Mountain Crawl

Overall Finish List

September 22, 2018


All results from this race and other races we have timed can be found at www.racedayevents.net RaceDayEvents
Team Competitive
Individual Noncompetitve
Team Noncompetitive

Individual Competitive

                                               -Age Group--  -- Run/Cave --   ---- Bike ----   --- Kayak ---         Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Preston Peglow             39   20   M      1  1-99     1        9:58    1       21:49    6     1:24:21       1:56:09
    2  Aaron Wiser                 6   36   M      2  1-99     3       10:59    4       24:42    2     1:20:28       1:56:10
    3  Marcus Simmons              3   35   M      3  1-99     4       11:17    6       25:32    1     1:20:26       1:57:15
    4  Mike Fletcher               8   46   M      4  1-99     6       11:50    3       22:42    9     1:26:03       2:00:36
    5  Matthew Bratcher           41   20   M      5  1-99     2       10:22    7       25:32    7     1:24:58       2:00:53
    6  John Walling                1   41   M      6  1-99     8       12:50    2       22:19    8     1:25:48       2:00:58
    7  Sarah Watters               4   44   F      1  1-99    11       13:30    5       24:43    4     1:22:54       2:01:08
    8  Scott Kruize                5   46   M      7  1-99    14       14:20   10       27:45    3     1:21:31       2:03:38
    9  Andrew Todd                12   14   M      8  1-99     5       11:17    8       25:33   11     1:29:40       2:06:31
   10  Ryan Edwards               11   41   M      9  1-99    16       17:26    9       27:31    5     1:23:44       2:08:43
   11  Jacob Spivey               10   29   M     10  1-99     7       12:07   11       29:03   13     1:32:32       2:13:42
   12  Jeremy Townsend            13   29   M     11  1-99    10       13:16   16       32:15   10     1:28:11       2:13:43
   13  Justin Tanner              35   37   M     12  1-99    13       14:02   12       29:48   14     1:32:46       2:16:37
   14  Mitchell Steiner           14   23   M     13  1-99     9       13:05   15       31:58   12     1:32:12       2:17:15
   15  Michael Thomas             16   41   M     14  1-99    12       13:44   14       31:11   15     1:33:14       2:18:10
   16  Misty Griffith              2   36   F      2  1-99    17       17:48   13       30:53   16     1:33:48       2:22:29
   17  Carolyn Walling             9   46   F      3  1-99    15       14:48                    18     2:09:06       2:23:55
   18  Michael Griffith           15   40   M     15  1-99    18       21:45   17       46:29   17     1:34:04       2:42:20
Top

Team Competitive

                                               -Age Group--  -- Run/Cave --   ---- Bike ----   --- Kayak ---         Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Vintaage Recreation        20   52   F      1 Mixed     9       16:32    4       22:26    1     1:18:35       1:57:35
    2  Bridgestone Americas       21   30   M      2 Mixed     1       11:42    3       22:16    3     1:23:43       1:57:42
    3  Blowing In The Wind        19   49   M      3 Mixed     2       12:35    5       24:57    2     1:20:43       1:58:17
    4  Team                       37    0   M      4 Mixed     8       15:38    1       19:55    4     1:24:36       2:00:10
    5  US Bank                    23   36   M      5 Mixed     5       14:07    2       21:32    7     1:29:03       2:04:43
    6  Motley Brew                25   38   M      6 Mixed     3       12:44    7       28:00    5     1:24:40       2:05:25
    7  Jehus Charge               17   51   M      7 Mixed     7       15:19    6       26:17    6     1:27:54       2:09:32
    8  WoD We Get Into?!?         18    0   F      8 Mixed     6       14:21    8       28:49    8     1:33:59       2:17:11
    9  Beauties and the Beast     24    0   F      9 Mixed     4       13:52    9       47:30    9     1:37:21       2:38:44
Top

Individual Noncompetitve

                                               -Age Group--  -- Run/Cave --   ---- Bike ----   --- Kayak ---         Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Lee Cooper                 22   40   M      1  1-99     1       13:01    1       26:45    1     1:27:02       2:06:48
    2  Jeff Todd                  34   40   M      2  1-99     2       13:43    2       29:02    2     1:31:57       2:14:44
    3  Megan Torman               26   24   F      1  1-99     4       14:53                     6     2:03:38       2:18:31
    4  Josh Shallcross            31   36   M      3  1-99     3       14:39    3       29:33    3     1:38:08       2:22:21
    5  Steve Keck                 36   55   M      4  1-99     5       19:19    4       39:44    4     1:44:29       2:43:33
    6  Robert Peglow              38   50   M      5  1-99     6       22:30    5       43:14    5     1:45:57       2:51:41
Top

Team Noncompetitive

                                               -Age Group--  -- Run/Cave --   ---- Bike ----   --- Kayak ---         Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Holmes Trio                40        M      1  0- 0     2       15:44    1       28:14    1     1:30:33       2:14:32
    2  Team Strong                28   44   F      1  1-99     3       18:44    2       30:42    3     1:47:42       2:37:09
    3  The B's                    29   44   M      2  1-99     1       15:08    3       35:29    2     1:47:08       2:37:46