MPH 0:56 2 42:08 9:10/M 2:48:27
3 15 Tim Brett 44 41 2 24:34 20:28/K 0:31 2 1:41:50 9.66MPH 0:39 3 42:30 9:14/M 2:50:08
4 19 Thomas Worley 45 44 4 24:46 20:38/K 1:57 1 1:38:48 10.0MPH 2:07 5 46:38 10:08/M 2:54:18
5 36 Marc Downs 20 42 3 24:37 20:31/K 1:21 5 2:14:10 7.33MPH 1:14 4 46:25 10:05/M 3:27:48
6 51 Peter Ahrens 47 40 6 26:22 21:58/K 2:34 6 2:22:19 6.91MPH 1:19 6 1:08:26 14:53/M 4:01:03
7 67 Scott Szewczyk 32 41 8 32:50 27:22/K 6:19 7 2:31:26 6.50MPH 5:28 7 1:32:19 20:04/M 4:48:24
DNF DNF Mark Green 42 43 7 27:32 22:57/K 1:19            
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 jeff richards 105 46 2 20:19 16:56/K 1:07 1 1:36:34 10.2MPH 0:38 1 39:09 8:31/M 2:37:50
2 14 Owen Workman 86 47 3 24:12 20:10/K 0:30 2 1:41:12 9.72MPH 0:37 2 42:57 9:20/M 2:49:29
3 18 Michael McWaters 48 45 1 19:14 16:02/K 1:39 3 1:43:20 9.52MPH 1:55 3 48:02 10:27/M 2:54:12
4 27 Matt Rouse 61 49 4 24:44 20:37/K 0:41 4 1:44:16 9.44MPH 2:00 4 50:54 11:04/M 3:02:36
5 33 Freddie Cooper 76 49 7 27:12 22:40/K 1:08 5 2:00:42 8.15MPH 0:46 5 51:32 11:12/M 3:21:22
6 48 Brian Higgs 79 46 8 27:51 23:13/K 1:34 7 2:19:25 7.06MPH 2:33 7 1:03:52 13:53/M 3:55:17
7 53 Patrick Poland 33 49 5 25:19 21:06/K 1:08 8 2:28:29 6.63MPH 2:36 8 1:05:43 14:17/M 4:03:18
8 54 Andrew Preston 30 46 11 35:50 29:52/K 3:21 6 2:13:30 7.37MPH 2:34 9 1:08:17 14:51/M 4:03:34
9 62 Jim Day 18 47 9 29:25 24:31/K 4:19 10 3:02:00 5.41MPH 5:29 6 1:03:12 13:44/M 4:44:27
10 69 Jeffrey Hartman 73 47 10 32:20 26:57/K 3:41 9 2:53:49 5.66MPH 2:33 10 1:30:27 19:40/M 5:02:52
11 73 David Bayard 60 45 6 25:31 21:16/K 2:22 11 3:18:13 4.96MPH 1:24 11 1:31:40 19:56/M 5:19:12
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Bruce Bonner 62 53 2 22:34 18:48/K 2:09 1 1:44:46 9.39MPH 1:22 1 42:52 9:19/M 2:53:45
2 20 Robert Pair 10 54 1 20:02 16:42/K 0:48 2 1:49:43 8.97MPH 1:07 2 43:11 9:23/M 2:54:53
3 32 Stephen Kucera 84 52             7 3:16:13 42:39/M 3:16:13
4 58 Gordon Buckman 56 54 3 23:56 19:57/K 1:07 3 2:30:36 6.53MPH 0:52 4 1:15:45 16:28/M 4:12:17
5 61 Bob Tappan 23 51 4 30:23 25:19/K 3:11 5 2:41:58 6.08MPH 2:35 5 1:17:56 16:57/M 4:36:05
6 64 Richard Porter 40 53 6 40:12 33:30/K 3:36 6 2:44:13 5.99MPH 2:11 3 1:15:28 16:24/M 4:45:41
7 66 Barry Abbott 72 51 5 35:49 29:51/K 3:26 4 2:33:38 6.40MPH 2:08 6 1:33:20 20:17/M 4:48:23
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Casey Fannin 99 55 1 16:45 13:58/K 0:42 1 1:38:06 10.0MPH 0:44 1 44:51 9:45/M 2:41:10
2 31 James Wade 89 57 2 22:38 18:52/K 1:04 2 1:56:25 8.45MPH 1:15 2 53:34 11:39/M 3:14:59
3 47 Gregg Swersky 101 58 3 25:17 21:04/K 2:44 3 2:09:43 7.59MPH 2:07 4 1:14:19 16:09/M 3:54:12
4 55 Eric Nussbaum 2 57 4 27:23 22:49/K 3:40 4 2:20:54 6.98MPH 1:35 3 1:13:08 15:54/M 4:06:42
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 Bill Schmitt 55 62 1 20:59 17:29/K 0:39 1 1:47:26 9.16MPH 1:22 1 50:55 11:04/M 3:01:23
2 70 Glenn Cook 21 60 2 25:43 21:26/K 2:50 2 3:15:08 5.04MPH 4:22 2 1:20:42 17:33/M 5:08:47
 
Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Lucia Colbert 93 58 1 21:19 17:46/K 0:46 1 1:52:02 8.78MPH 0:36 1 51:52 11:17/M 3:06:37
2 35 Christina Halioris 78 47 2 23:21 19:28/K 2:09 2 2:01:55 8.07MPH 1:31 2 54:20 11:49/M 3:23:18
3 39 Sonja Hurt 38 41 3 28:23 23:39/K 1:12 3 2:09:57 7.57MPH 1:39 3 55:34 12:05/M 3:36:47
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 68 Sierra Sims 103 18 1 21:11 17:39/K 2:11 1 3:32:57 4.62MPH 1:11 1 54:30 11:51/M 4:52:02
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 Laurel Seus 91 22 2 23:13 19:21/K 2:21 1 2:21:19 6.96MPH 1:16 1 54:16 11:48/M 3:42:27
DNF DNF Kelly Chism 24 24 1 19:26 16:12/K 1:00            
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 52 Kit Hayes 97 37 2 23:41 19:44/K 1:26 2 2:47:33 5.87MPH 1:23 1 47:46 10:23/M 4:01:52
2 57 Rebekah Bissell 26 35 3 26:08 21:47/K 1:17 1 2:27:28 6.67MPH 2:05 2 1:13:16 15:56/M 4:10:16
DNF DNF Susan Finney 110 36 1 22:07 18:26/K 0:50            
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 60 Jennifer Lovra 63 41 1 19:57 16:38/K 3:17 1 2:57:01 5.56MPH 1:43 1 58:29 12:43/M 4:20:29
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 Lynn Sims 104 54 1 29:27 24:33/K 1:54 1 2:06:49 7.76MPH 1:18 1 1:00:11 13:05/M 3:39:41
2 72 Judith Higgins 41 53             2 5:11:32 67:43/M 5:11:32