Gobbler Gallop 11K

Age Group Results

November 28, 2015


Results By Race Day Events http://racedayevents.net/


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

11K

Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Nelius 84 20 1 41:35.3 6:06/M
Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meg Guy 44 35 14 48:39.9 7:08/M
Top

Male 19 and Under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Hughes 159 16 5 45:01.8 6:36/M
2 Connor White 124 15 7 46:45.8 6:51/M
3 Payt Bussey 12 14 10 47:20.7 6:56/M
4 Andrew Nelius 82 17 16 49:44.9 7:18/M
5 Paul Killian 62 14 23 51:32.9 7:33/M
6 Wyatt Groves 43 13 45 55:40.0 8:10/M
7 Jonathon Hayes 50 17 53 57:23.2 8:25/M
8 Sammy Hadlock 132 14 60 58:54.9 8:38/M
9 Dylan Cole 18 15 65 59:35.2 8:44/M
10 Jacob Hayes 49 17 68 1:01:49.8 9:04/M
11 Jacob Sparks 145 12 73 1:03:52.4 9:22/M
12 Stephen Chesson 17 16 79 1:05:08.4 9:33/M
13 Brenton Houston 54 16 80 1:05:10.8 9:33/M
14 Axel Olivera 88 18 119 1:20:28.1 11:48/M
15 Samuel Dunnaway 155 15 121 1:21:17.8 11:55/M
16 Liam Dunnaway 154 13 122 1:21:21.5 11:56/M
17 Jimmie Edwards 30 10 124 1:21:46.4 11:59/M
18 Ryley Phillips 170 15 131 1:24:06.0 12:20/M
19 Ty Davis 23 15 132 1:24:06.1 12:20/M
20 Colton Koenig 127 17 142 1:33:37.7 13:44/M
Top

Female 19 and Under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Groves 42 12 46 55:43.8 8:10/M
2 Libby Leftwich 67 16 50 57:07.1 8:22/M
3 Abby Blankenship 8 17 58 58:28.1 8:34/M
4 Cameron Markham 148 12 116 1:15:02.5 11:00/M
5 Abby Quinn 99 9 125 1:22:19.5 12:04/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alec Murphy 79 21 3 44:35.2 6:32/M
2 Jared Clements 166 20 12 48:22.7 7:06/M
3 Nathan Palko 91 23 26 52:16.3 7:40/M
4 Stephen Cherry 16 28 29 53:30.7 7:51/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Carnes 14 26 38 54:19.5 7:58/M
2 Samantha Palko 92 21 49 56:50.3 8:20/M
3 Kathryn Levoy 70 29 70 1:02:30.9 9:10/M
4 Sarah Beth Nelius 85 22 77 1:04:46.6 9:30/M
5 Kriston Lewis 71 26 120 1:20:42.4 11:50/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Hite 172 37 2 43:23.1 6:22/M
2 Mark Dunn 29 37 17 50:09.3 7:21/M
3 Dave Prichard 98 36 33 53:56.5 7:54/M
4 Jeremy Reed 102 37 44 55:13.7 8:06/M
5 Jonathan Hutson 56 31 48 56:30.0 8:17/M
6 Caleb Hart 48 35 54 57:35.2 8:27/M
7 Jason Kilby 153 37 104 1:09:59.7 10:16/M
8 Clint Walker 122 33 114 1:14:17.1 10:54/M
9 Kevin Queen 157 37 139 1:30:26.7 13:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Remmert 103 32 19 50:44.6 7:26/M
2 Katie Smith 130 34 24 51:46.4 7:35/M
3 Colleen Lawrence 64 35 40 54:45.1 8:02/M
4 Lauren Grizzard 40 30 41 54:50.7 8:02/M
5 Erin Hedgcoth 161 32 42 54:52.1 8:03/M
6 Emily Hockman 52 32 57 58:17.2 8:33/M
7 Lauren Roper 107 32 67 1:01:39.7 9:02/M
8 Jessica Lay 66 37 74 1:03:53.1 9:22/M
9 Jessica Mooneyham 78 35 81 1:05:12.9 9:34/M
10 Kristy Shumake 109 39 85 1:05:35.0 9:37/M
11 Bobbie Crompton 175 37 92 1:06:59.1 9:49/M
12 Greta Reed 101 37 98 1:08:27.5 10:02/M
13 Emily Roberts 106 34 106 1:10:59.1 10:24/M
14 Kellye Pierce 97 38 110 1:12:45.4 10:40/M
15 Angela Houston 169 37 113 1:14:12.0 10:53/M
16 Martha Hite 171 33 135 1:27:41.4 12:51/M
17 Jasmin Queen 158 37 138 1:30:26.4 13:16/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Gallimore 147 40 6 45:48.9 6:43/M
2 Michael Lepley 69 41 9 46:59.5 6:53/M
3 Brian Elrod 152 42 11 47:23.6 6:57/M
4 Brian Lawhern 63 45 13 48:25.8 7:06/M
5 Will Runion 108 46 15 48:50.1 7:10/M
6 Lee White 125 48 20 50:55.7 7:28/M
7 William Redden 100 44 37 54:11.7 7:57/M
8 Bob Shumate 110 49 62 59:02.4 8:39/M
9 Tyler Ogle 168 45 64 59:34.0 8:44/M
10 Jason Rose 156 45 66 1:01:08.0 8:58/M
11 Barry Hurst 140 47 71 1:02:51.5 9:13/M
12 Matthew Ferrier 34 42 141 1:33:01.0 13:38/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christy Groves 41 43 27 52:30.2 7:42/M
2 Holly Barrett 151 41 32 53:44.4 7:53/M
3 Lisa Zaccarelli 128 46 59 58:50.5 8:38/M
4 Jean Ogle 167 45 63 59:34.0 8:44/M
5 Jennifer Whitley 144 49 93 1:07:10.3 9:51/M
6 Judy Hadlock 133 48 107 1:12:16.8 10:36/M
7 Sharon Nelius 86 49 109 1:12:44.2 10:40/M
8 Tammie Wright 126 48 112 1:13:58.8 10:51/M
9 Janeth Moerdyk 76 47 115 1:14:38.1 10:57/M
10 Dolores Betz 5 42 126 1:22:26.8 12:05/M
11 Jennifer Borntrayer 150 42 128 1:23:18.2 12:13/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Smithhisler 136 59 4 44:54.4 6:35/M
2 David Hatler 143 54 8 46:46.0 6:51/M
3 Tommy Kell 58 52 18 50:36.0 7:25/M
4 James Zahn 129 54 22 51:30.7 7:33/M
5 Joel Lawrence 65 55 31 53:42.2 7:52/M
6 Arthur Ricker 104 57 34 54:03.2 7:56/M
7 Tommy Nettleton 164 54 39 54:27.5 7:59/M
8 Michael Kaiser 57 50 47 56:18.2 8:15/M
9 Jeff Stracener 113 59 51 57:07.9 8:22/M
10 Andy Nelius 83 53 56 58:10.0 8:32/M
11 Dan Killian 61 52 61 59:00.3 8:39/M
12 Thomas Palko 93 53 76 1:04:18.5 9:26/M
13 Clark Annis 146 58 89 1:06:13.3 9:43/M
14 David Hajdik 45 59 90 1:06:21.7 9:44/M
15 Nathan Baker 173 52 91 1:06:55.7 9:49/M
16 Wad Anderson 4 54 97 1:08:24.0 10:02/M
17 Bart Clements 165 55 99 1:08:35.3 10:03/M
18 Alex Leithner 68 57 100 1:08:58.1 10:07/M
19 Gregory Tummins 117 57 101 1:09:20.4 10:10/M
20 Mike Gray 39 50 117 1:15:07.7 11:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marie Palko 90 54 21 51:13.9 7:31/M
2 Vickie Spickard 137 58 55 57:38.0 8:27/M
3 Melissa Hunter 174 53 72 1:03:01.6 9:14/M
4 Calla Naish 81 50 87 1:05:54.4 9:40/M
5 Renee Hoyos 160 50 94 1:07:21.6 9:53/M
6 JoAnn Adames 2 57 103 1:09:48.4 10:14/M
7 Rhonda Dennison 131 53 111 1:13:54.0 10:50/M
8 Dorothy Galloway 35 53 118 1:16:10.5 11:10/M
9 Janie Smothers 111 58 127 1:22:52.2 12:09/M
10 Susan Bakaitis 149 50 130 1:23:21.8 12:13/M
11 Sue Piras 162 57 137 1:30:15.4 13:14/M
12 Diane Taylor 114 59 140 1:30:58.1 13:20/M
13 Mary Fisher 141 57 143 1:35:11.6 13:57/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danny Crossett 138 60 25 51:55.9 7:37/M
2 Bob Townsend 116 65 28 52:52.3 7:45/M
3 John Crawley 21 63 35 54:08.8 7:56/M
4 Guy Giles 36 64 36 54:09.6 7:56/M
5 Bill Dickerson 26 66 43 55:01.8 8:04/M
6 Robert Hardin 46 69 69 1:02:11.2 9:07/M
7 John Spencer 112 61 75 1:04:01.0 9:23/M
8 Bryan Harmon 47 64 82 1:05:13.8 9:34/M
9 Alan Dausman 22 60 84 1:05:23.3 9:35/M
10 Charles Blair 7 68 88 1:06:06.5 9:42/M
11 Gerald Goodwin 37 65 105 1:10:58.1 10:24/M
12 Randall Cole 20 62 133 1:24:54.0 12:27/M
13 David Bordenkircher 10 62 136 1:28:45.9 13:01/M
14 Bob Piras 163 62 145 1:50:38.7 16:13/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Cole 19 63 96 1:08:17.3 10:01/M
2 Linda de Paulis 24 69 108 1:12:37.0 10:39/M
3 Cathy Roberts 105 60 123 1:21:29.9 11:57/M
4 Catherine Dudley 28 63 134 1:26:02.1 12:37/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sergio Bianchini 6 74 30 53:34.4 7:51/M
2 JC Kelley 59 70 52 57:10.1 8:23/M
3 Gary Anderson 3 75 78 1:05:04.3 9:32/M
4 Lee Roy Hurst 139 70 83 1:05:18.4 9:34/M
5 Larry Nelson 87 71 86 1:05:54.0 9:40/M
6 Tomas de Paulis 25 79 95 1:07:38.1 9:55/M
7 Bob Pierce 96 71 129 1:23:18.3 12:13/M
8 Richard Wade 121 78 144 1:43:44.4 15:13/M
Top

Female 70 and Over

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amelia Wallace 123 74 102 1:09:46.4 10:14/M